I přes ohlašovaný konec ropy zůstává černé zlato i nadále strategickou surovinou. První červnový víkend proběhlo dlouho očekávané zasedání zemí OPEC a Ruska ve Vídni. Tam byly stanoveny produkční cíle tohoto sdružení. Síla Opecu spočívala v jeho jednomyslnosti. Ta byla posílena během Covidu, kdy se ceny ropy dostaly na světových trzích do záporných hodnot. Covid byl pro země žijící hlavně z příjmu z ropy těžkou zkouškou.
V určitém smyslu to můžeme považovat za ochutnávku budoucího světa, kdy ropa nebude tak důležitá. Je logické, že se producenti spojili a snížili produkční cíle, aby znovu dostali ropu do kladných čísel. Válka na Ukrajině naopak ceny ropy znovu vyhnala velmi vysoko. Mnoho zemí těžících ropu si připomnělo, jaké by to mohlo být, kdyby se cena barelu ropy pohybovala výrazně nad 100 dolary.
Jenomže to je minulost. Světová ekonomika vstupuje do nového cyklu vysokých úrokových sazeb. Snížená ekonomická aktivita v důsledku drahých peněz přinese snížení poptávky po ropě. Každému je tedy jasné, že není nic lehčího, jak přijít k penězům než shortovat ropu. Jenomže to by nesměla existovat Saudská Arábie, která se nyní chopila otěží světového trhu z ropou.
Spojenec, nebo nepřítel?
Saudská Arábie v poslední době hned několikrát po sobě překvapila. Tato překvapení vždy směřují ke stejné věci – Saudská Arábie se stává čím dál víc nezávislým státem, který razí svoji agendu. Jedním z mnoha kroků bylo nevyhovění požadavků USA na zvýšení těžebních limitů. Dalším bylo přistoupením k mírovým jednáním s Íránem za diplomatické pomoci Číny. Následně dohoda mezi Čínou a Saudskou Arábií v platbě jüanů za ropu dodanou do Číny.
Jenomže i z těchto několika dosti závažných a překvapivých kroků nemůžeme vyvozovat, že by se Saudská Arábie dala na stranu Ruska a potažmo i Číny. Právě ve Vídní dokázala svým rozhodnutím snížit (mimo dohody OPECu) svojí produkci ropy o jeden milionů barelů denně, že se nechystá pomáhat Rusku, a hledá jasně svoji třetí cestu.
Saudové prostě chtějí ovládat trh s ropou. To prakticky znamená zvýšit zisky, snížit globální zásoby ropy a kontrolovat volatilitu na této komoditě. Saudové explicitně varovali obchodníky na krátko, kteří s cenou ropy manipulují, když sází na pokles ceny v důsledky zpomalování světové ekonomiky. Ale toto všechno jsou pouze dočasné důvody. Saudské Arábii jde o mnoho víc než jen krátkodobý výkyv ceny ropy směrem nahoru.
Agenda Saudi Vision 2030
Plán na posílení suverenity Saudské Arábie přitom není tajný. Stačí se podrobně začíst do dostupných materiálu Saudi Vision 2030. Tento odvážný plán, který vznikl již v roce 2016, má Saudské Arábii poskytnout možnost, jak fungovat nejenom z příjmu ropy. Mimochodem jedním z bodů tohoto plánu, který již byl uskutečněn, je uvedení společnosti Aramco na světové obchodní trhy. Saudská Arábie chce získat dostatek prostředků pro nové investice do dalších odvětví průmyslu a služeb, než je ropný průmysl.
Navíc se Saudská Arábie má stát sama o sobě investiční velmocí. Tyto snahy však Saudům zatím moc nevycházejí, jak dokazuje nešťastná epizoda saudské účasti v Credit Suisse, kde věta šéfa Saudské národní banky byla poslední kapkou, která způsobila krach společnosti a následné převzetí Credit Suisse bankou USB. Na tento transfer nejvíc doplatili akcionáři, a tudíž právě Saudové, kteří přišli o většinu investovaného kapitálu.
Je jasné, že na realizaci agendy Saudi Vision 2030 bude Saudská Arábie potřebovat faraonský rozpočet. A ten může získat hlavně tím, že ceny ropy vystoupají co nejvýše. Čas se velmi krátí a rok 2030 je v podstatě za rohem. Francouzský ekonom a analytik Charles Sannat jde ještě dál a vnímá Saudi Vision 2030 jako přípravu na konec ropné velmoci. Zásoby ropy patří ve všech zemích zabývající se těžbou této suroviny k nejstřeženějším tajemstvím.
Právě Charles Sannat si myslí, že za současným snížením sazby stojí to, že Saudské Arábii zásoby ropy docházejí. V roce 2030 by chtěla fungovat nezávisle na této surovině, ne z důvodu, že by chtěla být investiční velmocí, ale hlavně protože již nebude mít ropu na prodej. Nemusíme zastávat tak radikální postoj, jako tento francouzský analytik, ale můžeme říci, že Saudské Arábií se zásoby levné ropy tenčí. Přitom má Saudská Arábie zatím nejmenší náklady na těžbu. A to se pravděpodobně v blízké budoucnosti změní.
Co se tedy dohodlo ve Vídní?
Opec plus Rusko má kontrolu nad přibližně 40 % ropy ve světě. Závěr zasedání v podstatě obnovil produkční cíl 40,6 milionů barelů denně. Na papíře je vše jasné, ve skutečnosti je to trochu jinak. Africké země mají již teď problém plnit dohodnuté limity. To však nechtějí veřejně přiznat, protože by klesl jejich vliv v Opecu.
Rusko naopak chce mít co největší objem produkce. Cena ropy na burze pro ně již není směrodatná, protože díky sankcím prodávají svoji ropu s diskontem 10 až 20 dolarů na barel do Indie a Číny. Spekuluje se, že se jedná o dlouhodobých kontraktech za fixní cenu. Takže by se Rusko ropu vytěženou nad limit mohlo pokusit prodat někde jinde.
Samozřejmě z celé situace profituje přímo Indie, která ruskou ropu přeprodává. Nepřímo pak Čína, díky levné ropě se čínská ekonomika stává jako celek konkurenceschopnější v ekonomickém boji o první místo.
Ale stejně jako u Afrických zemí i u Ruska jen stěží ověříme, kolik ropy skutečně vytěží. A právě to je důvod, proč Saudská Arábie vykročila z řady a zmenšila svůj limit těžby o jeden milionů barelů ropy denně. Těžba v Saudské Arábií tak dosahuje historických minim. V červnu 2023 má být pouhých 9 milionů barelů ropy. To jen potvrzuje, co jsme řekli výše. Saudská Arábie již nechce svou ropu prodávat levně a šetří si ji na horší časy.
Dopad zasedání Opecu na ceny ropy
Snížení těžby Saudskou Arábií má krátkodobý dopad na cenu černého zlata. Ropa Brent se na chvíli dotkla hranice 78 dolarů za barel. Následně pak oslabovala. V aktuálním kontextu obav ze zpomalení světové ekonomiky to tedy zřejmě bylo maximum. Ani kdyby přišly dobré zprávy z Číny, které by naznačovaly silný růst, ceně ropy to nepomůže, protože Čína bere ropu z Ruska.
Důležité však je, že rozhodnutí Saudské Arábie má vliv na spodní hranici ropy. Před zasedáním se mluvilo o tom, že ropa může klesnout až do pásma 55 až 60 dolarů za barel. Nyní je jasné, že spodní hranice bude spíš na úrovní 65 až 70 dolarů. Pokud by se ropa dostala k těmto hodnotám, Saudská Arábie by neváhala svou těžbu opět snížit.
Závěr: Trh s ropou nebude už tržní
Zasedání ve Vídní opět ukázalo, že cena ropy není řízena volnou rukou trhu. Tento trend bude v budoucnosti čím dál silnější. Nové spojenectví nebo naopak rozbroje okolo Saudské Arábie budou mít na kurz ropy daleko větší vliv než poptávka. Bude velmi zajímavé sledovat, jak na krok hledání suverenity Saudské Arábie budou reagovat Spojené státy americké.
Jednak USA patří k vlivným producentům černého zlata a i svojí těžbou může ovlivnit světovou produkci. Bidenova administrativa také slíbila obnovit strategické zásoby ropy. K tomuto kroku potřebují, aby se ropa dostala do pásma 65 až 70 dolarů. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, kam bude americká administrativa schopna zajít, aby cenu ropy snížila. Nenaplnění strategických rezerv by byl jen další neúspěch pro Bidena, který by ve volbách obhajoval mandát. Termín amerických voleb se pomalu blíží. A trh s ropou bude na tyto geopolitické hrátky velmi citlivý.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.