Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dejte si pozor na tyto 4 nejčastější chyby při investování do akcií

Dejte si pozor na tyto 4 nejčastější chyby při investování do akcií

Začínáte investovat nebo uvažujete o investování do akcií? V tom případě jste ve správný čas na správném místě. Většina začínajících obchodníků totiž dělá ty čtyři stejné chyby.

V tomto článku vám prozradíme, o jaké chyby se jedná. Dáme vám jedinečnou možnost se jim vyvarovat a ihned se zařadit mezi ty úspěšné. Dejte nám pár minut vašeho času a ušetřete si zbytečné ztráty.

Minulost nezaručuje budoucnost

Úplně nejčastější chybou je zlákání na současný úspěch a sázka na jednoho koně. Co tím myslíme? Sledujete akcie společnosti XY. Těmto akciím se v poslední době velmi daří, za poslední rok mají růst 40 %. Všichni o nich mluví, každý je chce nakupovat a už i kolegové v práci, sparing partneři na tenise či kamarádi u piva vám říkají: investoval jsem a koukej kolik jsem už vydělal, koukej!

Necháte se tedy přemluvit, jdete do toho, akcie koupíte a to samozřejmě za velkou sumu, když je to přeci tak výnosné… Ovšem ejhle, najednou cena padá a vy přicházíte o své peníze, ztratíte 10 %, 20 % a možná obchod uzavřete, nebo vydržíte ještě dalších 10 % a teprve poté odstoupíte. Smůla.

Co se to stalo? Nic extra. Jen došlo k poklesu ceny (tzv. throwback), což je ale na trzích úplně normální. Podívejte se na obrázek níže. Jedná se o vývoj ceny akcií Apple Inc. za posledních 10 let. Jak vidíte, několik měsíců trvající korekce ceny o 40 % je úplně normální. A to hlavně po růstu o více než 100 %.

Korekce na akciích Apple Inc
Příklady korekcí ceny akcií Apple

Pokud tedy mohu radit, tak prvně: vždy si udělejte základní analýzu. I když dáte na doporučení kamaráda či kolegy, tak byste aspoň v základu měli vědět, jaká je za doporučením logika.

Proč by měly akcie ještě růst? To, že rostly poslední rok není důležité, vy chcete konkrétní důvody proč by mělo dojít k dalšímu růstu – jaká je konkurenční výhoda dané společnosti, co se stane v následujících měsících? Přijde na trh nový výrobek? Chystá se koupě nějaké konkurenční společnosti?…

Poznámka

TIP: Pokud cena nějakých akcií zaznamená desítky procent růstu, spíše než další růst bych osobně očekával alespoň nějaký malý pokles ceny – tzv. korekci či pullback.

Diverzifikace

Další velkou chybou v příkladu výše je sázka na jednoho koně. Obchodování není sázení, zde je potřeba diverzifikovat. Je vhodné si pořídit široké portfolio nebo se spolehnout na akciový index. Najdete si třeba index, ve kterém je zastoupeno 100 největších společností obchodovaných na trhu NASDAQ, to už je slušná diverzifikace.

Nikdy, ale skutečně nikdy nesázejte pouze na jednu akcii a pokud už ano, tak v zásadách money managementu, tedy objem investice přizpůsobíte vašemu celkovému kapitálu a necháte si dostatek volných prostředků pro další investice nebo pokrytí případných ztrát.

Akcie nejsou pouze o zisku

Je potřeba si uvědomit, že na akciích můžete peníze i ztratit. Samozřejmě se o tom tolik nemluví, ale je to tak. Ale nebojte, nemusíte vydělat na každém obchodu.

Stačí když vyděláte celkově na vašem portfoliu. Proto je důležité diverzifikovat, dodržovat money management a počítat s tím, že z několika investic bude i několik ztrátových. Důležité je, aby to celkově končilo ziskem.

Vhodný zprostředkovatel (broker)

Pokud budete podnikat, tak často potřebujete obchodního partnera. Obchodním partnerem může být jakýkoliv dodavatel. Pokud se ovšem na něco specializujete a na dodavatele se spoléháte, tak v mnoha ohledech závisí váš výsledek právě na něm. Pokud on udělá chybu nebo nedoručí smluvené zboží, máte problém vy.

A úplně stejně to je s brokerem.

Kvalitní broker na akcie je základ. Neváhejte a nechte si poradit, koukejte se na hodnocení, navštivte diskuze a online fóra, kde vám ostatní obchodníci poradí. Sledujte na stránkách brokera, jaké má poplatky a ostatních se ptejte, zda nemá problém s vyplácením zisků. Musím naštěstí zaťukat, že dnes je situace s brokery výrazně lepší než když jsem začínal před 8 lety, ale i tak je dobré být obezřetný.

3 námi otestovaní a doporučení brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Akcie = dlouhodobé zhodnocení

Pokud chcete dlouhodobě zhodnocovat volné finanční prostředky, budete sledovat trhy a společnosti, do kterých chcete investovat, tak jste na správné cestě. Když k tomu ještě přidáte vhodnou diverzifikaci (třeba i jen pomocí indexu) a money management, tak si téměř troufnu říci, že z vás bude další úspěšný obchodník s akciemi.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Patricius

Dobrý článek. Můžete se prosím vyjádřit k platformě eToro? Krome vámi doporučených brokerů znam i jiné ale asi nejsou tak rozšíření. V mém okolí ted roste zájem právě o eToro. Máte o něm dobré reference?

Redakce Finex

Dobrý den, Patricius, můžete se podívat přímo na naši recenzi eToro a třeba i na diskuzi a názory uživatelů pod recenzí v sekci komentářů.

Marťas

Hekzý článek, shrnutí.. Ale popravdě.. Stačí se před investicí zamyslet a ne jen poslouchat cizí řeči.. ;-) Marťas

Marťas

A investovat na delší čas než jen pár dní, pár procent..