Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Obří inflace v Turecku – Dosahuje už téměř 50 %!

Obří inflace v Turecku - Dosahuje už téměř 50 %!

Obří inflace v Turecku - Dosahuje už téměř 50 %!
Zdroj: theconversation.com

V současné době se ve všech státech světa rozmohla inflace. Někde je menší, někde je zase vyšší. Společným jmenovatelem cenové hladiny všech států je její neobvykle zvýšená hodnota oproti normálu. Zajímá vás, ve které zemi se v poslední době inflace utrhla nejvíce?

Míra inflace v Turecku

Turecký statistický úřad nově zveřejnil informaci o inflaci, která oficiálně v lednu vystoupila na hodnotu 48,7 % a tím pádem se dostala nejvýše za posledních 20 let. Tento výsledek je téměř o 3 p.b. vyšší, než očekávali analytici. Ti očekávali lednovou inflaci na hodnotě 46 %. Pro připomenutí v prosinci byla inflace 36,1 %.

Snižování úrokových sazeb

Tato nová data o turecké inflaci dávají negativní ránu pro Erdoganův ekonomický kredit. Konvenční neboli obvyklá ekonomika říká, že cílem centrálních bank je udržovat stabilní cenovou hladinu. Turecká centrální banka by měla v době vysoké inflace zvyšovat úrokové sazby, aby udržela ceny na uzdě. Ovšem v turecké ekonomice dochází k pravému opaku. Od září banka v průběhu 4 měsíců snížila svou základní úrokovou sazbu o 500 bazických bodů.

Erdogan má svůj vlastní názor a přesně opačný než všechny ekonomické učebnice. Zastává názor, že vysoké úrokové sazby způsobují vysokou inflaci.

Naposledy byla inflace v Turecku takto vysoká v dubnu 2002. Výrazný rostoucí trend cenové hladiny dokresluje i fakt, že přesně před rokem byla na hodnotě 14,9 %. Letošní leden je již 8. měsíc v řadě, co se míra inflace zvyšuje. Pokud porovnáme leden oproti předchozímu měsíci, tak se ceny zvýšily o 11,1 p.b. Jedná se o nepatrné zlepšení, protože v prosinci se ceny meziměsíčně zvýšily o 13,6 p.b..

Co zdražuje nejvíce?

Nejvíce se na rostoucí inflaci v lednu podílely ceny za dopravu. Tyto ceny meziročně vzrostly o 68,9 p.b. Další položkou s nejvýraznějším růstem jsou potraviny a nealkoholické nápoje, které vzrostly o 55,6 p.b. Vybavení domácností zdražilo o 54,5 p.b.

Pokles kurzu turecké liry

Jelikož dochází k výraznému zdražování, dochází zároveň k poklesu turecké liry, která v prosinci oslabila až na 16,66 lir za dolar. Nyní se pohybuje kolem 13,57 liry za dolar, jak můžete vidět na grafu níže. 

Kurz dolar/turecká lira
Kurz dolar/turecká lira
Zdroj: google.com

Centrální banka v Turecku začala od podzimu také snižovat základní úrokovou sazbu, která od srpna do prosince klesla o 5 procent na 14 procent.

Závěr

Centrální banka v Turecku je pod silným politickým tlakem. Místní prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží prosadit svůj zvláštní plán hospodářského oživení. Jedná se o politiku s výrazně nižšími úrokovými sazbami, než jaké v zemi byly v polovině loňského roku. 

Analytici očekávají, že dokud bude pokračovat současná neobvyklá cenová politika, je tato situace rizikem pro občany a ostatní ekonomické subjekty v zemi či zahraniční subjekty držící turecká aktiva. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo