Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nudné, ale výnosné: Proč byste měli investovat do tohoto akciového sektoru?

Veřejné služby dokazují, že nuda může být i zisková, když ETF Utilities Select Sector SPDR Fund v roce 2024 vzrostl o 12,6 %. Tento stabilní sektor nyní převyšuje výkonnost indexů S&P 500 i Nasdaq 100.

Nudné, ale výnosné: Proč byste měli investovat do tohoto akciového sektoru?
Zdroj: depositphotos.com

Divoké pohyby akcií v minulém týdnu daly některým investorům drahou lekci: investování je nudné a mělo by to tak zůstat. Jedno odvětví však dokazuje, že investování může být nudné i výnosné.

V sektoru veřejných služeb obchodníci obvykle nesní o zbohatnutí – je považován za stabilní. Ale v roce 2024 je sektor veřejných služeb čtvrtým nejvýkonnějším v indexu S&P 500. Burzovně obchodovaný fond Utilities Select Sector SPDR Fund (XLU) vzrostl od začátku roku o 12,6 %, čímž překonal 11% výnosy indexů S&P 500 i Nasdaq 100.

  • Optimistické předpovědi poptávky po elektřině pomáhají utilitám k nadprůměrné výkonnosti – zpráva společnosti Grid Strategies předpovídá, že by se poptávka po elektřině mohla v příštích pěti letech zdvojnásobit, zejména díky rostoucí energetické náročnosti zařízení využívajících umělou inteligenci.
  • Společnosti Constellation Energy, NextEra Energy a Public Service Enterprise Group si od počátku roku připsaly 85 %, 24 % a 21 %.

Vývoj ceny akcií Constelation Energy od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CEG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Je výkonnost veřejných služeb signálem přicházející recese?

V prvním čtvrtletí vzrostl zisk na akcii společností v sektoru veřejných služeb o 30 %, což je třetí nejvyšší nárůst v rámci indexu S&P 500. Rostoucí poptávka po elektřině však není jediným faktorem, který podporuje růst.

Zisky zvýšily také obnovitelné zdroje energie, masové instalace baterií a účinnější přenosové linky. Vysoké výnosy v tomto odvětví však nebyly pro investory vždy dobrou zprávou.

  • Stephanie Guild ze společnosti Robinhood říká, že utility mají tendenci dosahovat lepších výsledků v prostředí s nízkými výnosy, jako jsou recese nebo medvědí trhy.
  • Naštěstí pro investory Guildová říká, že současný úspěch tohoto odvětví je spíše důsledkem jeho dobrých finančních výsledků, a Paul Hickey z Bespoke Investment Group dodává, že výkonnost tohoto odvětví nepředstavuje velké varovné znamení.

Jaký je výhled do budoucna?

Anthony Crowdell, analytik společnosti Mizuho, poznamenává, že navzdory nedávnému vzestupu se odvětví veřejných služeb stále obchoduje s 12% diskontem oproti indexu S&P 500.

Podle něj by sektor mohl i nadále těžit z velkých energetických transakcí s velkými technologickými společnostmi.

Kromě 3% dividendového výnosu se XLU obchoduje za 18násobný forwardový poměr ceny k zisku (P/E poměr), což je méně než 20,7násobný forwardový P/E indexu S&P 500. Jaký je Crowdellův tip na nejlepší investici z odvětví? NextEra Energy.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.