Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tvrdý úder nebo přežití pro Huawei?

Publikováno
Tvrdý úder nebo přežití pro Huawei?

Čínsky technologický gigant Huawei sa stal terčem amerických sankcí a více zemí je proti tomu, aby se společnost podílela na výstavbě 5G infrakstruktury na jejich území. Huawei nevyrábí pouze smartphony, ale věnuje se i výrobě modemů a celkově síťovému hardwaru a je jeden z lídrů v oblasti 5G sítí.

Od Huawei se snaží distancovat i mnohé společnosti a organizace a to by mohl být v některých případech problém.

Stručná historie sporu

Veřejnost si začala všímat dění okolo Huawei v prosinci roku 2018, kdy v Kanadě na základě mezinárodního zatykače zadrželi finanční ředitelku Meng Wanzhou, dceru zakladatele a prezidenta společnosti.

Huawei je obviněný z porušení sankcí vůči Íránu a americké ministerstvo spravedlnosti požaduje vydání Meng Wanzhou do Spojených států amerických. USA chce také uzavřít spor z roku 2014 týkající se krádeže obchodního tajemství společnosti T-Mobile.

Huawei je už delší dobu podezřívaný ze špionáže ve prospěch Číny. Například Taiwan velmi citlivě vnímá riziko špehování ze strany Číny a už v lednu 2019 země uvedla, že zvažuje zařazení Huawei na černý list, přičemž by státní instituce nemohly používat zařízení od této značky.

Jen ne Huawei?

Podle informací z médií Taiwan zařadí na černý list i další čínské technologické společnosti jako je ZTE, Lenovo, Alibaba nebo Xiaomi.

Některé z nich nejsou na západě známé, ale například Hangzhou Hikvision Digital Technology je přední výrobce bezpečnostních kamer s tržní kapitalizací 30 miliard USD.

Budování 5G infrastruktury této čínské telekomunikační společnosti například v minulosti nepovolila Austrálie. Státy jako Japonsko, Spojené království, Kanada nebo Česko nyní přehodnocují své vztahy se společností Huawei.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost si stojí za tím, že Huawei představuje bezpečnostní riziko. Některé země, jako je například Maďarsko, Huawei důvěřují a považují ho za spolehlivého partnera.

Nové americké sankce

Úřady nedávno zařadili čínskou společnost na takzvaný americký entity list, takže nemůže nakupovat od amerických dodavatelů a dovoz do Spojených států amerických je také omezený.

Na seznamu jsou společnosti a osoby, které mohou být pro Americku bezpečnostním rizikem, a proto je na obchodování s nimi potřeba úřední povolení.

Následně dostal Huawei přechodné období 90 dnů, aby dokázal i nadále udržovat existující sítě, a aby mohli majitelé chytrých telefonů aktualizovat své zařízení. Období končí 19. srpna 2019, nicméně i tak více společností odmítá s Huawei spolupracovat.

Prvním velkým jménem, které ohlásilo konec spolupráce, byl Google. Následovali ho dodavatelé Intel, Broadcom, Qualcomm nebo ARM a zmínky o Huawei ze svého webu odstranil i Microsoft.

Sankce a obavy z eskalace obchodní války ovlivňují i obchodování na burze a mnoho traderů podrobně sleduje svůj MetaTrader 5 a čeká, co se bude na finančních trzích dít.

Největší riziko

Kromě společností se od Huawei distancují také různé instituce. Společnost přišla o členství ve Wi-Fi Alliance, SD Association, Bluetooth SIG nebo JEDEC, která má na starosti standardy USB a paměťové moduly.

Neznamená to, že by Huawei neuměl vyrobit zařízení s WiFi nebo Bluetooth, nicméně musí dostat certifikáty, bez nich by byl nový produkt prakticky nepoužitelný a neprodejný.

Kromě toho je vyloučení z výše uvedených institucí nepříjemné i proto, že se společnost Huawei již nebude zapojovat do společného vývoje technologií a bude mít méně informací o přicházejících technologických standardech.

Zda se společnosti podaří ubránit definitivnímu zařazení na americký entity list, bude pro Huawei pravděpodobně klíčové v otázce jeho přežití.

Mezitím neustále pokračují nekonečná obchodní jednání mezi Amerikou a Čínou o uvalení dalších cel. Mohli bychom říci, že se jedná o obchodní válku.

Jednání stále probíhají a je možné, že jejich obsahem bude i Huawei. Pokud dojde k dohodě, nemuselo by to znamenat neomezený přístup na americký trh, ale ani úplnou izolaci.

Vývoj nových technologií

Pokud se společnosti podaří překonat nejhorší časy, tak od ní můžeme čekat další vlastní čipy a také vlastní operační systém.

Výrobce čipů HiSilicon, který patří pod Huawei, plánuje dodávat mateřské společnosti většinu čipů potřebných k výrobě. Technologický gigant dodává součástky i pro menší lokální výrobce chytrých telefonů a důležité bude, jak se vypořádá s aktuální situací.

Vynucené odstřihnutí od Androidu má za následek kromě jiného to, že Huawei oznámil představení vlastního operačního systému už v červnu.

Společnost oznámila, že je připravený od ledna 2018 a má být kompatibilní s různými zařízeními od chytrých telefonů po televize.

Spuštění nového vlastního operačního systému je určitě obrovskou příležitostí. Huawei může ukázat, že patří mezi top technologické firmy. Je to příliš úspěšná společnost na to, abychom ji zatratili.

Jak to dopadne, není vůbec jasné. Může to být nekonečný příběh stejně jako Brexit. Společnost určitě trpí a ještě dlouho bude, ale nemusí to znamenat její konec. Nicméně Huawei zůstane asi navždy symbolem obchodní války mezi Amerikou a Čínou.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎