Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Překoná Nvidia do roku 2030 Apple? Odpovědí budete překvapeni

Dva giganti spolu svádějí vyrovnaný souboj o dominanci nad trhem s umělou inteligencí. Kterému z nich se podaří vyhrát?

Publikováno
Překoná Nvidia do roku 2030 Apple? Odpovědí budete překvapeni
Zdroj: depositphotos.com

Společnosti Nvidia a Apple přitahují pozornost díky svému impozantnímu růstu a potenciálu. Společnost Nvidia, známá svými výkonnými grafickými procesory (GPU), zaznamenala za posledních deset let ohromující výnos 8 100 %, zatímco Apple se vyšplhal o působivých 985 %.

Apple však dominuje s tržní kapitalizací 3,07 bilionu dolarů ve srovnání s 1,21 bilionu dolarů společnosti Nvidia.

Úspěch společnosti Nvidia lze přičíst rostoucí roli jejích grafických procesorů na trhu datových center. Tato pozice je posílena zaváděním umělé inteligence (AI) a vysoce výkonných výpočetních aplikací.

Díky tomu Nvidia odhaduje své možnosti růstu na více než dvacetinásobek svých současných ročních příjmů. Na druhé straně společnost Apple zaznamenala posun ve složení svých příjmů, kdy se podíl služeb vyšplhal ze 14 % ve fiskálním roce 2017 na téměř 20 % ve fiskálním roce 2022.

Tento posun spolu s rozsáhlým programem zpětného odkupu akcií více než zdvojnásobil zisk na akcii společnosti Apple.

Tržní pohled

Nedávné výsledky posunuly společnost Nvidia do klubu s tržní kapitalizací 1 bilion dolarů – v roce 2023 zaznamenala nárůst ceny akcií o více než 200. Nyní se tak může pochlubit oceněním 1,2 bilionu dolarů a stala se šestou největší společností na světě.

Nejhodnotnější společností zůstává Apple s tržní kapitalizací téměř 3,1 bilionu dolarů. Za posledních sedm let však vyskočila tržní kapitalizace společnosti Nvidia o ohromujících 2 300 %, čímž výrazně překonala růst hodnoty Applu (zhruba o 400 %).

Aktuální vývoj ceny akcií obou společností

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Dominantní postavení Nvidie na trhu s čipy s umělou inteligencí vyniká, když investoři hodnotí potenciál těchto dvou technologických gigantů.

Společnost ovládá významný podíl na tomto trhu, který by se měl do roku 2030 rozšířit na 304 miliard dolarů ročních tržeb. To je však jen jeden z aspektů celkového adresovatelného trhu společnosti Nvidia v odhadované hodnotě 1 bilionu dolarů, který zahrnuje cloudové hry a využití AI v automobilovém průmyslu.

S očekáváním, že tržby v probíhajícím fiskálním roce dosáhnou 59 miliard dolarů, je výhled společnosti Nvidia více než optimistický.

Prognózy růstu obou společností

Při pohledu do budoucna jsou prognózy růstu společnosti Apple skromnější, protože trh chytrých telefonů a osobních počítačů, který zajišťuje dvě třetiny jejích příjmů, vykazuje známky nasycení.

Analytici předpovídají v příštích pěti letech Applu pouze 6% roční nárůst zisku, přičemž zisk na akcii společnosti by mohl do roku 2030 vzrůst na 9,20 USD.

Naproti tomu očekávaný roční růst zisku společnosti Nvidia činí v příštích pěti letech impozantních 112 %. Při konzervativním dlouhodobém tempu růstu tržeb ve výši 25 % by se tržby společnosti Nvidia mohly do roku 2030 vyšplhat na 325 miliard dolarů.

Slovo závěrem

I když by Nvidia mohla se svou tržní kapitalizací do roku 2030 potenciálně překonat Apple, je tato cesta plná problémů, včetně konkurence a cyklické povahy poptávky po čipech. Tržby společnosti Nvidia z herních grafických procesorů výrazně klesají a růst datových center se zpomaluje kvůli omezeným rozpočtům na cloudové služby.

Díky tomu, že se umělá inteligence stává významnou tržní příležitostí, a díky obchodní dynamice společnosti Nvidia se někteří analytici však domnívají, že by Nvidia mohla v dlouhodobém horizontu překonat společnost Apple, jako tomu bylo v uplynulém desetiletí.

Ačkoliv je však trajektorie společnosti Nvidia slibná, obrovská tržní kapitalizace Applu a jeho pokračující inovace v oblasti hardwaru a služeb z něj činí silného soupeře.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎