Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varování pro svět – Čínská ekonomika má problémy

Varování pro svět – Čínská ekonomika má problémy
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na aktuální ekonomické problémy v Číně. Jelikož se jedná o 2. největší ekonomiku, tyto čínské problémy ovlivní ekonomiky států po celém světě.

Nulová tolerance vůči šíření koronaviru a hypoteční krize způsobila zpomalení čínské ekonomiky. Ještě na začátku roku investiční banka Nomura předpokládala letošní růst ekonomiky o 4,3 % HDP. Nyní Světová banka hovoří o růstu kolem 2,8 %. Propadá se i jüan a roste nezaměstnanost.

Světová banka uvádí, že výsledek výkonu čínské ekonomiky bude poprvé za více než 30 let horší než u ostatních států v Asii a Tichomoří. Očekává růst Číny o 2,8 % HDP, zatímco u dalších zemí v regionu v průměru o 5,3 %. Ovšem některé prognózy jsou ale daleko skeptičtější a mluví o tom, že růst Číny by mohl být dokonce i 0 %.

Jüan oslabuje

Na grafu níže můžete vidět, že čínská měna oslabuje vůči dolaru. Čínský jüan směřuje k nejhoršímu výsledku za poslední dekádu. V půli října překonal psychologickou hranici 7 jüanů za americký dolar. Kurz jüanu sice ovlivňuje čínská vláda a slabší měna samozřejmě může pomoci vývozu, může ho podpořit. Příliš rychlé znehodnocení měny si ale vláda nepřeje.

Zdroj: google.com
USD/CNY
USD/CNY

Politika nulové tolerance vůči covidu

Dalším problémem je růst nezaměstnanosti, a to hlavně mezi mladými lidmi. Ve věkové kategorii šestnáct až čtyřiadvacet let je skoro 20 % Číňanů bez práce. Příčinou jsou zejména tvrdé lockdowny mnohdy i celých čtvrtí. Velká výrobní centra jako Šanghaj nebo Šen-čen kvůli nim musí omezovat výrobu. Omezení poškozují také dodavatelské řetězce. V krátkém horizontu se navíc politika nulové tolerance spíše nezmění.  

Krize na trhu s nemovitostmi

Bublina na nemovitostním trhu praskla. Firmy si půjčily peníze a zkrachovaly. Nedokázaly stavět v mnoha městech zejména střední a menší velikosti. V celé Číně stojí desítky nedostavěných projektů a lidé za ně odmítají splácet hypotéky. Číňané proto ztrácí chuť investovat do bydlení další peníze a více šetří.

Světlo na konci tunelu je v nedohlednu

Dalším problémem bylo letos extrémní sucho, jehož příčinou je globální oteplování. Tento jev se bude pravděpodobně opakovat také v dalších letech. 

Ekonomika Číny trpí zejména státní regulací velkých soukromých technologických firem, které byly dlouhou dobu páteří čínské ekonomiky. Tím dochází k odlivu investorů resp. kapitálu ze země. Obchodní válka s USA také je pro ekonomiku velice negativní zprávou.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.