Podle průzkumu Hospodářské komory může přibližně 40 % zaměstnanců v soukromém sektoru očekávat, že letos obdrží 13. plat, vánoční bonus nebo podobné odměny. Svým zaměstnancům vyplatí prémie stejný počet nebo dokonce více firem než v loňském roce.
Tento pozitivní trend odráží aktivní snahu zaměstnavatelů zmírnit dopady rostoucích cen zvýšením pravidelných mezd a nabídkou mimořádných příspěvků v průběhu celého roku. A to navzdory ne zrovna příznivé ekonomické situaci, způsobené nejen energetickou krizí.
Firmy, kterým se v letošním roce dařilo, oceňují své zaměstnance poskytováním finančních bonusů na konci roku. Jejich cílem je především udržení svých pracovníků s kvalifikací a žádaných talentů, kterých je na trhu práce nedostatek. Výplata těchto bonusů se bude lišit, některé společnosti je plánují rozdělit v prosinci, zatímco jiné tak hodlají učinit v lednu nebo v prvním čtvrtletí roku 2024.
Odměny se budou pohybovat od 22 000 až do 46 000 korun
Nejštědřejší budou podle průzkumu větší firmy (68 % firem) a středně velké společnosti (43 % firem). Přičemž očekávané odměny budou výrazně vyšší než loni, a to v rozmezí od 22 000 Kč do 46 000 Kč. Na odměny se mohou těšit především zaměstnanci ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu, naopak zaměstnanci v oblasti osobních služeb a služeb pro firmy budou odměňováni zřídka.
Průzkum Hospodářské komory předpokládá, že se v letošním roce, v návaznosti na sezónní odměny a 13. platy, zvýší průměrná nominální mzda přibližně o 3 000 Kč na 43 600 Kč. Přitom umírněná dynamika mezd je klíčovým faktorem ke zpomalení inflace.
Další nárůst mezd bude pokračovat i v roce 2024, kdy vzrostou v průměru o dalších 7 %, a průměrná celorepubliková mzda se tak zvýší na 46 700 Kč.
Předpokládá se také růst reálných mezd, který bude doplněn očekávaným poklesem inflace za celý rok 2024 na 3,3 %, což může potenciálně oživit spotřebu domácností.
Zásadní je nyní podpora hospodářského rozvoje ČR
Hospodářská komora upozorňuje na ekonomické výzvy České republiky a zmiňuje zejména “past středních příjmů”, ve které se Česko ocitlo. Vzhledem k tomu zdůrazňuje potřebu transformačního posunu směrem k výrobě s vyšší přidanou hodnotou, aby se ČR vyrovnala vyspělejším ekonomikám.
Zvýšení přidané hodnoty výrobků a služeb je pro zemi klíčové, zejména pro podporu budoucího růstu a inovací. V tomto světle představují prémie a bonusy, poskytované zaměstnancům, investici do udržení kvalifikované pracovní síly, která je pro hospodářský rozvoj země zásadní.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.