Globální ekonomika v současnosti prochází hlubokou, transformativní změnou, za kterou stojí překotný vývoj umělé inteligence (AI).
Tato změna nejen že přetváří celá průmyslová odvětví, ale současně je rozděluje na dva tábory – ten, který umělou inteligenci využívá, a ten, jenž v tomto ohledu zaostává.
Toto rozdělení nyní rozhoduje o tom, kam teče kapitál, kde vzniká bohatství a kdo na trhu platí za vítěze. A kdo naopak za poraženého.
Koncept, jenž počítal s rozdělením podniků na ty technologicky zdatné a ty zaostalé, se poprvé objevil už před pěti lety.
Dnes se předpověď z doby covidové naplňuje a pozorujeme vznik nové hierarchie, v jejímž uspořádání hraje umělá inteligence klíčovou roli.
Umělá inteligence mění trh práce
Zprávy Mezinárodního měnového fondu a Světového ekonomického fóra naznačují, že se v současnosti hraje o všechno.
- Ve vyspělých zemích se AI dotýká velké části pracovních míst, což vytváří propast mezi těmi, kteří z ní mají prospěch, a těmi, kteří nikoliv
- Vysoce kvalifikovaní pracovníci využívají AI k vyšším výdělkům, zatímco ti s nižší kvalifikací čelí riziku, že přijdou o práci
- Světové ekonomické fórum předpovídá, že AI do konce roku 2030 vytvoří 170 milionů pracovních míst, ale kdo tyto pozice obsadí, to zůstává nejisté
V roce 2024 umělá inteligence způsobila v USA zánik 200 000 pracovních míst, přičemž společnosti jako Cisco (CSCO) snížily počet svých zaměstnanců o 7 %.
Ruku v ruce se zanikajícími pracovními místy však na trhu vznikají nové příležitosti.
AI boom údajně jen v USA vytvořil 500 000 nových milionářů, přičemž společnosti jako AppLovin (APP) nebo IONQ (IONQ) zaznamenaly výrazný nárůst cen svých akcií.
Budoucnost přinese fyzickou AI
Dalším krokem ve vývoji AI se zdá být “fyzická AI”, jinými slovy roboti, autonomní vozidla a inteligentní města.
Velké technologické společnosti nyní investují horentní sumy do humanoidních robotů, přičemž v čele v tomto ohledu stojí:
Do roku 2030 by se cenově dostupní humanoidní roboti mohli nastálo nastěhovat do našich domovů, což je pro spoustu lidí nepředstavitelné.
Umělá inteligence je investiční příležitost
Investoři by si měli všímat zejména podniků, které úspěšně transformují tradiční průmyslová odvětví.
- Tyto společnosti AI nejen že zavádějí, ale také redefinují, dávají vzniknout novým odvětvím a nabízejí významnou konkurenční výhodu
- Webová tržiště či firmy z branže kybernetické bezpečnosti využívají AI k tomu, aby získávaly zákazníky, optimalizovaly logistiku a odhalovaly potenciální hrozby
Současný posun tak nabízí generační příležitost pro investory, kteří vloží svůj kapitál do těch správných firem.
Ti, kteří nynější příležitost uchopí pevně za pačesy, by mohli dosáhnout podobných výnosů jako investoři, jež se svezli na raném růstu Amazonu (AMZN) nebo Applu (AAPL).
A naopak ti, kteří se změnám brání, riskují stagnaci, ztrátu investic, pracovního místa a propad své životní úrovně.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.