Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sberbank zavřela pobočky – Mají se její klienti bát?

Sberbank zavřela pobočky – Mají se její klienti bát?
Zdroj: depositphotos.com

Před českými pobočkami banky Sberbank, která má vazby na Rusko, se od pátečního rána tvořily dlouhé fronty. Klienti Sberbank se vzhledem k aktuální krizi na Ukrajině snažili vybrat peníze a zrušit své účty.

Banka nakonec v pátek ve dvě odpoledne uzavřela své pobočky po celém Česku kvůli “bezpečnostním problémům” v pobočkách. Přestalo také fungovat její internetové bankovnictví.

Banka se snaží své klienty uklidnit s tím, že má centrálu ve Vídni a že v Česku chystá další expanzi. Lidé, ale i firmy, už ovšem ve velkém v banku ztrácejí důvěru a chtějí ji opustit. Klienti s bankou nechtějí nic mít nejen kvůli zmíněné ztrátě důvěry, ale také protože nechtějí podporovat banku, která je napojena na Rusko. Soukromé osoby, podnikatelé, firmy i neziskové organizace či veřejný sektor se od banky chce distancovat a ukončit s ní veškeré smlouvy.

Takový odliv klientů by byl pro Sberbank neúnosný. Poskytovat služby jen pro hrstku nejvěrnějších by bylo značně nerentabilní. Koneckonců, už teď je propad akcií Sberbank obrovský.

Uzavřené pobočky, nefunkční bankovnictví

Sberbank uzavření svých poboček zdůvodnila ochranou zaměstnanců banky, kteří údajně čelili agresivním útokům ze strany klientů. Ti dle mluvčí banky dávali jasně najevo nejen nevoli s ruskou invazí, ale také je znepokojoval nedostatek hotovosti v bankomatech banky.

Mluvčí potvrdila, že banka od pátečního rána zaznamenala zvýšený výběr hotovosti z bankomatů, v některých tak hotovost skutečně došla.

Od Sberbank neodcházejí jen jednotlivci, ale i celé firmy. Některé české podniky totiž v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajině vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ. Od banky dává ruce pryč i veřejný sektor. Například hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich na Twitteru oznámil, že úřad stahuje peníze z účtů u Sberbank a ruší je. Ke stejnému postupu vyzval i Martin Strnad, předseda děčínských Pirátů “Kdo tam má nějaké peníze, převeďte je prosím jinam,” napsal na sociální síti.

Sberbank – Ruská, česká, nebo rakouská?

Abychom do aktuálního dění vnesli trochu více světla, je potřeba udělat si pořádek ve fungování této banky. Sberbank (plným jménem PAO Sberbank Rossii) je největší ruská banka. Dvě třetiny akcií ruské Sberbank vlastní ruská centrální banka (tedy přímo ruský stát), zbytek akcií je na ruské burze.

Ruská Sberbank se sídlem v Moskvě vlastní dceřinou společnost Sberbank Europe AG, což je pozůstatek rakouské skupiny Volksbank International, kterou právě Sberbank Group koupila. Pod rakouskou banku Sberbank Europe AG, která se řídí evropským právem, tak spadají banky v osmi státech Evropy – tedy i v České republice.

A teď to nejdůležitější pro české klienty banky. Česká Sberbank je česká banka, která se řídí českým právem a reguluje ji Česká národní banka. Všechny vklady jsou v ní pojištěny do 100 000 eur, o případné náhrady vkladů by se staral český Garanční systém finančního trhu. Vliv na fungování banky ale mají sankce.

Dopad sankcí

Americké sankce, které USA ve čtvrtek 24. 2. 2022 zavedly vůči Sberbank, značně skupině Sberbank Group zkomplikují přístup na globální trhy. V praxi to znamená, že Sberbank je tímto odříznutá od amerického finančního systému a má zmrazena veškerá aktiva, která se amerického finančního systému dotýkají.

Dojde tak k přerušení spojení největší ruské finanční instituce Sberbank, včetně 25 dceřiných společností, tedy i české pobočky, s americkým finančním systémem.

Pro české klienty výše uvedené znamená, že ze svého účtu ve Sberbank už nepošlete a nepřijmete dolarové platby, nic dalšího se zatím nemění. Očekává se ale i zákaz pro euro, britskou libru a japonský jen.

Situace se však může změnit.

Pošpiněná pověst

Klienti ale neřeší “pouze” bezpečí svých peněz či možnost mezinárodních plateb. Jde jim také o princip. Kvůli ruské, ničím nevyprovokované agresi vůči Ukrajině už řada lidí nechce se Sberbank nic mít. Klienti si moc dobře uvědomují, že faktickým majitelem Sberbank CZ je Rusko. Právě tam tak míří zisky ze všech poboček v Evropě, což řada klientů nechce podporovat.

Všechny peníze, co Sberbank skrze své dceřiné společnosti v Evropě vydělá, jdou do kapsy ruskému státu. Ten pak peníze může využít jakkoli. Řada klientů tak nevybírá peníze ze strachu, že o ně přijde, ale z principu.

Co bude teď?

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že klienti české pobočky se nemusí obávat o své finance. Připomínáme, že česká Sberbank se řídí českým právem a reguluje ji Česká národní banka. Všechny vklady jsou v ní pojištěny až do 100 000 eur. Dopadnout i na účty vedené v Česku ovšem mohou zmíněné sankce.

Mluvčí Sberbank uvedla, že by se pobočky měly znovu otevřít v pondělí. Stejně tak by se mělo opět rozběhnout internetové bankovnictví.

Důvody k obavám ale rozhodně má naopak Sberbank. Vzhledem k houfnému odcházení svých klientů po celé Evropě je její působení na tomto kontinentě dost možná sečteno.

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Pamatuji se když jsem zhruba před 8 lety zařizoval hypotéku a měl jsem i nabídku (velmi dobrou) ale po zjištění odkud pochází jsem si radši vzal o něco méně výhodnou hypotéku od konkurence. Nelituji