Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia boří hranice nemožného: Překoná v dalším roce sama sebe?

Žádná společnost nikdy nevykázala takové finanční výsledky jako Nvidia, ale to jen znamená, že Wall Street nyní očekává, že výrobce čipů ze Silicon Valley udělá něco dalšího, co se ještě nikdy nepodařilo.

Publikováno
Nvidia boří hranice nemožného: Překoná v dalším roce sama sebe?
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia nedávno sdělila světu podrobnosti o svém historickém finančním roce. Odměnou za to je očekávání, že výrobce čipů dosáhne něčeho, co se ještě nikdy nepodařilo.

Když společnost minulý týden uzavřela svůj fiskální rok zprávou o výsledcích hospodaření, ohromující čísla poslala akcie na rekordní hodnoty a vyzdvihla indexy na jejich vlastní historická maxima.

Tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 2 bilionů dolarů a její akcie za posledních pět let vzrostly o téměř 1 900 %.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud se však blíže zamyslíte nad několika čísly, která byla obsažena v nedávné finanční zprávě společnosti, uvědomíte si, jak neuvěřitelně dopadl poslední finanční rok Nvidie. Jeden rekord vedle druhého.

Nvidia ve svém finančním roce 2024 (končícím 28. ledna 2024) dosáhla zisku 29,76 miliardy dolarů, což je samo o sobě úspěch.

Toto číslo je však ještě více ohromující, když se porovná s minulými výsledky společnosti: Výrobce čipů nikdy za 25 let svého působení na burze nedosáhl ani takto vysokých ročních tržeb, když v předchozím roce dosáhl obratu 26,97 miliardy dolarů.

Zdroj: factset.com
Růst podnikání společnosti Nvidia
Růst podnikání společnosti Nvidia

Žádný podnik za těchto 25 let nikdy nedosáhl takového úspěchu v takovém rozsahu jako Nvidia.

Od roku 1999 dosáhlo téměř 300 společností zisku, který byl vyšší než jakákoli předchozí výše tržeb, ale většinou se jednalo o mnohem menší společnosti, které ve svých rekordních letech dosáhly zisku nižšího než miliarda dolarů.

Dříve patřil nejvyšší zisk, který překonal jakýkoliv předchozí tržby, Moderně. Výrobce vakcín vyprodukoval v roce 2021 po uvedení vakcíny proti covid-19 zisk ve výši 12,2 miliardy dolarů, ale tento zisk byl méně než poloviční oproti tomu, co vykázala Nvidia.

Pouze tři další společnosti překonaly hranici 10 miliard dolarů, když dosáhly tohoto výkonu: Další dva výrobci vakcín BioNTech v roce 2021 a Gilead Sciences v roce 2014 díky vakcíně Sovaldi a Charter Communications v roce 2009, což byl z velké části zisk pouze na papíře, který byl výsledkem konkurzu.

Existuje šance, že rekord Nvidie nevydrží dlouho, protože by mohl padnout hned letos. A mohla by to být právě Nvidia, kdo by ho překonal.

Poté, co loni vykázala tržby ve výši 60,9 miliardy dolarů, Wall Street letos očekává zisk téměř 56 miliard dolarů.

Prognózy analytiků přitom byly v posledních čtvrtletích vždy nižší než skutečné výsledky Nvidie.

Tato očekávání zisků vynikají i v jiném ohledu. Po mimořádné výsledkové zprávě z minulého týdne se prognózy analytiků zvýšily natolik, že Wall Street nyní očekává, že Nvidia letos překročí tržby ve výši 100 miliard dolarů, což je hranice, kterou překonává i Intel.

Když si dáme dohromady očekávání tržeb a zisku, vynikne něco dalšího – zisková marže. Wall Street očekává, že Nvidia si letos odnese více než 50 centů z každého dolaru, který vybere na čistém zisku, což by znamenalo opět rekord.

Společnost Dow Jones Market Data prošla finanční záznamy sahající až do roku 1999 a nenašla žádnou společnost, která by kdy vyprodukovala příjmy ve výši 100 miliard dolarů s čistou ziskovou marží vyšší než 50 %.

Pokud Nvidia splní – nebo překoná – očekávání Wall Street, bude první společností, které se to kdy podařilo.

Uvažujete o investici do akcií Nvidia? Vyzkoušet můžete některého z námi ověřených brokerů

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎