Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pomsta Saudi Aramco – Apple je opět největší společností světa

Publikováno
Pomsta Saudi Aramco – Apple je opět největší společností světa
Zdroj: depositphotos.com

V pátek se podařilo akciím americké společnosti Apple posílit o více jak 10 % a vyšplhaly se tak na nový rekord. Stalo se to v návaznosti na vydání příznivých čtvrtletních výsledků.

Díky tomuto poslednímu růstu se podařilo výrobci iPhonů překonat tržní kapitalizaci i Saudi Aramco a opět se tak stal největší firmou světa.

Načítání
Načítání Načítání

V pátek 31. 7. zavřely akcie Apple na hodnotě 425,04 USD, což odpovídá tržní kapitalizaci na úrovni 1,82 bilionů USD (tj. cca 40,6 bilionů korun). Tržní kapitalizace společnosti Aramco, která byla do teď od svého loňského vstupu na burzu největší, činí „pouze“ 1,76 bilionů USD.

Páteční růst kapitalizace Apple byl nejvyšší od 13. 3. 2020 a přidal firmě 172 miliard USD. Pro představu to je více, než kolik činí celá tržní hodnota firmy Oracle.

Apple rostl, zatímco Saudi Aramco ztratilo kvůli nízké ceny ropy

Investorům, kteří v době koronaviru sázeli na americké technologické firmy, se Apple rozhodně skvěle odvděčil. Jeho akcie od březnových minim letošního roku stouply o více jak 80 % (viz graf výše).

Zatímco Apple těžil z koronaviru, Aramco zasáhl prudký pokles cen ropy. Tržby tohoto těžaře klesly za druhé čtvrtletí na 37 miliard (z loňských 76 miliard) dolarů. Akcie Aramco vlivem propadu tržeb klesly od konce prosince o cca 6,4 %.

Poznámka

Pokles ceny akcií Aramco ale není nijak strašný oproti jiným firmám z ropného sektoru. Například akcie Royall Dutch Shell se propadly na polovinu a stále padají (viz graf níže).

Načítání
Načítání Načítání

Apple se rozhodl své akcie dělit v poměru 1:4

Minulý pátek zažily akcie této firmy nejrychlejší denní růst od 13. března. Jeden z důvodu tohoto strmého růstu bylo zveřejnění čtvrtletních výsledků, které porazily očekávání analytiků z Wall Street (jak uvádí web appleinsider.com).

Dalším důvodem bylo čtvrteční oznámení o dělení akcií. Naposledy byly akcie děleny v dubnu 2014. Investoři jej vnímali velmi pozitivně. Tehdejší dělení bylo v poměru 1:7. Předtím jsme zažili split (dělení) ještě v únoru 2005 v poměru 1:2.

Načítání
Načítání Načítání

Management společnosti se nyní může pyšnit svou schopností udržet firmu inovativní a dostupnou v obtížných časech (uvádí magazín 9to5mac.com).

Proč dělení akcií může vést k růstu jejich hodnoty?

Firma své rozhodnutí odůvodňuje tak, že chce své akcie zpřístupnit pro více investorů. Ostatně současná cena 425 USD vychází na téměř 9,5 tisíce Kč. To pro některé méně movité investory může být příliš vysoká cena.

Poznámka

Split tedy může zvýšit počet investorů a vést k dalšímu nárůstu ceny akcií Apple.

A jak to vlastně probíhá?

Split akcií se uskuteční tak, že každý investor za každou drženou akcii ke dni 24. 8. dostane 3 další. Další obchodování (již rozdělených akcií) bude pokračovat od 31. 8. 2020.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Investuji hlavně do zlata a investičních fondů. Zajímám se o akciové trhy jako celek, sleduji hospodářskou situaci a zároveň i to, jak si vede Bitcoin.

Učil jsem se několik měsíců forex a sám jsem si zkoušel obchodovat, avšak ve skrze to považuji za zbytečně komplikovanou cestu výdělku oproti pasivním investicím.

Na samotném psaní zbožňuji tu rozmanitost… ještě jsem takřka nepsal stejné téma dvakrát. Člověk se u pořád učí něco nového. :-)

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎