Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ruská ekonomika se propadá, ukazují data ruského statistického úřadu

Ruská ekonomika se propadá, ukazují data ruského statistického úřadu
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na aktuální statistická data z ruské ekonomiky. Zpravodajský server Newsweek.com zveřejnil článek, ve kterém hned na úvod zmiňuje, že ruská ekonomika dle aktuálních dat ruského statistického úřadu kolabuje. Pojďme se podívat na nejdůležitější informace a data z ekonomiky Ruska.

Velikostí HDP je Rusko na úrovni amerického Ohia

Ruská ekonomika se musí připravit na zásadní redukční dietu. V žebříčku světových ekonomik se bude dále propadat kvůli oslabování rublu vůči dolaru, ale i reálné možnosti, že Rusko od bolševické revoluce potřetí zbankrotuje.

1917, 1998 a 2022 jsou roky, na které nebudou Rusové vzpomínat v dobrém. V těchto letech došlo v jejich zemi k bankrotu. I když k tomu třetímu sice technicky nedošlo, vše nasvědčuje tomu, že zahraničním závazkům nebude moci Rusko pod vedením Vladimira Putina dostát. Je to krvavá daň za agresivní napadení Ukrajiny.

Ruský ministr financí Anton Silujanov už oznámil, že zahraniční dluh nominovaný v cizích měnách bude federace splácet v rublech, což je krok zvyšující obavy, že Rusko nebude schopné splatit své závazky u zahraničních věřitelů. Silujanov Západ obvinil, že výroky o hrozícím bankrotu jsou nepravdivé. Zmrazení ruských devizových rezerv v západních zemích označil za snahu uměle vytvořit platební neschopnost Ruské federace.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová říká, že ruský bankrot už není nepravděpodobný, protože ruská centrální banka nemá přístup k devizovým rezervám.

Rusko má peníze na obsluhu svého dluhu, ale nemá k nim přístup. Takto bychom mohli shrnout aktuální situaci.

Západní sankce uvalené na ruský stát a režim Vladimira Putina kvůli rozpoutání agresivní války na Ukrajině, včetně zabíjení civilistů, bombardování nemocnic a škol, vedly rovněž k zásadnímu oslabení rublu vůči dolaru. 

V žebříčku nejsilnějších ekonomik světa se bude Rusko výrazně propadat

V žebříčku nejsilnějších ekonomik světa, který se uvádí podle HDP v dolarech, se bude Rusko výrazně propadat. Na konci roku 2020 byla ruská ekonomika s HDP ve výši 1484 miliard dolarů na jedenáctém místě. Před ní byla v žebříčku Jižní Korea, těsně za ní Brazílie. Ekonomika Spojených států s 20 937 miliardami dolarů byla 14krát silnější.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj HDP Ruska
Vývoj HDP Ruska

Pokud by se nyní započítal aktuální kurz dolaru a rublu, ruská ekonomika by spadla asi o deset míst a nebyla by o moc větší než hospodářství amerického státu Ohio. 

To je pro Putina, který touží udělat z Ruska světovou velmoc, zdrcující výsledek. V roce 1913 bylo podle britského ekonoma Anguse Maddisona carské Rusko pátou největší ekonomikou světa. V roce 1957, kdy Sovětský svaz šokoval Spojené státy vypuštěním Sputniku, byla ekonomika druhou největší na světě.

Nejnovější data z ruské ekonomiky ukazují, že ekonomika kolabuje

Dle zpravodajského serveru Newsweek.com ekonomika Ruska kolabuje. Průmyslová výroba se propadla hned v několika odvětvích, od automobilů až po domácí spotřebiče. Výrazný pokles zaznamenal i maloobchod.

Celkově se index průmyslové výroby v Rusku, měsíční ekonomický ukazatel měřící reálnou produkci ve zpracovatelském, těžebním, elektrárenském a plynárenském průmyslu, v květnu meziročně snížil o 1,7 %, což je výraznější pokles než v dubnu, kdy pokles činil 1,6 %. Těžba se letos v květnu meziročně snížila o 0,8 procentního bodu, zpracovatelský průmysl pak zaznamenal pokles o 3,2 procentního bodu.

Newsweek dále uvádí, že pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší země světa poprvé od bolševické revoluce nezaplatila svůj zahraniční dluh, nová zpráva o sociálně-ekonomické situaci Ruska nenechá už nikoho na pochybách.

I když se tato čísla zdají poměrně nízká, odrážejí klesající trend. Patrnější je v enormních propadech materiálu, které ovlivňují výrobu konkrétních produktů. Utrpěla především výroba aut, která je teď o 96,7 % nižší než v roce 2021. Výroba nákladních automobilů se propadla o 39,3 %, výroba dieselových a benzinových motorů o 57 %, výroba dieselových lokomotiv o 63,2 % a výroba nákladních vagonů o 51,8 %. Je patrné, že propady o 50 % a více hovoří za vše.

1) Renault pozastavil provoz ve svém moskevském závodě

Francouzská automobilka Renault, která ovládala největší ruskou automobilku AvtoVAZ, v březnu pozastavila provoz ve svém moskevském závodě. Tento krok učinila pod tlakem ukrajinských lídrů, kteří tak reagovali na ruskou invazi. Renault později souhlasil s prodejem svých ruských aktivit za symbolickou částku.

2) Letecká doprava spadla o 86 %

Newsweek dále uvádí, že nákladní letecká doprava se meziročně snížila o 86 %, což má dopady i na další produkty. O 58,1 % se proti loňsku snížila také výroba chladniček a o 59,2 % výroba praček. Zajímavé je, že o 24,5 % klesla také výroba cigaret.

3) Reálný pokles ruských důchodů o 8,8 procentního bodu

Velice negativní zprávou pro Rusy je reálný pokles důchodů, které se v květnu meziročně snížily o 8,2 procentního bodu, zatímco mzdy v dubnu klesly o 7,2 procentního bodu. Ruská ekonomika utrpěla, a to navzdory, že se rubl po únorovém propadu odrazil ode dna a země se vyrovnala se sankcemi relativně lépe, než se zpočátku očekávalo.

4) Pokles ruského HDP o 7,8 procesního bodu

Centrální banka v Rusku uvádí, že v letošním roce očekává pokles HDP o 7,8 procentního bodu. Západní ekonomové očekávají propad dvakrát vyšší. Institut pro mezinárodní finance (IIF) odhaduje propad o 15 procentních bodů.

Závěr

Z největší země světa odešlo přes 250 mezinárodních firem. Zastavení zahraničních investic povede fakticky k další ztrátě konkurenceschopnosti ruské ekonomiky a jejímu technologickému propadu vůči západním i asijským ekonomikám.

Na druhou stranu může samotné Rusko i pod tlakem sankcí vnitřně odolávat a totální kolaps ekonomiky může být v nedohlednu, i když z pultů obchodů zmizí západní zboží. Kreml totiž od anexe Krymu vybudoval něco jako válečnou ekonomiku, jež je na sankce připravena.

Rusko stále vydělává dost peněz vývozem ropy a zemního plynu. Připomíná se situace v Íránu, jehož ekonomika je mnohem menší a zranitelnější. Přesto Teherán dokáže čelit mezinárodním ekonomickým sankcím. Obchodníci v Rusku nicméně čekají, že se ceny potravin a spotřebního zboží letos zvýší o 10 až 50 %. Ruští restauratéři se už připravují na to, že změní své jídelníčky, aby byly zaměřené více na ruské pokrmy a nemuseli dovážet suroviny ze zahraničí.

Jedna z nečekaně dobrých zpráv pro Rusko přišla z trhu práce, kde byla v květnu rekordně nízká míra nezaměstnanosti, konkrétně 3,9 %. Vzhledem k tomu, že vysoká inflace nadále snižuje reálné mzdy, není pravděpodobné, že by se vysoká zaměstnanost nějak promítla do spotřebitelské poptávky. Současná ochota lidí utrácet proto nebude nejspíše schopna zvrátit recesi, která Rusko s největší pravděpodobností čeká.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.