Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejvíc trendy SocialFi projekt posledních dní byl hacknut. Cena AVAXu se propadá

Publikováno
Nejvíc trendy SocialFi projekt posledních dní byl hacknut. Cena AVAXu se propadá
Zdroj: myforex.com

Nově spuštěná SocialFi aplikace Stars Arena na blockchainu Avalanche (AVAX) byla jen 2 týdny po svém startu hacknuta. Ze smart kontraktu byly ukradeny všechny prostředky v celkové hodnotě 266 000 AVAX, v přepočtu 3 miliony USD.

Do povědomí prvních uživatelů se Stars Arena dostala teprve 23. září, kdy poprvé došlo k překročení hranice 1 000 transakcí v rámci aplikace. Od té doby platforma jen rostla a v posledních dnech dokonce co se týče aktivity uživatelů a zobchodovaného objemu překonala i svého hlavního konkurenta, aplikaci Friend.tech, která před několika týdny celý SocialFi trend odstartovala.

Zdroj: dune.com
Graf denního počtu transakcí na Stars Areně

Za úspěchem Stars Areny pravděpodobně stála vyladěná a poměrně dobře fungující aplikace pro desktopy i mobily, která nabízela i o trochu více funkcí než konkurenční Friend.tech. Platformu nakopla i široká podpora od významých kryptoinfluencerů a vývojářů, kteří si její propagací mohli přijít na slušný výdělek z referral linků. Svůj účet si na Stars Areně založit i zakladatel a CEO Ava Labs Emin Gun Sirer.

Jak k hacku došlo?

Již ve čtvrtek se na X (dříve Twitteru) začaly objevovat zvěsti, že smart kontrakt Stars Areny, který uchovává prostředky za nakoupené klíče k jednotlivým profilům, je zranitelný a může dojít k jeho vybrání. O chybách v kódu informoval i portál The Block, uvedl však, že vybrání prostředků by pro hackera bylo nevýhodné, jelikož by na transakčních poplatcích (gas) zaplatil více, než by získal.

Dnes ráno už však bylo vše jinak. Hacker využil zranitelnosti kontraktu a kolem 8. hodiny ranní jej celý vybral. 3 miliony USD v mincích AVAX odklonil na adresu 0xa2Ebf3FCD757e9BE1E58B643b6B5077D11b4ad7A a zatím s nimi dále nepohnul.

Varování

Hacker vybral pouze smart kontrakt Stars Areny, ve kterém byly uchovávány prostředky za nákup klíčů jednotlivých profilů. Tyto klíče jsou tak nyní bezcenné.

Mince AVAX, které měli uživatelé ve svých peněženkách na platformě, vybrány nebyly. Jedná se o non-custodial peněženky a platforma by k nim tedy neměla mít přístup. I přesto je vhodné Stars Arenu okamžitě opustit, například i proto, že její front-end aktuálně čelí DDOS útokům.

Jak jsme zmínili, Stars Arenu propagovala od samého začátku i hlavní tvář Avalanche, Emin Gun Sirer, a není divu, počet transakcí na “jeho” Avax C-Chainu dosáhl díky nové aplikaci lokálního maxima, což se projevilo i na ceně AVAXu, který od spuštění Stars Areny vzrostl na ceně až o 25 %. Od hacku se však vývoj obrátil a cena klesá.

Část kryptokomunity si proto nyní myslí, že by Ava Labs měla Stars Arenu odkoupit, refundovat uživatele a pokračovat v projektu. Věří, že se jedná o dobrý a kvalitní produkt a ztracená částka 3 milionů USD je v porovnání s tržní kapitalizací Avalanche (3,8 miliardy USD) a prostředky společnosti Ava Labs poměrně malá.

Zdroj: snowtrace.io
Avalanche C-Chain daily transaction chart
Počet denních transakcí na Avalanche C-Chainu dosáhl nového lokálního maxima
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.