Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 událostí, které se zapsaly do historie! Na co budeme z roku 2023 vzpomínat?

Jakých 6 událostí se nesmazatelně zapsalo do historie finančních trhů v roce 2023?

Publikováno
6 událostí, které se zapsaly do historie! Na co budeme z roku 2023 vzpomínat?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 prošly světové finanční trhy zajímavým vývojem, a to i navzdory nesčetným výzvám. Americký hospodářský růst překonal všechna očekávání, čímž pozitivně ovlivnil nejen podniky, ale i trh práce.

Podívejme se, jakých 6 milníků definovalo v roce 2023 trhy?

Změna reálného HDP USA

Díky překvapivému vzestupu americké ekonomiky se podařilo udržet zisky firem ve vyšších hladinách a nezaměstnanost naopak výrazně níže.

Důležitým milníkem bylo, že i přes silná čísla HDP se podařilo zpomalit inflaci, což přináší tzv. měkké přistání ekonomiky, které bylo dříve považováno za téměř nemožné. S tím samozřejmě souvisí oživení akciového trhu.

Zdroj: axios.com
Graf amerického ekonomického růstu.

S&P 500 – nejsledovanější index

Významným ukazatelem, definujícím trh, byl v tomto roce “nečekaně” index S&P 500, který se sotva zotavil z úrokových otřesů a už se nachází jen kousek od nového historického maxima (ATH). Více než 20% zisk následuje po 20% poklesu v loňském roce.

Tento akciový index, který je domovem investic v hodnotě přes 35 bilionů dolarů, hraje klíčovou roli nejen jako investiční platforma, ale také jako hlavní pohon spotřebitelské nálady v USA. Do 4. čtvrtletí jsme vstoupili s výraznou dynamikou, díky očekávání, že Fed by mohl brzy ukončit zvyšování úrokových sazeb a v roce 2024 dokonce sazby výrazně snížit.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců

Nvidia – umělá inteligence

Dalším fenoménem roku 2023 byl boom umělé inteligence, přičemž v něm hrál klíčovou roli čipový gigant Nvidia. Díky svým produktům, které jsou základem pro AI technologie, zaznamenala Nvidia obrovské zisky (vzrostly o neuvěřitelných 1 200 %) a její tržní hodnota vystoupala na více než 1,2 bilionu dolarů – růst o přibližně 250 %.

Ještě před rokem byla Nvidia známá zejména v technologickém světě, nyní se již řadí mezi korporátní giganty, které se mohou měřit s Applem, Alphabet, Amazon a dalšími dominanty amerického akciového trhu.

Vývoj ceny akcií Nvidia za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Ceny vajec

Ano, vejce jsou jedním z ukazatelů trhu. Tuto “slávu” si zasloužily především svými nestabilními cenami, díky kterým se mohou poměřovat s inflací. V lednu ceny vajec dosáhly v USA vrcholu (4,85 USD přibližně 108 CZK za 12 kusů), a poté začaly klesat.

I přes zpomalení růstu, ceny vajec zůstávají stále vysoké. Naprosto výborně tak odrážejí stav trhu a ukazují, v jaké fázi se růst cen aktuálně nachází.

Zamrznutí realitního trhu

Na americkém realitním trhu došlo k výraznému ochlazení. S průměrnými sazbami hypoték s dobou splatnosti 30 let blížícími se k 8 % a sníženým prodejem domů se trh navíc potýkal s výzvami spojenými s úrokovými sazbami.

Přesto ceny domů zůstávají stabilní a očekává se, že pokud Fed sníží sazby, trh by mohl znovu ožít.

Zdroj: axios.com
Graf prodeje nemovitostí od roku 2010 – v roce 2023 byl prodej nemovitostí od roku 2010 na nejnižší úrovni.

Bankovní krize

V neposlední řadě jsme letos byly svědky bankovní krize, kdy několik klíčových bank čelilo závažným problémům. Přesto se díky rychlému zásahu Fedu krize rychle rozptýlila a nevedla k recesi.

Zdroj: axios.com
Výše federálního úvěru, kterou Fed půjčil bankám během globální finanční krize.

Vzhledem k těmto událostem je jasné, že rok 2023 byl pro finanční trhy rokem plným zvratů, ale i příležitostí. Zůstává otázkou, jak se tyto trendy odrazí v budoucích letech a jaký dopad budou mít na globální ekonomiku.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎