Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Napíšou konkurenti Nvidie podobný růstový příběh jako současná jednička trhu?

Raketový růst akcií Nvidie stvrzuje její dominanci na trhu s AI čipy. AMD a Intel však nejsou bez šancí - co čeká jejich akcie v nadcházejících měsících?

Napíšou konkurenti Nvidie podobný růstový příběh jako současná jednička trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Už řadu měsíců se pozornost investorů soustředí na akcie výrobců čipů a polovodičových firem. Tyto firmy pokládají základy pro probíhající revoluci umělé inteligence, když produkují hardware, který je pro AI nezbytný.

Trh s čipy pro umělou inteligenci do značné míry ovládá Nvidia, jejíž akcie za poslední rok zaznamenaly raketový nárůst okolo 200 %, který byl podpořen prudkým růstem zisků a dominantním postavením v tomto odvětví.

Akcie Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mnoho investorů napadlo, že konkurenti jednou Nvidii doženou a možná i jejich akcie zažijí prudký růst. Je rozumné na to vsadit?

Dvojka v grafických procesorech

Za minulých deset let vzrostly akcie AMD o více než 3 600 %, což je etablovalo jako jednu z nejlepších dlouhodobých investic posledních let.

AMD drží 2. největší podíl na trhu s grafickými procesory (GPU). Tyto GPU jsou nedílnou součástí náročných pracovních úloh, včetně her, umělé inteligence a těžby kryptoměn.

Akcie AMD za poslední rok vzrostly o skromnějších přibližně 40 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zatímco zpočátku se akcie těšily výraznému růstu, který byl způsoben optimismem Wall Street, že půjdou ve stopách Nvidie, za poslední tři měsíce se propadly přibližně o 16 %.

Výsledková zpráva AMD za první čtvrtletí roku 2024, která byla zveřejněna 30. dubna, ukázala smíšené výsledky.

Společnost vykázala zisk na akcii ve výši 0,62 USD, čímž těsně překonala odhady analytiků (o 1 cent). Tržby za čtvrtletí meziročně vzrostly o 2 % na 5,5 miliardy USD, čímž překonaly očekávání přibližně o 20 milionů USD.

Navzdory těmto pozitivním číslům zůstalo nadšení investorů vlažné a akcie AMD od oznámení výsledků vzrostly jen o necelé 1 %.

Významný problém AMD spočívá ve srovnání s Nvidií, která za stejné čtvrtletí vykázala ohromující 101% nárůst tržeb, čímž překonala očekávání Wall Street o více než miliardu dolarů.

Tento výrazný kontrast zastínil úspěchy AMD, a to navzdory pozoruhodnému růstu ve dvou nejvýnosnějších segmentech: datových centrech a klientském segmentu, které zaznamenaly růst tržeb o více než 80 %.

Divize vestavěných systému i herních zařízení však zaznamenaly výrazný pokles, když tržby během čtvrtletí klesly o 48 %, resp. 46 %.

V závodě AI přituhuje

Proniknout na odhadovaný 90% podíl Nvidie na trhu s grafickými procesory pro umělou inteligenci představuje pro AMD obrovskou výzvu.

Společnost nicméně zůstává odhodlaná a nedávno představila nové AI čipy, včetně akcelerátoru MI325X, jehož uvedení na trh je plánováno na 4. čtvrtletí 2024.

AMD navíc přešlo na roční cyklus vydávání nových návrhů čipů, což je strategický krok, který by mohl zvýšit jeho konkurenceschopnost.

Mezitím Intel, další silný konkurent, rozšiřuje své výrobní kapacity v oblasti čipů. Tento strategický krok by mohl společnosti umožnit využít rostoucí poptávky po AI čipech a potenciálně ji postavit do pozice preferovaného výrobce pro řadu společností.

Akcie Intelu za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kterého výrobce čipů tedy zvolit?

Zdá se, že AMD má ve srovnání se svými konkurenty poněkud nejednoznačnou pozici, protože společnosti na trhu s umělou inteligencí chybí výrazná mezera.

Navzdory potenciálu, který má v různých technologických segmentech, včetně her, datových center, osobních počítačů a spotřebitelských produktů, nedávné výsledky hospodaření nevzbuzují příliš důvěry v jeho bezprostřední budoucnost.

Navíc se volný cash flow společnosti za posledních 12 měsíců propadl o 37 %, což naznačuje potenciální problémy při financování jejích investic v blízké budoucnosti.

Při hodnocení investic do akcií slouží jako cenný ukazatel poměr ceny k zisku (P/E). V tomto kontextu se akcie AMD jeví jako výrazně nadhodnocené ve srovnání s akciemi společností Nvidia i Intel s násobně nižším poměrem P/E, a tedy lepší hodnotou.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.