Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obří inflace v Turecku – Dosahuje už téměř 50 %!

Obří inflace v Turecku – Dosahuje už téměř 50 %!
Zdroj: theconversation.com

V současné době se ve všech státech světa rozmohla inflace. Někde je menší, někde je zase vyšší. Společným jmenovatelem cenové hladiny všech států je její neobvykle zvýšená hodnota oproti normálu. Zajímá vás, ve které zemi se v poslední době inflace utrhla nejvíce?

Míra inflace v Turecku

Turecký statistický úřad nově zveřejnil informaci o inflaci, která oficiálně v lednu vystoupila na hodnotu 48,7 % a tím pádem se dostala nejvýše za posledních 20 let. Tento výsledek je téměř o 3 p.b. vyšší, než očekávali analytici. Ti očekávali lednovou inflaci na hodnotě 46 %. Pro připomenutí v prosinci byla inflace 36,1 %.

Poznámka

Je důležité poznamenat, že oficiální čísla zveřejněná statistickým úřadem v Turecku je nutné brát s rezervou. Skutečná reálná inflace je pravděpodobně mnohem vyšší než ta oficiální.

Snižování úrokových sazeb

Tato nová data o turecké inflaci dávají negativní ránu pro Erdoganův ekonomický kredit. Konvenční neboli obvyklá ekonomika říká, že cílem centrálních bank je udržovat stabilní cenovou hladinu. Turecká centrální banka by měla v době vysoké inflace zvyšovat úrokové sazby, aby udržela ceny na uzdě. Ovšem v turecké ekonomice dochází k pravému opaku. Od září banka v průběhu 4 měsíců snížila svou základní úrokovou sazbu o 500 bazických bodů.

Erdogan má svůj vlastní názor a přesně opačný než všechny ekonomické učebnice. Zastává názor, že vysoké úrokové sazby způsobují vysokou inflaci.

Naposledy byla inflace v Turecku takto vysoká v dubnu 2002. Výrazný rostoucí trend cenové hladiny dokresluje i fakt, že přesně před rokem byla na hodnotě 14,9 %. Letošní leden je již 8. měsíc v řadě, co se míra inflace zvyšuje. Pokud porovnáme leden oproti předchozímu měsíci, tak se ceny zvýšily o 11,1 p.b. Jedná se o nepatrné zlepšení, protože v prosinci se ceny meziměsíčně zvýšily o 13,6 p.b..

Co zdražuje nejvíce?

Nejvíce se na rostoucí inflaci v lednu podílely ceny za dopravu. Tyto ceny meziročně vzrostly o 68,9 p.b. Další položkou s nejvýraznějším růstem jsou potraviny a nealkoholické nápoje, které vzrostly o 55,6 p.b. Vybavení domácností zdražilo o 54,5 p.b.

Pokles kurzu turecké liry

Jelikož dochází k výraznému zdražování, dochází zároveň k poklesu turecké liry, která v prosinci oslabila až na 16,66 lir za dolar. Nyní se pohybuje kolem 13,57 liry za dolar, jak můžete vidět na grafu níže. 

Zdroj: google.com
Kurz dolar/turecká lira
Kurz dolar/turecká lira

Centrální banka v Turecku začala od podzimu také snižovat základní úrokovou sazbu, která od srpna do prosince klesla o 5 procent na 14 procent.

Poznámka

Tím, že centrální banka snižuje základní úrokovou sazbu, investoři přesouvají své finanční prostředky z turecké liry do jiných měn, jelikož v liře klesá jejich výnos. Tím pádem dochází k poklesu kurzu turecké liry vůči ostatním měnám.

Závěr

Centrální banka v Turecku je pod silným politickým tlakem. Místní prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží prosadit svůj zvláštní plán hospodářského oživení. Jedná se o politiku s výrazně nižšími úrokovými sazbami, než jaké v zemi byly v polovině loňského roku. 

Analytici očekávají, že dokud bude pokračovat současná neobvyklá cenová politika, je tato situace rizikem pro občany a ostatní ekonomické subjekty v zemi či zahraniční subjekty držící turecká aktiva. 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.