Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejhorší začátek září pro S&P 500 za více než 70 let! Připravte se na tržní turbulence

Index S&P 500 zažil nejhorší první zářijový týden od roku 1953. Jaké důvody stojí za tímto dramatickým poklesem a co mohou investoři očekávat v následujících týdnech?

Nejhorší začátek září pro S&P 500 za více než 70 let! Připravte se na tržní turbulence

Index S&P 500 právě zažil mimořádně ošklivý začátek září, který je pro americký akciový trh historicky nejhorším měsícem.

Od roku 1953, kdy pětidenní obchodní týden ve své současné podobě začal, se letošní rok řadí k nejhorším prvním týdnům pro index S&P 500 v historii. Benchmark amerického akciového trhu zahájil září poklesem o 4,25 %.

“Pouze ve čtyřech jiných letech došlo na začátku měsíce k poklesu indexu S&P 500 o 2,5 % nebo více. Před letošním rokem byl rekordem v nejhorším začátku devátého měsíce roku rok 2001, dalšími roky byly 1987, 2008 a 2015,” uvedla společnost Bespoke.

Zdroj: Bespoke Investment Group
Výkonnost indexu S&P 500 v první zářijovém týdnu
Výkonnost indexu S&P 500 v první zářijovém týdnu

Americký akciový trh v pátek po mírnější než očekávané zprávě o zaměstnanosti prudce poklesl, přičemž indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenaly ve zkráceném obchodním týdnu kvůli pondělnímu Svátku práce největší týdenní pokles od března 2023.

Poklesy akciových trhů v minulém týdnu přerušily třítýdenní vítězné série indexů Dow i S&P 500.

Září je pro americké akcie historicky těžkým měsícem

V ostatních čtyřech letech, kdy index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu klesl alespoň o 2,5 %, byl zbytek měsíce zpravidla ještě slabší, přičemž index třikrát klesl a pouze jednou vzrostl.

Společnost Bespoke rovněž zkoumala historickou výkonnost indexu S&P 500 od jeho uzavření 7. září, respektive jeho posledního finiše před tímto datem, až do konce roku.

“Za všechny roky od roku 1953 činil medián výkonnosti do konce roku zisk 4,16 %, přičemž v 76 % případů došlo k růstu,” uvádí se v průzkumu firmy.

Pokud jde o čtyři předchozí roky, kdy index S&P 500 v prvním zářijovém týdnu klesl alespoň o 2,5 %, jeho výkonnost do konce roku byla rovnoměrně rozdělena mezi zisky a ztráty, ale velikost zisků byla mnohem menší než ztráty. V letech, kdy pokračoval v poklesu, byly ztráty čtyřikrát většího rozsahu.

V roce 1987 pokračoval index S&P 500 v poklesu o přibližně 22 %, zatímco v roce 2008 se benchmark propadl o něco více než 27 %. Krach akciového trhu v roce 1987 se projevil v říjnu téhož roku, zatímco krach banky Lehman Brothers v září 2008 prohloubil globální finanční krizi zmíněného roku 2008.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.