Jedním z nejvíce skloňovaných slov současné doby v oblasti světové ekonomie je téma recese. Zahraniční média vydávají v současné době články na téma recese jak na běžícím páse. S jedním takovým článkem také přichází zpravodajský server CNBC. Pojďme si shrnout nejdůležitější informace z tohoto článku.
Mimo jiné se dozvíte názor amerického prezidenta a americké ministryně financí ohledně hrozby recese v USA. V závěru článku se podíváme na analýzu společnosti Fidelity International, která vytvořila model, jehož výstupem je nejpravděpodobnější scénář vývoje HDP a inflace v následující 12 měsících v USA resp. celé světové ekonomice.
Fed zvyšuje sazby, spadne tedy světová ekonomika do recese?
Sazby v USA stoupají – Fed začal reagovat na inflaci, podepisuje tím tedy ortel globální ekonomice?
Svět trápí nejvyšší inflace za 40 let, kterou způsobily právě samy centrální banky a vlády rozhazovačností po začátku pandemie. Jakmile se znovu otevřela ekonomika, zaplavily ji levné peníze a uměle stimulovaná poptávka. To, že přijde inflace, čekal každý až na Fed. Ten si nyní po sobě musí uklidit nepořádek, který udělal a je možná až zarážející, že se k němu přes půl roku nehlásil. Pouze tiše přitakával americké vládě, která sváděla a stále svádí inflaci na Putinovu invazi na Ukrajinu.
Nyní tedy musí být o to agresivnější, dát jasný signál, že ví, jak dostat inflaci pod kontrolu, a získat si zpět ztracenou důvěru. To bohužel musí udělat za cenu výrazného zpomalení americké (ale také globální) ekonomiky, růstu nezaměstnanosti a větších sociálních nepokojů. Ale inflaci možná nedostane ani tak pod kontrolu. Inflace je téměř na 9 % a Fed očekává, že sazby zvýší na 3,5 %.
Sazby v USA musí bezpodmínečně zajímat i celou Evropu. Agresivní politika Fedu pravděpodobně výrazně zpomalí celou globální ekonomiku, nebo ji dokonce dostane do recese. Monetární politika není chirurgický nástroj, nýbrž tupý předmět, jehož vyvážení do takové míry, aby pouze zastavil inflaci, bude velmi složité.
Dolar posiluje
Jak můžete vidět na grafu níže, dolar posiluje vůči většině hlavních měn včetně britské libry z důvodu vyšších sazeb v USA. Zdražují se tím importované materiály, zboží, potraviny, roste cena produkce a zhoršují se podmínky pro byznys. Tím roste nezaměstnanost a klesá HDP. Zpomalení dynamiky růstu HDP zpomaluje poptávku po komoditách, službách a zboží a dostane se do celé globální ekonomiky.
Ekonomové se shodují, že výsledkem nižší poptávky bude však také zpomalení inflačních tlaků, a tedy i konečně inflace. Ačkoliv to nikdy Fed nepřizná, protože politicky jednoduše nemůže, jde o jedinou cestu, jak inflaci zastavit. Strana poptávky je znovu po dvou letech pro Fed klíčová, ale tentokrát ji musí eliminovat.
Co na tuto situaci říká prezident Biden a ministryně financí Yellenová?
Prezident Joe Biden a ministryně financí Janet Yellenová říkají, že americká recese je vyhnutelná, čímž odmítají obavy mnoha ekonomů, kteří nadcházející recesi předpovídají. Kromě toho Biden trval na tom, že USA překonají tuto inflaci, zatímco Yellenová připustila, že inflace je nepřijatelně vysoká.
Biden: Recesi USA je možné se vyhnout
Prezident Joe Biden novinářům zopakoval, že americká recese není nevyhnutelná. Ovšem ekonomové s ním nesouhlasí a říkají, že recese je pravděpodobnější než kdy jindy.
Nebylo to poprvé, co Biden odmítl obavy, že se blíží americká recese. Poté, co Federální rezervní systém oznámil největší zvýšení sazeb od roku 1994, uvedl, že za prvé, není to nevyhnutelné. Za druhé, jsme v silnější pozici než kterýkoli národ na světě, abychom překonali tuto inflaci.
Yellenová očekává, že americká ekonomika zpomalí
Yellenová očekává, že americká ekonomika zpomalí, ale tvrdí, že recese není vůbec nevyhnutelná. Znamená to tedy, že Bidenův optimismus ohledně ekonomiky USA sdílí i ministryně financí Janet Yellenová. Pro americká zpravodajská média řekla, že recese, které se mnozí Američané obávají, není vůbec bezprostřední. Ministryně financí nicméně zdůraznila, že inflace je zjevně nepřijatelně vysoká. Yellenová také na fóru o politice Dealbook DC řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by recese probíhala.
Závěr: Nejpravděpodobnější scénář bude měkké přistání
Společnost Fidelity International na začátku roku 2022 ve své analýze předpokládala stagflaci, která by trvala přibližně 6 měsíců, než uvolní místo mírnějšímu reflačnímu scénáři, nebo vážnějšímu poklesu. Po zahájení války na Ukrajině analytici tuto krátkodobou pravděpodobnost stagflace zvýšili, přičemž si uvědomili vysoce inflační povahu tohoto šoku, zejména pro Evropu. Vzhledem k tomu, že od té doby došlo k výraznému zpřísnění finančních podmínek, které bylo z velké části způsobeno agresivními centrálními bankami, se domnívají, že tento stagflační trend nyní dosahuje vrcholu.
V současné době analýza předpokládá přechod od stagflace do další fáze cyklu, během níž zintenzivní riziko recese. Pro USA snížili svá očekávání pokračování stagflačního trendu v příštích 12 měsících a nyní přisuzují vyšší pravděpodobnost scénářům tvrdého a měkkého přistání, a to 35 %, respektive 40 %.
Měkké přistání pro USA resp. světovou ekonomiku znamená, že dojde k snížení růstu HDP a snížení inflace v období následující 6 měsíců. Po 6 měsících dojde zastavení poklesu HDP a zastavení poklesu inflace.
Snížení růstu HDP v USA bude mít také krátkodobě v období 6 měsíců negativní vliv na světové indexy včetně indexu S&P 500.
Kombinace destrukce poptávky a obnovené nabídky umožní centrálním bankám po rychlém zvyšování sazeb přehodnocení jejich střednědobé strategie. Podaří se tedy dosáhnout mírné a kontrolované inflace při zachování růstu v dlouhém období. Tento scénář je nejvíce pravděpodobný s pravděpodobností 40 %.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.