WeWork, americká společnost, poskytovatel sdílených kanceláří, byla ještě před 4 lety považována za nejhodnotnější startup na světě. Její hodnota dosahovala 47 mld. dolarů. Avšak během letošního roku nastal zvrat, akcie WeWork spadly o 99 %!
Na úpadku se bezesporu podepsala pandemie a nový trend jako práce z domova. Společnost požádala v USA a v Kanadě o ochranu před věřiteli. Pobočky podniku mimo USA a Kanadu údajně nejsou řízením dotčené.
Společnost WeWork založil v roce 2010 Adam Neumann společně se svou ženou a s investičním bankéřem Joelem Schreiberem. Hlavní idea byla pronajímat kancelářský prostor převážně začínajícím společnostem.
Expandovali z jedné sdílené kanceláře v New Yorku do celého světa včetně ČR. Ještě na jaře 2019 měla společnost podle tvrzení investorů ze SoftBank hodnotu 47 mld. dolarů a nikdo nepochyboval, že mají nakročeno k úspěšnému byznysu.
Záhy nastal obrat, bublina praskla. Již na konci téhož roku byly pochyby, zda je vůbec společnost WeWork tím inovativním startupem, nebo jen tradičním realitním obchodníkem. Obavy se potvrdily ve chvíli, kdy se zjistilo, že Adam Neumann firmu tuneloval. Následovala další rána v podobě pandemie, která firmě způsobila ohromné problémy.
V roce 2021 se WeWork dostala na burzu, ale jen díky spojení s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Od počátku letošního roku akcie firmy klesly o zhruba 98,5 %.
Majitelé zhruba 92 % dluhu firmy odsouhlasili v rámci dohody o podpoře restrukturalizace s přeměnou svého nezajištěného dluhu na vlastní kapitál. Firma tak snížila dluh o 3 mld. dolarů. Společnost tak očekává, že bude mít finanční likviditu, aby mohla dál provozovat podnikatelskou činnost. Podobný krok učiní rovněž v Kanadě.
WeWork měla na konci června k dispozici kancelářské prostory na 777 místech po celém světě. Většinový podíl, tedy 60 %, vlastní japonská technologická skupina SoftBank a ta věří, že dohoda o podpoře restrukturalizace je vhodným opatřením pro reorganizaci firmy.
Firmě nepomáhá dostat se do zisku ani to, že platí vysoké částky za pronájem prostor. Její firemní klientela převážně omezuje či ruší pronájmy v důsledku přetrvávajícího trendu práce z domova a snižují tak náklady v důsledků inflace a zhoršených ekonomických vyhlídek. Mnoho jejích zákazníků totiž tvořili začínající podnikatelé nebo malé firmy.
Poslední výsledky druhého čtvrtletí ukázaly, že spotřebitelské platby za prostory tvoří 74 % jejich tržeb. Problémy zhoršila i konkurence ze strany jejich vlastních pronajímatelů. Společnosti zaměřené na pronájem komerčních nemovitostí tradičně uzavíraly pouze dlouhodobé nájemní smlouvy. Nově ale začaly nabízet i krátkodobé a flexibilní pronájmy, aby se vyrovnaly s poklesem zájmu o kancelářské prostory.
Společnost WeWork v žádosti ke konkurznímu soudu uvedla, že ke konci června její aktiva tvořila 15,06 mld. dolarů. Závazky činily 18,66 mld. dolarů.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.