V příštím roce se důchody zvednou nejen o povinnou valorizaci, ale i o mimořádný bonus ve výši 300 korun. Průměrný důchod v Česku se tak podle předpokladů dostane na částku 16 275 korun, dosáhne tedy na 43 % průměrné mzdy.
Dle zákonných pravidel by důchody podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí měly růst v průměru o 497 korun, tedy o 3,2 %. Při aktuálním zvýšení o dodatečných 300 korun penze stoupnou o 797 korun – v procentuálním vyjádření tedy o 5,2 %. Přesnou částku zákonné valorizace budeme znát v září. Aktuálně je totiž potřeba vyčkat, až bude známa výše inflace za letošní srpen. Mimořádný příspěvek 300 korun by měli získat i ti, kteří důchod začnou pobírat od ledna 2022.
Důchody čeká řada změn
Navýšení o 300 korun nad zákonnou valorizaci ale není jedinou novinkou, která se v oblasti důchodů čeká. Od roku 2023 bude zaveden příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Uvádí se tak v novele, která aktuálně čeká na podpis prezidenta republiky. Vzhledem k tomu, že podpis by měl být spíše jen formalitou, lze předpokládat, že novela v celém svém znění projde.
Na příspěvek za každé vychované dítě má mít dle novely nárok pouze jeden z rodičů, zpravidla matka. Nárok na příspěvek má mít totiž rodič, který o dítě pečoval převážný čas. Změna má tedy navýšit důchody těm, kteří část svého věku strávili péčí o dítě a měli z toho důvodu nižší příjmy než druhý z rodičů. O pětisetkorunový příspěvek za každého potomka se bude navyšovat zásluhová část penze a bude se stejně jako dodatečný příspěvek 300 korun valorizovat dle inflace.
Senátoři novelu neprojednávali
K hlavě státu novela putovala, aniž by se jí senátoři zabývali. Ti své kolegy v Poslanecké sněmovně zkritizovali za to, že jim změny důchodového systému s výrazným dopadem na státní rozpočet posílají na poslední chvíli. Senátoři tak podpořili postup navržený Václavem Láskou, podle něhož by měli nechat odpovědnost se vším všudy na sněmovně. Pro poslání novely rovnou k prezidentovi hlasovalo 54 senátorů, proti byli jen čtyři.
Policisté, hasiči i záchranáři možná budou moci do důchodu dříve
Součástí změn je také návrh, který se týká dřívějšího odchodu do důchodu příslušníků integrovaného záchranného systému (IZS). Ti by tak dle návrhu mohli odcházet do předčasného důchodu, aniž by se jim krátil nárok na penzi. Návrh počítá s tím, že hasičům, záchranářům i policistům bude stačit odpracovaných 20 let.
Takto to možná zní, že by takový zaměstnanec mohl jít do důchodu třeba ve 40 letech. Tak to ale není, jelikož pro předčasný odchod do důchodu bude třeba splnit také pravidla důchodového věku – nejdříve se tedy do důchodu může zaměstnanec IZS dostat v 60 letech.
Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové i podle senátního výboru pro sociální politiku je ale poslední zmíněný návrh napsaný špatně a je v praxi neaplikovatelný. Výbor proto navrhoval jeho znění opravit. Jelikož se ale senátoři odmítli důchodovým změnám věnovat, začne být účinný v původně schválené verzi. Dá se proto čekat, že ho opraví až sněmovna vzešlá z blížících se voleb.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.