Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mimořádná daň z neočekávaných zisků. Jde o účinnou záplatu pro státní rozpočet?

Mimořádná daň z neočekávaných zisků. Jde o účinnou záplatu pro státní rozpočet?
Zdroj: Depositphotos.com

Mimořádná daň (tzv. Windfall tax) je daň z neočekávaných zisků, je to dočasná 60% daňová přirážka pro mimořádné ziskové společnosti z oblasti výroby, energetiky, bankovnictví, rafinérie.

Tato daň vychází z rozdílu základu daně v letech 2023-2025 a průměrem základu daně za roky 2018 až 2021 navýšeným o 20 %. Tato daň platí již od 1. ledna 2023 a byla stanovena na 3 roky. Vychází z parametrů nařízení Evropské unie.

Jaký je očekáván výnos z této daně v roce 2023?

Vláda si od této válečné daně hodně slibovala. Měla přinést do státní kasy původně odhadem 85 mld. a dalších 15 mld. měla získat z cenových stropů pro výrobců elektrické energie. Chtěla tak vykompenzovat ztrátu, která vznikla pro státní rozpočet zrušením super hrubé mzdy.

Avšak realita bývá jiná. Podle posledních odhadů ministerstvo očekává, že vybere na dani z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) a na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny “jen” 64,5 miliardy což je trochu příznivější zpráva než odhad z dubna. Oproti dubnu se zvýšil tzv. windfall tax, což znamená že stát by měl vybrat na této dani 46 mld., v dubnu byl odhad výnosů 28 mld.

Kdo odvede nejvíce do státního rozpočtu?

Od začátku roku pozorujeme velmi divoké odhady vlády, které se značně rozcházejí s odhady analytiků a ekonomů. Působí to, jako by si vláda čísla tahala z klobouku.

Vláda měsíce předem avizovala, že daň z mimořádných zisků začne platit od ledna 2023. Tímto dala prostor na časovou optimalizaci zisku. Jinými slovy společnosti vykázaly nadměrný zisk již loni a letos mohly více investovat, či v případě bank zvýšit úrokové sazby na produktech. Bylo nadmíru jasné, že takto zareagují a že se budou chovat jako dobrý hospodář.

Lze očekávat, že bankovní sektor odvede na válečné dani ve srovnání s plánovaným odhadem prakticky drobné.

Na otázku kolik odvede banka ČSOB na mimořádné daně, odpověděl generální ředitel a předseda představenstva skupiny ČSOB Aleš Blažek: “Předpokládáme, že nebudeme platit téměř nic,” uvedl pro SZ Byznys.

Nízký výnos očekáváme i ze strany energetiků. Jiří Gavor, ředitel asociace nezávislých dodavatelů energie upozornil na vzniklé rozdíly slovy: “Dodavatelé totiž také nakupovali draze. Není to jako u výrobců elektřiny, kteří za stejné náklady prodávali dráž. Dodavatelé tedy žádné mimořádné zisky nemají.”

Nicméně i tak to zatím vypadá, že nejvíce na mimořádné dani odvede společnost ČEZ. Dodavatelé jsou tak ze hry, zůstávají však výrobci elektřiny, z nichž největší je ČEZ.

“Dá se čekat, že jedinou firmou, která na mimořádné dani odvede podstatné částky, bude ČEZ,” míní Jiří Tyleček, analytik společnosti XTB. Podle odhadů to bude 80 %.

Dalším důležitým aspektem je fakt, že klesly významně ceny energii na trhu, tedy proto nebudou tak vysoké příjmy státu.

Je zřejmé, že tato daň nezafungovala tak, jak ministerstvo očekávalo, ale nějaké peníze do státní pokladny přinese.

Bude tedy tato daň platit i příští rok?

Tato daň už “zafungovala” a nelze očekávat, že příští rok bude přinášet peníze do rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhl daň zrušit. Důvod je jednoduchý, stát kvůli klesajícím cenám energií od začátku příštího roku zruší maximální garantované ceny elektřiny a plynu.

“Pokud nejsou mimořádné výdaje, neměly by být ani mimořádné příjmy,” sdělil Zbyněk Stanjura.

Navíc řekněme si to upřímně, politicky se to moc nehodí. Proč by si ODS chtěla popudit své voliče?

Avšak koaliční strany Piráti, lidovci a nově taky Starostové a také nezávislí jsou proti. Odhad výnosů z této daně pro rok 2024 dělá 17 mld.

“Nemyslíme si, že teď je vhodný okamžik na to, aby se doba trvání daně zkracovala. To v podstatě znamená, aby se darovalo energetickým firmám a bankám mnoho miliard na zlatém podnose,” míní předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Ukončení mimořádné daně z neočekávaných zisků by podle části expertů dávalo smysl. “Česká verze windfall tax je délkou své platnosti ojedinělá. Většina zemí s ní nepočítá ani na příští rok, natož pro rok 2025. Osobně si myslím, že WFT je nástroj pro mimořádné situace a ty už odezněly,” míní ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník, s tím, že v tuto chvíli zánik mimořádné daně ke konci roku spíše očekává.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.