Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Satoshi Nakamoto brzy přijde o rekord, který drží 15 let

Tajemný tvůrce Bitcoinu drží na svých adresách 1,1 milionu mincí. Brzy jej však překonají americké bitcoinové ETFs. Ty po 8 měsících od spuštění drží přes 916 tisíc mincí.

Satoshi Nakamoto brzy přijde o rekord, který drží 15 let
Zdroj: buyucoin.com

Někdo by mohl argumentovat, že Satoshi Nakamoto je jen jeden, kdežto burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin (BTC) je v USA hned 9.

Ale dosud přeci jistě nevíme, zda byl Satoshi jednotlivec nebo se jednalo o skupinu vývojářů. A stejně jako bitcoinové ETFs, i Satoshi má své mince na více adresách (některé odhady hovoří až o vyšších tisících adres).

Bitcoinové ETFs v čele s iShares Bitcoin Trust od společnosti BlackRock (BLK) tak potřebují zvětšit svoji zásobu o přibližně 20 %, aby mohly jistojistě říct, že drží více mincí než legendární Satoshi.

Po překonání 1 milionu BTC bude při současné ceně 63 000 USD za minci celková hodnota držených bitcoinů 63 miliard USD (cca 1,4 bilionu Kč). Podobné množství drží na svých adresách i jeden z nejbohatších mužů planety, Satoshi.

Úspěšný a neúspěšný produkt

Spuštění bitcoinových ETFs bylo posvěceno americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) 10. ledna 2024 a den na to produkty spustily.

Dočkaly se obrovského zájmu a cena od jejich spuštění vzrostla z 46 000 USD až na dosavadní maximum 73 500 USD, a to za pouhé dva měsíce.

Několik měsíců na to byly schváleny a následně v červenci 2024 spuštěny i ETFs na druhou největší kryptoměnu, Ethereum (ETH). Ty se s takovým úspěchem jako jejich předchůdci nesetkaly. V den spuštění stálo ETH 3 400 USD, nyní stojí 2 600 USD.

Nezájem o ETFs největšího smartchainu dělá vrásky investorům do dalších předních altcoinů jako do Solany (SOL), XRP (XRP) či Litecoinu (LTC).

Obávají se, že malý objem obchodů burzovního produktu Etherea nebude motivovat správce aktiv k snažení se o spuštění ETFs na další altcoiny.

Prosazení ETFs na kryptoměny je na americké půdě totiž lítý boj. SEC odolávala tlaku žádostí o spotové ETFs Bitcoinu několik let, při jeho schválení se pak vyjádřila, že Bitcoin je výjimkou a v žádném případě ne precedentem pro ostatní digitální aktiva.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.