Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poprvé v historii je inflace v eurozóně dvouciferná – Co to způsobilo?

Poprvé v historii je inflace v eurozóně dvouciferná – Co to způsobilo?
Zdroj: depositphotos.com

Dle odhadu evropského statistického úřadu Eurostat míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další maximum. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo 10 %. Nejvýznamnějším faktorem způsobující toto zdražování je prudký růst cen energií.

Vůči srpnu je inflace vyšší o 0,9 p.b. a tato hodnota překonala také očekávání analytiků. Ti počítali s růstem cenové hladiny na hodnotu 9,7 %. Loni v září, kdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize, činila míra inflace 3,4 %.

Ceny energií v září 2022 vzrostly o 40,8 %

Ceny energií v září 2022 vzrostly o 40,8 %, což je zrychlení proti srpnové hodnotě 38,6 %. Rychlejší je i zdražování potravin, alkoholu a tabákových výrobků, jejichž ceny se zvýšily o 11,8 %, zatímco v srpnu to bylo 10,6 %. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply v září o 5,6 % a ceny služeb o 4,3 %, v obou případech rovněž překonaly srpnový růst.

Nejvyšší inflace je v Estonsku 24,2 %

Nejvyšší hodnoty inflace měla podle pátečního odhadu trojice pobaltských zemí na čele s Estonskem (24,2 %). Na Slovensku růst cen zrychlil na 13,6 %, v Německu na 10,9 %. Nejnižší byl ve Francii, kde inflace klesla na 6,2 %.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v reakci na prudký růst spotřebitelských cen letos poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby. V září úrok zvedla o bezprecedentních 0,75 procentního bodu na 1,25 %.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.