Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokles prodeje iPhonů v Číně ohrožuje budoucnost Applu

Apple čelí v Číně problémům kvůli silné konkurenci. Jak se společnost s momentální situací hodlá popasovat?

Pokles prodeje iPhonů v Číně ohrožuje budoucnost Applu
Zdroj: depositphotos.com

Apple se na čínském trhu potýká s problémy a jeho čtvrteční hospodářské výsledky naznačují pokles prodeje iPhonů a celkových příjmů v regionu, který byl v minulosti klíčovým zdrojem zisku společnosti.

Navzdory tomu tržby a zisk společnosti v posledním čtvrtletí loňského roku překonaly očekávání analytiků, a to díky celosvětovému růstu prodeje iPhonů.

Žádná novinka: Apple čelím problémům v Číně

V prosincovém čtvrtletí tržby společnosti z Číny klesly na 20,82 miliardy USD, což je výrazný propad oproti odhadům analytiků ve výši 23,53 miliardy USD.

Tento 13% pokles, nejprudší od roku 2018, odráží intenzivní konkurenci na čínském trhu.

Místní konkurenti – zejména Huawei – se prosadili s novými smartphony poháněnými čipy čínské výroby a podpořenými nacionalistickými náladami. Ke konkurenčnímu tlaku navíc přispěla popularita skládacích telefonů, tedy segmentu, kde Apple v současnosti nemá žádnou nabídku.

Generální ředitel společnosti, Tim Cook, uznal tyto problémy a poznamenal, že prodeje iPhonů v Číně se při zohlednění směnných kurzů snížily “o střední jednociferné číslo”. Prodeje ve zbytku Asie, s výjimkou Číny a Japonska, však zůstaly silné a v Jižní Koreji, kde sídlí konkurenční společnost Samsung, dosáhly historického maxima.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pohled do budoucna

Finanční ředitel Apple, Luca Maestri, předpověděl pro aktuální čtvrtletí tržby ve výši zhruba 90 miliard USD, což je o 5 miliard USD méně než v předchozím roce a méně než očekávání Wall Street ve výši téměř 96 miliard USD. Tržby z prodeje iPhonů by se měly pohybovat kolem 46 miliard USD – rovněž o 5 miliard USD méně než loni.

Navzdory problémům v Číně dosáhl celosvětový prodej iPhonů v posledním čtvrtletí loňského roku 69,70 miliardy USD, čímž překonal očekávání a vzrostl o 6 %.

Celková instalovaná základna zařízení společnosti se rovněž zvýšila na 2,2 miliardy, oproti 2 miliardám před rokem.

Velmi sledované podnikání v oblasti služeb, včetně Apple TV+, úložiště iCloud a obchodu App Store, zaznamenalo nárůst tržeb o 11 % na 23,12 miliardy USD, což je mírně pod předpověďmi analytiků.

Tržby z prodeje iPadů mezitím klesly o 25 % na 7,02 miliardy USD a pokles zaznamenala i nositelná elektronika – sluchátka AirPods a hodinky Apple Watch – a to na 11,95 miliardy USD. Tržby za počítače Mac mírně vzrostly na 7,78 miliardy USD, což je v souladu s očekáváním.

V reakci na konkurenci zahájil Apple v Číně slevovou akci na své nejnovější modely iPhonů, což je pro společnost vzácný krok.

Navzdory současným problémům zůstává Tim Cook ohledně dlouhodobých vyhlídek společnosti Apple v Číně optimistický a zdůrazňuje pokračující růst instalované základny společnosti a loajalitu stávajících zákazníků.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.