Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč Warren Buffett pokračuje v nákupech akcií ropy a zemního plynu?

Proč Warren Buffett pokračuje v nákupech akcií ropy a zemního plynu?
Zdroj: Midjourney AI

Společnost Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.B) v prvním čtvrtletí roku 2023 znovu koupila akcie Occidental Petroleum Corporation (NYSE: OXY). Připomeňme, že fond Warrena Buffetta do této společnosti investuje již páté čtvrtletí v řadě.

Po tomto obchodu je Occidental Petroleum Corporation šestou největší společností podle objemu investic v portfoliu fondu. Kromě toho Berkshire Hathaway nakoupila akcie společnosti Chevron Corporation (NYSE: CVX), která se rovněž zabývá ropným a plynárenským sektorem.

Dnes vysvětlíme, proč Věštec z Omahy investuje do těchto společností v době, kdy zelená energie získává na popularitě a přitahuje stále více investic, zatímco sektoru ropy a zemního plynu se jich dostává mnohem méně. Podíváme se na sektor energetiky a zanalyzujeme, jak klesla poptávka po konvenčních zdrojích energie, s ohledem na to, že existují ekologičtější a účinnější alternativy.

Nejoblíbenější zdroje energie

Podle BP Statistical Review of World Energy and Our World in Data se celosvětová spotřeba energie od roku 2010 do roku 2021 včetně zvýšila o 15,3 %, a to ze 152,96 na 176,43 TWh (terawatt hodin).

Spotřeba energie v roce 2010

  • Ropa – 31,3 %, 47,89 TWh
  • Uhlí – 27,4 %, 41,99 TWh
  • Plyn – 20,65 %, 31,58 TWh
  • Palivové dřevo – 7,62 %, 11,66 TWh
  • Vodní energie – 6,2 %, 9,518 TWh
  • Jaderná energie – 4,82 %, 7,37 TWh
  • Obnovitelná energie – 1,9 %, 2,92 TWh

Spotřeba energie v roce 2021

  • Ropa – 29 %, 51,17 TWh
  • Uhlí – 25,2 %, 44,47 TWh
  • Plyn – 22,88 %, 40,37 TWh
  • Palivové dřevo – 6,29 %, 11,11 TWh
  • Vodní energie – 6,33 %, 11,18 TWh
  • Obnovitelná energie – 6,28 %, 11,01 TWh
  • Jaderná energie – 3,98 %, 7,03 TWh

Jaké jsou trendy globální poptávky po uhlí

Z výše uvedených zdrojů energie je uhlí jedním z nejstarších a nejméně šetrných k životnímu prostředí. Časem se navíc objevily účinnější alternativy. Vzhledem k tomu lze předpokládat, že poptávka po uhlí měla klesnout. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) ale celosvětová spotřeba uhlí roste. V roce 1978 to bylo 70 160 PJ (Petajoule) a do roku 2020 vzrostla na 157 164 PJ.

Graf globální spotřeby uhlí
Graf globální spotřeby uhlí

Všimněte si, že spotřeba uhlí v Číně od roku 2002 výrazně vzrostla. Zároveň se produkce uhlí v zemi rychle zvýšila, a to z 1,04 miliardy na 3,69 miliardy tun za posledních 30 let. V zemi navíc pokračuje rozvoj nových uhelných dolů.

Proč roste poptávka po uhlí?

Uhlovodíky a jaderná energie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, nevyřadily používání uhlí, ale přidaly se na seznam zdrojů energie. Bylo to pravděpodobně způsobeno růstem světového HDP a populace planety. Tyto faktory zvýšily celosvětovou poptávku po energii.

Podle údajů z národních účtů Světové banky a datových souborů národních účtů OECD vzrostl globální HDP od roku 1960 do roku 2021 včetně z 10,9 bilionu na 86,8 bilionu USD.

Graf růstu globálního HDP
Graf růstu globálního HDP

Pokud bude globální HDP nadále růst, obnovitelné zdroje energie pravděpodobně nenahradí dnešní hlavní zdroje, ale doplní je.

Investice do ropného průmyslu

Pokud bude celosvětový HDP nadále růst, bude potřeba v budoucnu udržet produkci ropy na současné úrovni. To pomůže vyhnout se nedostatku ropy, když bude spotřeba energie růst.

Pro udržení výrobní kapacity je nutné investovat do rozvoje nových ropných polí, aby nedocházelo k vyčerpání současných zásob a držel se krok s poptávkou. Ale uprostřed trendu investic do zelené energie se financování rozvoje nových ropných projektů v posledních několika letech snížilo.

Podle generálního tajemníka OPEC Haithama Al Ghaise vyžaduje sektor ropy a zemního plynu investice ve výši 500 miliard USD ročně, zatímco příchozí částka je mnohem nižší. Na základě dat IEA se částka investovaná do ropného a plynárenského sektoru pohybuje na úrovni 366 miliard USD ročně, což je o 24 % méně než v roce 2018.

Situace s vrtnými vrty také potvrzuje fakt, že investice do ropného a plynárenského sektoru klesají. Například počet vrtů v USA od roku 2018 klesl o 37 %.

Co může snížit poptávku po uhlovodících?

Obnovitelná energie má vážnou nevýhodu. Je nestabilní a závisí na životním prostředí. Zatímco se vyvíjejí inovativní technologie, které minimalizují dopad těchto faktorů, výrobu energie prodražují. Energie z jaderné fúze by se v budoucnu mohla stát alternativou. Jeho hlavní výhody jsou:

  • Vysoká energetická účinnost. Energie uvolněná během jaderné fúze je nejhustší dostupnou formou energie. Kromě toho má jaderná fúzní reakce mnohem vyšší energetický potenciál než spalování uhlí, ropy nebo plynu a také větší než atomové štěpení
  • Šetrnost k životnímu prostředí. Výroba energie neprodukuje emise skleníkových plynů do atmosféry

Využití jaderné fúze jako komerčního zdroje energie je však pro lidstvo stále výzvou. Je drahé, vyžaduje vývoj inovativních technologií a zatím není škálovatelné. Vědci a inženýři přesně nevědí, jak dlouho bude realizace tohoto projektu trvat.

Závěr

Berkshire Hathaway poprvé koupila akcie Occidental Petroleum Corporation v roce 2019 a akcie Chevron Corporation přidala do portfolia v roce 2020. Pokles investic do těžby ropy byl patrný již v roce 2019, přičemž trend pokračoval i v následujících letech. Od té doby akcie Occidental Petroleum Corporation vzrostly o 24 % a akcie Chevron Corporation o 97 %.

Fond však nevybírá zisky, ale nadále nakupuje akcie těchto společností. Dá se předpokládat, že Warren Buffett sází na další růst hodnoty těchto akcií, k čemuž pravděpodobně dojde, pokud ceny ropy zůstanou stabilní nebo porostou. Tento scénář je možný díky pokračujícímu růstu globálního HDP a nižším investicím do ropného průmyslu.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
17
1

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.