Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V červenci klesla důvěra v českou ekonomiku – Lidé se bojí inflace

V červenci klesla důvěra v českou ekonomiku – Lidé se bojí inflace
Zdroj: depositphotos.com

Jak lidé vnímají aktuální ekonomickou situaci? Důvěřují spotřebitelé a podnikatelé v naši ekonomiku? Čeho se nyní obyčejní lidé a podnikatelé nejvíce obávají? V článku se dále dozvíme, co si o vývoji důvěry myslí přední ekonomové a zda-li je nutné se obávat budoucí inflace.

Zdroj: czso.cz
Bazicky-index-salda-indikatoru-duvery-poslednich-12-mesicu
Bazický index salda indikátoru důvěry, posledních 12 měsíců

V červenci klesla důvěra v českou ekonomiku

V pondělí 26. 7. zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu konjunkturální průzkum, který se týká důvěry lidí v jednotlivé sektory české ekonomiky. V červenci došlo ke zlomu a důvěra klesla po 3 měsících růstu. Došlo ke snížení důvěry o 4,3 bodu na 99,7 bodu.

Poznámka

Indikátor důvěry se skládá ze 2 složek: indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů.

Došlo k poklesu obou složek indikátoru důvěry. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 4,4 bodů na číslo 99,3 a indikátor důvěry spotřebitelů o 3,6 bodů na hodnotu 101,9. Ovšem při srovnání s červencem roku 2020 je celkový indikátor (podnikatelský a spotřebitelský) na vyšší hodnotě.

Poznámka

Zjednodušeně můžeme říci, že klesla důvěra v ekonomiku všech subjektů tj. podnikatelů i spotřebitelů.

Jaké jsou příčiny klesající důvěry?

Nedostatek a rostoucí ceny materiálů

Dle vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiřího Obsta byl v červenci vývoj celkové důvěry v ekonomiku velmi ovlivněn nedostatkem a rostoucími cenami vstupních materiálů a zařízení v průmyslu. Firmy toto vnímají jako závažnou bariéru v jejich činnosti. V postižených sektorech ekonomiky zpomaluje výroba a velmi se zvyšují zásoby nedokončených výrobků. Následovala negativní reakce a došlo ke snížení počtu průmyslových podniků očekávajících růst výrobní činnosti v následujícím období.

O rostoucích cenách vstupních materiálů, zejména dřeva, si můžete přečíst v našem článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %. 

Poznámka

Nedostatek a tudíž slabá nabídka materiálů způsobí zákonitě růst jejich ceny. Zdražování nejdříve pocítili průmyslníci, nyní i spotřebitelé.

Prapůvod všech těchto ekonomických problémů můžeme hledat v pandemii. Došlo k několika šokům v ekonomice a nyní vytváří rázové vlny v poptávce. Problémy jsou zejména v těch oborech, které mají delší výrobní a dodavatelský cyklus. 33 % respondentů uvedlo, že nejvýznamnější bariérou růstu výroby je nedostatek materiálu a zařízení.

Problémy s logistikou a chybějící zaměstnanci

Zdroj: bankovnictvionline.cz
petr-dufek-analytik-csob
Analytik ČSOB, Petr Dufek

Analytik ČSOB Petr Dufek doplňuje, že červencový průzkum ukazuje na slabá místa české ekonomiky. Jedná se o problémy s logistikou a s chybějícími zaměstnanci. Dufek očekává, že v dalším období dojde ke zpomalení výroby největšího tuzemského odvětví – průmyslu. Ovšem díky oživení ve službách bude pokračovat ekonomický růst českého hospodářství. 

20 % respondentů má nedostatek zaměstnanců. Nedostatek zaměstnanců je dlouhodobě ve stavebnictví. Podnikatelé ve stavebnictví očekávají razantní zdražení stavebních prací.

Obavy spotřebitelů z dalšího zdražování

Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ zdůrazňuje, že spotřebitelé vnímají současnou inflaci a obávají se dalšího zdražování. Tento faktor negativně ovlivní jejich celkovou ekonomickou situaci. 

Závěr

Ekonom Komerční banky Michal Brožka říká, že po předchozím nárůstu důvěry lze na červencová data nahlížet jako na určitou korekci optimismu nežli na nový trend.

Dle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové je nedostatek materiálů a zařízení pouze přechodný. Teprve až dojde k trvalému náběhu kapacit, dojde ke stabilizaci. Můžeme říci, že nabídka materiálů vyrovná poptávku, což způsobí v budoucím období stabilizaci či pokles cen vstupních materiálů. 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.