Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Snižující se nabídka ropy žene její cenu nahoru. Jsou na místě obavy?

Libye pod tlakem protestujících obyvatel uzavřela své největší ropné pole. Konflikt na Blízkém východě se rozšířil do Libanonu a v USA klesla přes Vánoce zásoba ropy víc, než se očekávalo. Čeká nás růst ceny ropy?

Snižující se nabídka ropy žene její cenu nahoru. Jsou na místě obavy?
Zdroj: Depositphotos.com

Ceny ropy ve středu mírně vzrostly a vyrovnaly propad cen předchozího dne, kdy ropa Brent spadla z denního maxima 79 USD na 76 USD za barel. Během středy se trend otočil k růstu (celkem asi +3 %), který pokračoval i během čtvrtečního rána a cena se opět pohybuje těsně pod hranicí 79 USD za barel ropy Brent a o 5 dolarů níže u WTI.

Výkyvy v ceně, které nyní pozorujeme jsou způsobeny souhrou mnoha faktorů. Ať už jde o zásobu ropy v USA, konflikt na Blízkém východě nebo nově uzavření největšího ropného pole v Libyi.

Ceny ropy Brent a WTI za poslední týden

Aktuální cena
Změna
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání

USA

I přes vysokou produkci ropy v USA, o které jsme již informovali, oznámil Americký ropný institut (API) výraznější než očekávaný pokles zásob. V týdnu do 29. prosince došlo ke snížení zásoby o 7,4 milionu barelů oproti očekávánému poklesu o zhruba 3 miliony barelů.

Nárůst zásob benzinu a destilátů o více než 6 milionů barelů však naznačuje slabou poptávku po pohonných hmotách ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem pohonných hmot na světě.

Slabou poptávku lze přičíst sezónním trendům, kdy v zimním období tradičně dochází k menšímu počtu cest po silnicích, a ekonomickému ochlazení v důsledku vysokých úrokových sazeb. Očekává se, že americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek zveřejní údaje odrážející zjištění API, které poskytnou další informace o stavu poptávky po pohonných hmotách v USA.

Libye, Blízký východ a OPEC

K uzavření ropného pole Šarara v Libyi s kapacitou 300 000 barelů denně došlo v důsledku protestů proti vysokým cenám pohonných hmot a požadavkům na zlepšení veřejných služeb v jižní Libyi. To zvyšuje stávající napětí v dodávkách ropy, protože se toto pole významně podílí na současné úrovni produkce Libye, která činí přibližně 1,2 milionu barelů denně.

Reakce trhu s ropou na napětí na Blízkém východě byla doposud relativně tlumená. S nedávným vývojem však ceny začaly reagovat. V úterý byl totiž zástupce vůdce Hamasu zabit při úderu v Bejrútu.

Po téměř třech měsících každodenní palby mezi izraelskou armádou a Íránem podporovaným Hizballáhem, která se dosud omezovala na pohraniční region nyní roste obava z rozšíření konfliktu i na Libanon, jehož metropole byla v úterý zasažena.

Ve středu také OPEC+ oznámil, že 1. února se bude konat zasedání Společného ministerského monitorovacího výboru (JMMC) a zdůraznil, že rozšířený kartel je jednotný a spolupráce bude pokračovat po odchodu Angoly ze skupiny OPEC.

O regulační schopnosti OPEC+, který je schopen omezením produkce zvyšovat cenu ropy i přes nadprodukci v USA nebo nedostatečnou poptávku jsme již psali v dřívějších článcích.

Analytici Goldman Sachs očekávají, že se Brent bude v roce 2024 pohybovat mezi 70 a 90 USD za barel na základě flexibilní nabídky OPEC+, nízkého rizika recese a oportunistických strategických nákupů ropných rezerv Čínou a USA. Scénáře geopolitických rizik však zůstanou klíčovým proinflačním rizikem prognózy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.