Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V zimě si za teplo opět připlatíme! Proč letí vzhůru ceny plynu?

Evropa zažívá dramatický růst cen plynu kvůli klesajícím zásobám a nízké produkci obnovitelných zdrojů energie. Spotřebitelé by se měli připravit na další zimu s vysokými účty za energie.

V zimě si za teplo opět připlatíme! Proč letí vzhůru ceny plynu?
Zdroj: depositphotos.com

Evropa pravděpodobně bude čelit vážným problémům s dodávkami zemního plynu, neboť jeho zásoby klesají nejrychleji od roku 2016. Tento pokles je způsoben chladným počasím a nízkou produkcí z obnovitelných zdrojů, což vede ke zvýšené spotřebě plynu pro vytápění a výrobu elektřiny a tlačí jeho ceny vzhůru.

Podle Gas Infrastructure Europe zásoby zemního plynu klesají rychle, ale jsou vyšší než v roce 2021. Tehdy byly zásobníky naplněny na 77 %, zatímco letos je to 95 %. Přesto jeho ceny dramaticky vzrostly.

Spotové ceny vzrostly od srpna o zhruba 50 %. Tento nárůst je důsledkem zvýšené poptávky po plynu kvůli nízké produkci obnovitelných zdrojů. Poptávka po vytápění se navíc blíží vrcholu, což situaci zhoršuje.

Vývoj ceny zemního plynu od srpna letošního roku

Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Predikce budoucího vývoje a politické výzvy

Analytik Johan Kemp, předpovídá, že vysoké ceny plynu mohou trvat až do léta 2025. Očekává se, že až poté doplňování zásobníků stabilizuje trh. Tento předpoklad je podpořen rostoucími cenami futures kontraktů, které naznačují dlouhodobé napětí na trhu.

Evropští politici nyní čelí výzvám v zajištění spolehlivých dodávek a přechodu na obnovitelné zdroje. Krize odhaluje zranitelnost systému vůči počasí a proměnlivé produkci obnovitelných zdrojů.

Spotřebitelé by se tak měli připravit na vyšší účty za energie, pokud ceny plynu zůstanou vysoké.

Firmy v energetice a průmyslu musí efektivně řídit náklady, aby zůstaly konkurenceschopné. Tato situace zdůrazňuje potřebu diverzifikace energetických zdrojů a investic do stabilizačních technologií.

Evropské země musí posílit úsilí o energetickou bezpečnost a udržitelnost, aby se vyhnuly budoucím krizím.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.