Vzhledem k tomu, že se v posledních letech rozvíjí celá řada nových investičních přístupů, není divu, že se lidé neustále ptají, která cesta je pro ně ta nejlepší.
Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na osobních zkušenostech a vašich očekáváních – obvykle jde o rovnováhu mezi potenciální návratností investice, podstupovaným investičním rizikem a likviditou – tedy vrcholy investičního trojúhelníku.
Tento problém dokážou do značné míry vyřešit ETF – burzovně obchodované fondy. Díky výhodám, které nabízí, jejich popularita již 30 let setrvale roste.
ETF jsou na západ od našich hranic dlouhodobě velmi oceňované a tento trend dorazil i k nám. Odpovědí trhu je vznik celé řady investičních platforem, které vám dovedou zprostředkovat automatický nákup burzovně obchodovatelných fondů.
Na těchto platformách vám dokonce pomohou i s výběrem jednotlivých ETF, tak aby portfolio odpovídalo svou skladbou vaší toleranci rizika.
Zvolíte-li si za svou strategii pasivní investování v její nejryzejší podobě, pravděpodobně do budoucna žádné problémy řešit nebudete. Přešlapů se však můžete dopustit, pokud půjdete cestou přímého nákupu prostřednictvím některého z brokerů pro obchodování ETF.
- Pravidelné investování do ETF může být velmi výhodné, zejména pokud kopírujete index S&P 500, který dlouhodobě roste o 9–10 % ročně. Dlouhodobé investování s pravidelnými vklady může přinést významné zisky.
- ETF CFD vs. ETF: ETF CFD je derivátový nástroj, který umožňuje spekulaci na cenový pohyb ETF bez vlastnictví aktiv. CFD jsou vhodné spíše pro krátkodobé spekulace kvůli vysokým rizikům a poplatkům, zatímco klasické ETF jsou výhodné pro dlouhodobé investory.
- Na rozdíl od tradičních ETF, které mohou být po třech letech osvobozeny od kapitálových zisků, ETF CFD podléhají 15% zdanění. To může dlouhodobě výrazně snížit výnosy.
Obsah článku ETF CFD vs. ETF
Díky ETF může na akciovém trhu investovat i začátečník
Ve své podstatě jsou ETF stejná jako podílové fondy s rozdílem, že jsou obchodovaná na burze.
Zároveň také nenakupujete podílové listy, jako v případě tradičních fondů, ale akcie – investice je mnohem více likvidní.
To však také mimo jiné znamená, že mohou akcie těchto fondů růst a klesat v rámci jediného dne, takže mohou být využívány ke krátkodobému obchodování. I když jsou mnohem vhodnější k dlouhodobému zhodnocování peněz.
Mohou být přitom tvořena celou řadou podkladových aktiv – akciové indexy, komodity (zlato, stříbro), dluhopisy, kryptoměny (Bitcoin, Ethereum) atd.
Drobní investoři obvykle využívají ETF právě k dlouhodobému zhodnocování volných finančních prostředků, přičemž akcie těchto fondů obvykle nakupují na pravidelné měsíční bázi.
Pravidelná investice do těchto fondů se přitom může dlouhodobě opravdu vyplatit. Vezměte si takové ETF, které svým složením kopíruje akciový index S&P 500. Tento index, který je benchmarkem amerického akciového trhu, dlouhodobě dosahuje růstu okolo 10 % ročně.
Dlouhodobý graf hodnoty indexu S&P 500
Na akciovém trhu neexistují žádné záruky, pokud bychom ale předpokládali, že bude tento index růst podobným tempem i následující dekády, vaše pravidelná investice do podobného ETF by se vám velmi zajímavě zhodnotila.
Počítejte však raději se zhodnocením 9 % ročně. Jednak je lepší být raději konzervativní a pak vám také část výnosů “seberou” poplatky za obchodování.
Konečná hodnota pravidelné měsíční investice při zhodnocení 9 % ročně |
Investiční horizont |
1 000 Kč za měsíc |
3 000 Kč za měsíc |
5 000 Kč za měsíc |
10 let |
195 000 Kč |
585 000 Kč |
975 000 Kč |
20 let |
673 000 Kč |
2 019 000 Kč |
3 365 000 Kč |
40 let |
1 844 000 Kč |
5 532 000 Kč |
9 220 000 Kč |
Výše zmíněný investiční nástroj, který by vám přinesl cca popisované zhodnocení, je například SPDR S&P 500 ETF. Jste nyní nadšení a hodláte ihned zmiňovaný burzovně obchodovatelný fond začít kupovat? Ne tak rychle.
Kvůli nařízení EU ze dne 18. 6. 2018 je všem českým občanům výrazně omezeno nakupování amerických ETF prostřednictvím tradičních brokerů.
A právě SPDR S&P 500 ETF podobně jako celá řada dalších burzovně obchodovatelných fondů je americké.
Co tedy můžete dělat? V podstatě máte dvě možnosti. Některá z amerických ETF mají v Evropské unii i své dražší “kopie”, které jsou složené ze stejných akcií, jako americká ETF akorát je fond denominovaný v eurech.
Velká část z amerických burzovně obchodovatelných fondů však svůj evropský obraz nemá a začínající investoři pak často volí k jejich nákupu finančního derivátu CFD.
Ano, můžete i u nás nakoupit téměř jakékoliv ETF v podobě rozdílového kontraktu. Z dlouhodobého hlediska však plyne z nákupu ETF CFD pro investora výrazná nevýhoda, která ho může stát doslova statisíce korun.
Co je ETF CFD?
ETF CFD (Contract for Difference na ETF) je finanční derivát, který umožňuje obchodníkům spekulovat na pohyb ceny ETF (Exchange-Traded Fund) bez nutnosti vlastnit samotný fond.
Při obchodování s ETF CFD nedržíte reálné podíly na aktivech, která ETF sleduje. Místo toho uzavíráte kontrakt se zprostředkovatelem (brokerem), kde se zavazujete vyrovnat rozdíl v ceně ETF mezi okamžikem otevření a uzavření pozice.
Jde tedy o nástroj pro dynamické spekulanty, kteří chtějí profitovat z pohybu cen ETF bez toho, aby museli fyzicky nakupovat akcie či jiné instrumenty, které daný fond sleduje.
ETF CFD vs. ETF – odlišnosti
ETF (Exchange-Traded Fund) a ETF CFD (Contract for Difference) jsou tedy dva různé způsoby, jak investovat do ETF, ale každý funguje odlišně:
ETF:
- Majetek: Při nákupu ETF skutečně vlastníte podíl na koši aktiv, které ETF sleduje. ETF jsou obchodovány na burze podobně jako akcie.
- Dlouhodobé investování: ETF jsou vhodné pro investory, kteří chtějí mít vlastnictví nad reálnými aktivy a držet investici dlouhodobě. Zisky mohou pocházet z růstu cen aktiv a dividend.
- Poplatky: Obvykle se platí poplatky za správu fondu a obchodní náklady.
ETF CFD:
- Spekulace: ETF CFD je finanční derivát, který sleduje cenu ETF, ale nedává vám vlastnictví aktiv. Namísto toho spekulujete na změnu ceny ETF, aniž byste museli vlastnit samotné aktivum.
- Krátkodobé obchodování: CFD jsou obvykle používány pro krátkodobé spekulace, protože umožňují využívat páku (zvyšování expozice vůči trhu). Můžete profitovat jak z rostoucí, tak z klesající ceny.
- Poplatky a rizika: CFD často zahrnují vyšší poplatky, jako jsou úrokové sazby za držení přes noc a spready, a jejich páka zvyšuje riziko ztrát.
- Pákový efekt: Finanční páka umožňuje obchodovat s vyšší pozicí, než jakou byste mohli s vlastními prostředky, což zvyšuje potenciální zisky i ztráty.
- Bez vlastnictví aktiv: Při obchodování s ETF CFD nevlastníte podkladová aktiva (akcie nebo jiná aktiva v ETF), pouze spekulujete na změnu jejich hodnoty.
ETF CFD vs. ETF: Největší rozdíl spočívá v danění kapitálových výnosů
Jak už tedy víte ETF CFD je finanční nástroj, který máte možnost nakupovat u většiny tradičních brokerů, jenž “kopíruje” cenu burzovně obchodovatelného fondu.
Vývoj ceny takového CFD je totožný s vývojem podkladového aktiva. Problémem však je danění kapitálových výnosů.
Jak možná tušíte, držíte-li tradiční investici jako je akcie nebo právě ETF alespoň tři roky, splníte tzv. časový test a vaše investice již nepodléhá 15% dani z kapitálových výnosů.
Na investice do ETF CFD ani dalších finančních derivátů se však tato výjimka nevztahuje.
Patnáctiprocentní zaplacená daň, přitom může na dlouhém investičním horizontu napáchat pořádné škody.
Vezměme si příklad z tabulky uvedené výše. Pokud budete investovat pravidelně 5 000 Kč po dobu 30 let, při ročním zhodnocení 9 % ročně, bude mít na konci investičního horizontu vaše investice hodnotu 9 220 000 Kč. Takové hodnoty by teoreticky měla dosáhnout i vaše CFD investice.
“Ztráta” způsobená zaplacenou daní, je ale velmi výrazná – jedná se o 1 221 000 Kč.
Jak k tomuto číslu dospějete? Poměrně jednoduše – daní se pouze zisk, to znamená, že můžete od částky 9 220 000 Kč odečíst investovaných 1 080 000 Kč (5 000 Kč x 12 měsíců x 30 let) a rozdíl následně vynásobíte daňovou sazbou 0,15.
Tento příklad může působit až přehnaně. Zároveň u něj došlo k jistému zjednodušení, zhodnocení vaší pravidelné investice v posledních 3 letech investování by rovněž danění podlehlo, ale rozdíl by už nebyl tak velký a pro názornost výpočtu snad čtenář drobné zjednodušení promine.
CFD ani další finanční deriváty se zkrátka k dlouhodobému investování nehodí a bylo by chybou, kdyby začínající investor dal přednost raději derivátu amerického ETF než nějaké jiné alternativě “fyzického” burzovně obchodovatelného fondu.
Deriváty své místo na akciovém trhu samozřejmě mají, ale obvykle jsou využívány spíše obchodníky než investory, kteří těží i z dalších výhod, které mohou rozdílové smlouvy nabídnout, ale to už je téma, kterému se věnuje jiný text.
Kde můžete jednotlivá ETF nakupovat?
Pojďme si ještě projít to nejdůležitější. Uvažujete, že byste začali sami nakupovat burzovně obchodovatelné fondy? Jaké možnosti vám nabízejí jednotliví brokeři?
Právě díky záštitě bankovního domu, vám je Fio eBroker schopný zprostředkovat nákup amerických ETF. Nevýhodou tohoto makléře je, že zadání obchodních příkazů stojí 7,99 dolaru do 100 akcií a 9,99 dolaru při vyšším počtu cenných papírů.
To znamená, že nákupy amerických ETF se u Fio banky vyplatí pouze investorům, kteří hodlají realizovat jednorázové investice ve velkých objemech.
Prostřednictvím holandského Degira lze nakupovat některá z evropských ETF jednou měsíčně zdarma. Broker se tak hodí k realizaci pravidelného investování.
Pokud vás však zaujme nějaké americké ETF, budete muset hledat evropskou alternativu, která nakupuje stejné akcie.
Na této obchodní platformě můžete nakupovat evropská ETF bez poplatku. Kromě toho zde můžete nakupovat i americké burzovně obchodovatelné fondy jako ETF CFD.
Nyní už ale víte, že se to dlouhodobě nevyplatí. Kromě toho jsou také nákupy CFD zpoplatněny.
Ani LYNX není výjimkou a také vám zprostředkuje pouze nákup evropských ETF případně amerických ETF CFD.
Zde se však nevyhnete poplatku při realizaci fyzických nákupů. Odvíjejí se od velikosti obchodů, ale začínají na 5 dolarech. LYNX Broker na druhou stranu nabízí velmi širokou paletu evropských ETF.
Další z velmi oblíbených platforem nabízí klasická ETF. Pokud otevřete nákupní (long) pozici bez použití páky, investujete do podkladového ETF a vlastníte reálná aktiva, která ETF nakupuje.
Vedle toho však eToro umožňuje i obchodování ETF CFD, kde spekulujete na cenové pohyby ETF bez jejich vlastnictví.
Přečtěte si recenze výše zmíněných brokerů
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
84 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
79 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
78 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Jak můžete vidět, variant máte na výběr celou řadu, ale každá má svá pro a proti.
Dodat je možné pouze jedno. U výběru vhodného brokera do značné míry záleží na tom, jakým způsobem hodláte investovat a jaké budou vaše preferované investiční nástroje. Nakonec budete muset stejně volit kompromisní řešení.
Jak je to s daněním dividend?
Závěrem je třeba se zmínit ještě o danění dividend. Pokud jste ostříleným investorem, pak tušíte, že v danění akciových dividend mezi jednotlivými brokery panují rozdíly.
Při obchodování akcií vám některé platformy zdaní americkou dividendu 15% sazbou a jiné 30% sazbou.
Nižší sazba, která odpovídá “českému” zdanění, je podmíněna podepsáním formuláře W-8BEN.
Vzhledem k tomu, že americká ETF je možné nakupovat pouze prostřednictvím Fio eBrokera, který vám podepsání tohoto formuláře zprostředkuje, můžete se spolehnout, že dividendy vyplácené americkými burzovně obchodovatelnými fondy vám budou zdaněny pouze 15% sazbou.
V dalších případech pak danění dividendy probíhá přímo u zdroje – tedy v zemi, ve které dané ETF sídlí – nejčastěji se jedná o Lucembursko, Irsko nebo Německo.
Většina rozvinutých zemí světa daní dividendy vyšší sazbou než Česká republika (a pokud ne, tak vás nechá finanční úřad dividendu dodanit u nás), následně tak musíte žádat český finanční úřad o navrácení přeplatku.
Proto se vyplatí dát přednost nákupu akumulačních ETF – tzn. ta, která dividendu nevyplácejí akcionářům, ale automaticky ji reinvestují do dalších akcií dle složení daného fondu.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co je ETF?
ETF (Exchange-Traded Fund) je investiční fond obchodovaný na burze, který sleduje ceny podkladových aktiv, jako jsou akcie, komodity nebo indexy.
Jaký je rozdíl mezi ETF a podílovým fondem?
Hlavní rozdíl je v tom, že ETF se obchodují na burze jako akcie, zatímco podílové fondy jsou obvykle nakupovány přímo u správců fondů.
Proč investovat do ETF?
ETF nabízejí diverzifikaci, nízké poplatky, vyšší likviditu a snadný přístup k různým aktivům, což je činí atraktivními pro dlouhodobé investory.
Co je ETF CFD?
ETF CFD (Contract for Difference) je finanční derivát, který umožňuje spekulaci na pohyb ceny ETF bez nutnosti vlastnit podkladová aktiva. Je vhodný pro krátkodobé obchodování, ale má vyšší rizika a poplatky a vyšší zdanění než klasické ETF.
Co je časový test pro osvobození od daně?
Pokud držíte ETF více než tři roky, nemusíte platit 15% daň z kapitálových výnosů. Tento benefit bohužel neplatí pro ETF CFD, což může v dlouhodobém měřítku investorovi přinést značnou ztrátu.
Jaké jsou nevýhody ETF CFD?
ETF CFD mají vyšší poplatky, jsou s nimi spojena rizika pákového efektu a nejsou vhodné pro dlouhodobé investování kvůli danění kapitálových zisků.
Další zdroje informací:
Velký faul zobrazit graf, který je oříznutý a nezačíná na 0. Takto evokuje enormní rozdíl, že s CFD máte méně než polovinu, což není pravda. O sdělení článku nicméně není pochyb a děkuji za něj.
Dobrý den,
na etoro jsou také ETF, které se dají nakoupit coby “underlying asset”, tj. coby skutečný podíl, nikoliv pouze coby CFD. Např. SPDR Portfolio S&P 500 Growth ETF (SPYG). Zde by tedy měl také platit časový test, jestli tomu dobře rozumím.
Díky
R.
Dobrý den, Roberte. Ano, dle našich informací by v tuto chvíli měl platit časový test.