Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rychlý růst cen akcií ZOOM může být prostý omyl

Publikováno
Rychlý růst cen akcií ZOOM může být prostý omyl
Zdroj: Depositphotos.com

Podobnost různých produktů může zákazníky často mást. Jinak tomu není ani ve světě akcií, kde stejné nebo podobné názvy společností mohou vést k jejich záměně ze strany investorů.

V případě společností Zoom Video Communication a Zoom Technologies k tomu došlo dokonce dvakrát.

Tickery mohou mást

Prvně jmenovaná společnost byla přesně před rokem pod tickerem ZM zalistována na americkém technologickém indexu Nasdaq. Jejím zaměřením jsou videokonferenční technologie a často se její název zkracuje jednoduše na Zoom.

A v tom je právě zakopaný pes. ZOOM je totiž ticker, pod kterým se na americkém mimoburzovním trhu obchodují akcie čínské společnosti Zoom Technologies. Ta vyrábí díly do mobilních telefonů.

Loňské IPO Zoom Video Communication bylo úspěšné. Cena akcií se po uvedení na trh zvedla o 75 %. A nebyly jediné. V podobném duchu zareagovaly i akcie jmenovce Zoom Technologies. Ty v intradenním obchodování vystoupaly o více jak 100 %, aby následně zase rychle klesly.

Profit díky koronaviru

Něco podobného se zopakovalo i nyní. Vzhledem ke krizi způsobené koronavirem se do hledáčku investorů dostaly mimo jiné akcie společností, které jednotlivcům a firmám umožňují komunikaci pomocí vzdáleného přístupu.

To je přesně parketa pro Zoom Video Communication, která usnadňuje studium nebo práci z domova.

Vývoj ceny akcií společností Zoom Technologies a Zoom Video Communications
Vývoj ceny akcií společností Zoom Technologies a Zoom Video Communications (žlutě).

Její akcie v březnu vyrostly zhruba o 50 %. Akcie čínského konkurenta však zacílily ještě výše a jejich hodnota se v druhé půlce března více než ztrojnásobila. Situace došla až tak daleko, že americká Komise pro cenné papíry obchodování se ZOOM až do 8. dubna pozastavila.

Aktuální cena akcií Zoom Video Communication (ZM)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ZM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ne poprvé a nejspíš ani ne naposled

Otázkou je, jak bude vývoj ceny akcií pokračovat. Mnoho spekulantů mohlo také situace využít s plným vědomím záměny obou názvů a v této spekulaci na umělý růst ceny akcií tickeru ZOOM po skončení zákazu pokračovat.

Podobné záměny nejsou ničím novým. Velkou pozornost vzbudilo například oznámení o IPO sociální sítě Twitter v roce 2013. To způsobilo také nárůst ceny akcií bankrotující společnosti Tweeter Home Entertainment. Tento prodejce spotřební elektroniky zaznamenal krátkodobý růst ceny akcií o zhruba 2 200 %.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.