Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Minimalismus ve světě financí: Jednoduché tipy, jak lépe spravovat peníze

Minimalismus ve světě financí: Jednoduché tipy, jak lépe spravovat peníze
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na téma minimalismu a jeho využití ve financích. Jak nám tento přístup může dopomoci ke světlejší finanční budoucnosti? 

Minimalismus můžeme z pohledu filosofie chápat jako reakci či protiklad na konzumní společnost. Při aplikaci minimalismu pečlivě zvažujeme nákup každé věci či služby a dáváme přednost kvalitě před kvantitou. Tím, že minimalizujeme nákupy zboží a služeb, dojde k poklesu našich nákladů a ušetřené peníze můžeme vložit do jednorázových či pravidelných investic.

Minimalismus můžeme vnímat také jako určité zjednodušení života a je opakem přístupu, který nám vnucují reklamy a sociální sítě.

Jedná se o protiklad konzumního života. Využití minimalismu je široké, ať už v práci, ve vztazích či financích. A dnešní článek je o využití minimalismu právě v osobních financích. Z hlediska financí platí jednoduché pravidlo – utrácejte méně než vyděláte.

Tipy na uplatnění minimalismu ve financích

1. Jednoduchá správa osobních financí

Prvním konkrétním příkladem využití minimalismu v osobních financích je například to, že máme jeden bankovní účet, z kterého platíme všechny výdaje. K tomuto účtu má kartu také manželka či další členové rodiny. Tímto zjednodušením můžeme přehledně vidět, že všechny příjmy a výdeje jsou pouze na jednom účtu a můžeme snadno vytvářet rodinný rozpočet.

2. Jednoduchá správa a budování majetku

Místo, abychom aktivně obchodovali či spekulovali k dosažení vysokého zhodnocení, při minimalismu investujeme do pasivních ETF a nevynakládáme zbytečně naši energii a čas na analýzu jednotlivých společností.

3. V jedné aplikaci vidíme všechny naše finance

V dnešní době existuje mnoho aplikací, které umožní sledovat sumární data našich financí. Do aplikace si můžeme napojit všechny naše bankovní a investiční účty a vše tedy vidíme na jednom místě. Můžeme sledovat naše příjmy, výdaje, dodržování rozpočtu, investiční majetek a zhodnotit či analyzovat naše celkové finanční zdraví.

4. Menší šance, že někdo propadne nákupům na úvěr

Minimalismus můžeme také chápat jako určitou brzdou ve spotřebě v době, kdy na ní člověk nemá finanční prostředky, což je velice pozitivní věc.

5. Čím méně výdajů, tím jednodušší rozpočet

Můžeme říci, že výdaje v osobních financích tvoří mnohem více položek či řádků než příjmy. Tím, že omezíme výdaje, dosáhneme vyšší přehlednosti našich osobních výdajů, což samozřejmě zjednoduší náš rozpočet.

6. Čím méně nákupů, tím více času na činnosti, které nás baví

Při menším počtu nákupů nemusíme spekulovat a dlouho přemýšlet, jaké zboží, za jakou cenu a v jakém obchodě nakoupíme a ušetřený čas můžeme věnovat práci, která nás baví, nebo našim dětem. Díky tomu, že má člověk více času, se může více osobnostně nebo kariérně rozvíjet.

Závěr

Minimalismus není o tom, že nemáme nic, nebo si nekoupíme nic. Samozřejmě, že si můžeme koupit věci, které potřebujeme, které jsou nám příjemné a které nám přináší radost.

Je však nutné si uvědomit, že čas je vzácný a každý člověk má času omezené množství, a proto je důležité věnovat čas záležitostem, na kterých nám záleží nejvíce. Při aplikaci minimalismu ve financích si dokážeme jednoduše a dobře nastavit rozpočet, pravidelně pasivně investujeme, investujeme do věcí, kterým rozumíme a které nám nezaberou příliš mnoho našeho času.

To jsou všechno kroky a rozhodnutí, které nás nasměrují ke světlejší finanční budoucnosti.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.