Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Ceny energetických komodit se pohybují jako na horské dráze - od dlouhodobých minim až po nebývalá maxima. Co je příčinou těchto divokých výkyvů? A co čekat dál?
Trh s energetickými komoditami zažívá drastické výkyvy a ceny ropy a zemního plynu procházejí extrémními změnami. Nástup pandemie vedl k historickému propadu poptávky po energiích, což mělo za následek pozoruhodně nízké ceny.
Geopolitické napětí po ruské invazi na Ukrajinu však způsobilo prudký nárůst cen na nebývalou úroveň.
V počátečních fázích pandemie energetický sektor trpěl. Ceny ropy Brent se v roce 2020 propadly na 14 dolarů za barel, zatímco ceny amerického zemního plynu klesly na 1,77 dolaru za galon.
Následně, jak se situace ve světě vyvíjela, dosáhla ropa Brent v červnu 2022 maxima 133 dolarů za barel a ceny amerického plynu se vyšplhaly na přibližně 5 dolarů za galon.
V posledních měsících ceny energetických komodit ochladily a v současné době se ropa Brent obchoduje za přibližně 80 dolarů za barel a ceny plynu se ustálily na přibližně 3 dolarech za galon.
Toto snížení je do značné míry přičítáno rostoucím obavám z možné recese ve Spojených státech a jejího dopadu na poptávku po energiích.
Mezinárodní energetická agentura oznámila, že celková světová poptávka po ropě se v loňském roce zvýšila o 2,3 milionu barelů denně. Do budoucna prognózy Úřadu pro energetické informace (EIA) naznačují možný nárůst poptávky až o 42 % do roku 2050.
Energetické společnosti v reakci na to realizují významné investice do zvýšení těžby ropy. Odborníci však upozorňují, že náprava chronického problému s nedostatečnou nabídkou v tomto odvětví může trvat roky.
To v nejbližší době povede k pravděpodobnému růstu cen energií.
Potenciál přetrvávajících poruch na trhu a jejich dopady na globální ekonomiku zdůrazňují potřebu razantního zvýšení investic, aby se zabránilo dlouhodobému růstu cen energií.
Americká produkce dosáhla v roce 2023 historického maxima a podle prognózy Úřadu pro energetické informace budou Spojené státy v roce 2024 těžit v průměru 13,2 milionu barelů denně.
V roce 2025 dojde k dalšímu nárůstu na 13,4 milionu barelů denně, což zemi dává předpoklad k překonání těžebních rekordů i v nadcházejících letech.
Vzhledem k tomu, že investice do těžby ropy stále přibývají a svět se potýká s přetrvávajícími důsledky pandemie a geopolitického napětí, očekává se, že ceny energií budou charakterizovány značnou volatilitou.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.