Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Příležitost pro dividendové investory? Bude někdy Alphabet vyplácet dividendu?

Publikováno
Příležitost pro dividendové investory? Bude někdy Alphabet vyplácet dividendu?
Zdroj: Entrepreneur.com

Investoři mohou nalézt řadu kvalitních dividendových titulů na různých trzích v celé řadě tržních segmentů. Zpravidla se jedná o zdravotnictví, veřejné služby a spotřební zboží. Technologický sektor však stále zahrnuje mnoho velkých společností, které své akcionáře dividendou nepotěší.

Alphabet je jednou z 90 akcií indexu S&P 500, která dividendu nevyplácí. Skutečnost, že technologický gigant momentálně dividendu nevyplácí, neznamená, že nikdy nenastane změna. Alphabet generuje dostatečné volné volné peněžní toky (free cash-flow), které by bylo možné využít i k výplatě dividend, může s ní tak teoreticky začít kdykoliv.

Tím se rýsuje určitá možnost, že by se Alphabet mohl v blízké budoucnosti připojit k dlouhému seznamu dividendových akcií.

Jak si vede hospodaření Alphabetu? logo-alphabet

Investoři pravděpodobně více znají Alphabet pod jeho dřívějším názvem – Google. Název se změnil, aby přesněji odrážel skutečnost, že se původní vyhledávač rozšířil daleko za svou primární roli. Současný Alphabet je ohromným technologickým gigantem s tržní kapitalizací 1,2 bilionu dolarů.

Alphabet je mateřskou společností hned několika světoznámých značek – vyhledávač Google, operační systém Android, prohlížeč Chrome, YouTube, Gmail, Mapy… a to jsme stále pouze u špičky ledovce. Jednotlivé značky Alphabetu jsou navíc povětšinou lídry trhů ve své kategorii a významně se tak podepisují na růstu společnosti.

Meziroční srovnání hospodaření Alphabet za Q3 2020
Meziroční srovnání hospodaření Alphabet. Zdroj: Alphabet Investor Relations (www.abc.xyz)

Na konci října zveřejnila společnost své výsledky hospodaření. Meziroční porovnání, které můžete vidět na obrázku níže, má více než vypovídající hodnotu.

Tržby Alphabetu (Googlu) vzrostly meziročně o více než 14 %, což je velmi působivé tempo na společnost této velikosti. Tržby z reklamy, které zůstávají největším zdrojem příjmů konglomerátu, vzrostly o 6,5 %. Na celkovém růstu tržeb se tak z větší části podílelo zvýšení tržeb plynoucích z YouTube a nárůst prodejů cloudových služeb o 44,5 % – technologie budoucnosti.

Čistý zisk Alphabetu dosáhl rovněž v posledním čtvrtletí výrazného růstu o 4,08 miliardy dolarů na 11,25 miliardy. Solidní výsledek hospodaření Google vyhledávače a velmi nadprůměrný výkon v dalších částech podnikání tak vedl k růstu EPS (zisku na akcii) o 47 % na 16,40 dolaru.

Růstové vyhlídky Alphabetu

Není pochyb o tom, že akcie Google (Alphabet) byly (a stále jsou) jednou z nejlepších růstových akcií posledního desetiletí. Od roku 2010 až do současnosti se dařilo společnosti zvyšovat ziskovost v průměru o 14,1 % ročně – růst je ještě působivější vezmeme-li v úvahu, že byl Alphabet už před 10 lety velmi velkou společností.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Do budoucna si Alphabet pravděpodobně neudrží tak razantní růst ziskovosti jako v posledních letech, přesto jsou jeho vyhlídky velmi pozitivní a hnací motory růstu budou především dva.

V prvé řadě to bude stále Google, dominantní světový vyhledávač, který generuje pozoruhodné množství peněz. Je pravda, že růst vyhledávání může v určitém okamžiku zpomalit, ale stále je zde ještě dostatek prostoru pro expanzi – síťový efekt se prosazuje po celém světě a Google přináší s každým dalším uživatelem vyšší hodnotu inzerentům.

Zadruhé společnost významně investuje do nových technologií prostřednictvím svého provozního segmentu známého jako “Other Bets”. Alphabet přitom sází své peníze na vysoce rizikové investice s vysokým potenciálem návratnosti. Ačkoliv je tento segment stále malou částí celé společnosti, představuje její budoucnost a už dnes roste zajímavým tempem, když tržby ze segmentu Other Bets vzrostly meziročně o 14,8 %.

Kromě růstu hlavního oboru a dojné krávy společnosti, vyhledávače Google, mohou podobným tempem růst i další služby jako YouTube a Android.

Alphabet je stále velmi dynamicky rostoucí společností a díky své významné velikosti má nyní finanční sílu k tomu, aby v blízké budoucnosti začal vyplácet dividendy.

Proč by mohl Alphabet vyplácet dividendu?

Hlavní důvod, proč obvykle společnosti nevyplácí dividendu, je poměrně jednoduchý – nemají k dispozici hotovost, kterou by mohly rozdělit akcionářům. Situace, která je v oblasti rychle se měnícího a konkurenčního technologického prostředí zcela běžná.

Poznámka

Mnoho technologických společností musí veškerou svou volnou hotovost investovat do rozvoje, aby pokračovaly v inovacích a udržely si náskok před konkurencí.

Alphabet už však dávno není start-upem z garáže v americkém Menlo Parku. Nyní se jedná o diverzifikovaný konglomerát s ročními tržbami 162 miliard dolarů. Společnost je vysoce zisková a EPS za letošní rok se pravděpodobně vyšplhá až na cca 45 dolarů. Navíc Alphabetu zůstává hodně volných peněz. Jenom v loňském roce vygeneroval volné peněžní toky ve výši téměř 31 miliard dolarů.

Tato hotovost by tak teoreticky mohla dovolit Alphabetu vyplatit dividendu, pokud by se vedení pro tento krok rozhodlo. Kdyby bylo rozděleno 40 % ročního EPS, byla by vyplácena dividenda ve výši 18 dolarů na akcii. Vzhledem k aktuální ceně 1 795 dolarů za akcii by se jednalo o dividendový výnos okolo 1 %.

Alphabet by tak stále nebyl nadprůměrnou dividendovou akcií, ale technologické akcie vyplácejí nadprůměrnou dividendu pouze velice zřídka. Další technologičtí giganti Apple a Microsoft vyplácejí dividendové výnosy 0,7 %, respektive 1,1 %. Dividenda ve výši 18 dolarů na akcii je v případě Alphabetu zcela reálná, neboť by se v podstatě vyrovnal dvěma zmíněný konkurentům. Jeho budoucí růst EPS by navíc společnosti mohl poměrně snadno dovolit zvyšovat dividendu vysokou rychlostí.

Alphabet ukončil třetí čtvrtletí 2020 se 120 miliardami dolarů hotovosti, a zanedbatelným dlouhodobým dluhem 4,6 miliardy dolarů.

Důležitou podmínkou, která poskytuje další podporu pro výplatu dividend pak je rozvaha společnosti. Alphabet ukončil třetí čtvrtletí 2020 se 120 miliardami dolarů v hotovosti a v dalších peněžních ekvivalentech na účtech. Kromě této spousty peněz na jedné straně je společnost zatížena poměrně velmi malým dlouhodobým dluhem ve výši 4,6 miliardy dolarů. Bilance tak Alphabetu poskytuje dostatečnou likviditu pro výplatu dividend.

Slovo závěrem

Stejně jako mnoho jiných technologických společností Alphabet nikdy nevyplatil dividendu akcionářům. Ale jak společnosti dospívají, rostou jejich zisky a peněžní toky, roste také jejich schopnost dividendu vyplácet.

Zdá se, že Alphabet už dorostl do pozice, kdy by si to mohl dovolit, avšak vedení se k tomuto kroku ještě zkrátka nerozhodlo, to se ale může rychle změnit. Proto by investory nemělo překvapit, pokud začne Alphabet v příštích několika letech vyplácet dividendy.

Na druhou stranu akcie Google v minulosti nabídly poměrně pěkný růst a akcionáři zhodnocují své prostředky velmi dobře i bez dividendy. V zásadě tak investorům možná stačí, pokud si akcie povedou stejně i nadále a nebudou žádný dodatečný výnos v podobně dividend ani požadovat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎