Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové aktuality – Cena BTC se stále drží vysoko

Kryptoměnové aktuality – Cena BTC se stále drží vysoko

Kryptoměnové aktuality - Cena BTC se stále drží vysoko

Bitcoin zažil masivní růst. Dlouho očekávaná masivní korekce prozatím stále nepřichází a cena Bitcoinu se prozatím ustálila nad hranicí 35 tisíc dolarů za jednu minci.

4hodinový graf vývoje ceny bitcoinu
4hodinový graf vývoje ceny bitcoinu

Jak je vidět na 4H grafu výše, tak cena se ustálila v pásmu mezi $ 35 000 a $ 41 000. Cena BTC se v posledních dnech nacházela ve formaci klesajícího trojúhelníku. Ačkoliv se jedná spíše o bearish formaci, tak se prozatím zdá, že z krátkodobého hlediska můžeme vidět mírný vzestup.

Týdenní graf ceny bitcoinu
Týdenní graf ceny bitcoinu

Na týdenním grafu, který je rozhodující, se nicméně situace prakticky nemění. Hranice 20WMA, která je obvyklým supportem v rámci bull marketu, se nachází na úrovni 19 500 dolarů. Stále tak hrozí extrémní riziko o dost větší korekce.

Případná korekce k hladině 20 WMA by znamenala další propad o přibližně 45 % z nynější ceny.

Bitcoin se nachází na počátku bull marketu a trh je již několik týdnů v teritoriu extrémní chamtivosti. To znamená, že investoři se v tuto chvíli nebojí riskovat.

Graf tzv. Fear and Greed indexu
Graf tzv. Fear and Greed indexu

Jak je vidět výše na grafu tzv. Fear and Greed indexu, již tři měsíce jsme v extrémních číslech, ačkoliv v posledních dnech můžeme vidět mírný pokles v chamtivosti investorů. Stále se ovšem nacházíme v oblasti extrémní chamtivosti.

SOPR ukazuje na korekci

Jedna z dalších metrik, SOPR (Spent Output Profit Ratio), je jedním z nejspolehlivějších indikátorů vrcholů a spodků cenového cyklu kryptoměn. Tento graf v podstatě vyjadřuje cenu, za kterou byly mince nakoupeny ku ceně, za kterou byly prodány. Z podstaty kryptoměn jsou všechny tyto informace dostupné v blockchainu.

Vývoj SOPR u Bitcoinu od roku 2013
Vývoj SOPR u Bitcoinu od roku 2013

Pokud je SOPR pod hodnotou 1, znamená to, že většina mincí je jejich držiteli prodávána se ztrátou. Hodnota nad úrovní 1 naopak indikuje, že se mince prodávají se ziskem.

Jak je vidět na grafu, tak aktuální hodnota nad 1.17 je považována za jednu z nejvyšších v historii.

Indikátor SOPR tak v podstatě ukazuje cenové hladiny, kdy je prodej mincí tak lákavý, že velká část majitelů mincí opravdu prodávat začíná. To samozřejmě tlačí cenu dolů.

Fakt, že se SOPR nyní nachází v extrémně exponované fázi značí, že riziko výraznější korekce je opravdu znatelné.

To potvrzují i slova Rafaela Schultze-Krafta, obchodního ředitele společnosti Glassnode. "Zůstávám trpělivý, SOPR je nebezpečně vysoko. I když nyní uvidíme pohyb nahoru, tak cenový pullback ve střednědobém výhledu není nepravděpodobný," napsal Schultze-Kraft.

Nové nákupy Grayscale za 700 milionů dolarů

Společnost Grayscale vytvořila infrastrukturu pro institucionální nákupy kryptoměn. V podstatě se jedná o soubor fondů, držících určité kryptoměny. Fondy jsou rozděleny na jednotlivé akcie, které reprezentují podkladové kryptoměny, například Ethereum, Litecoin nebo samozřejmě Bitcoin.

Instituce tak fakticky nakupují akcie jednotlivých Grayscale fondů, ale ty jsou kryty právě kryptoměnami, které vlastní, takže se jedná o nepřímý nákup kryptoměn.

Aktuální CEO společnosti Grayscale, Michael Sonnenshein, v pátek oznámil, že společnost za jediný den vybrala dalších 700 milionů dolarů na nákup kryptoměn. To je prozatím největší jednorázový nákup a zároveň pokračování v trendu rostoucích investic ze strany institucí.

Sonnenshein nedávno také řekl, že velkou část investorů tvoří ti, kteří nakupují pouze a výhradně Ethereum. Rostoucí zájem vidí ovšem i u všech ostatních kryptoměn. Jeden Grayscale fond nicméně nedávno skončil. Jedná se o fond pro XRP.

Společnost Ripple totiž čelí žalobě ze strany SEC za nelegální prodej cenných papírů, kam XRP podle SEC spadá. Grayscale v reakci na žalobu ukončilo provoz XRP fondu a nyní již do něj není možné investovat.

Počet ETH na burzách klesá

Mírný pokles dominance BTC vedl k radikálnímu vzestupu mnoha nadějných altcoinů, jejichž lídrem je jednoznačně Ethereum. A právě Ethereum nyní nastupuje na cestu, kterou zažil Bitcoin. Tou cestou je úbytek likvidních ETH na burzách.

Vývoj počtu ETH držených na účtech burz
Vývoj počtu ETH držených na účtech burz

Jak je vidět na grafu výše, množství etherů držených na burzách bylo na dlouhodobém vzestupu, což značilo rostoucí tlak na prodej. Situace se ovšem v posledních týdnech změnila a Ethereum z burz ubývá.

Ethereum tak v podstatě opožděně kopíruje trend, který nastolil Bitcoin. To je obvyklá situace, protože pohyby Bitcoinu do jisté míry signalizují, co se bude dít s předními altcoiny. Ethereum má navíc perfektně nakročeno do bull marketu.

Většina vývoje ve světě kryptoměn probíhá na ETH síti. Ethereum dlouhodobě také vykazuje více transakcí než Bitcoin. Zároveň se také blíží Ethereum verze 2.0, která přejde na nový způsob provozu sítě, kdy těžaře nahradí validátoři "stakujicí" své mince.

Ethereum je tak nyní v podobné pozici jako byl Bitcoin. Altcoiny si obecně vedou dobře ve chvíli, kdy Bitcoin mírně roste nebo se stabilizuje na určitých hladinách. Větši korekce u BTC cenově srazí altcoiny s podstatně větší razancí. Proto, nebo možná přesto, je potřeba stále kalkulovat s tím, že trh je nyní velmi chamtivý.

Premiér Kanady mluví o Bitcoinu

V nedávném rozhovoru Cambridge House uvedl kanadský premiér Stephan Harper, že jednou ze státních rezerv by mohl být Bitcoin. Ačkoliv se Harper věnoval Bitcoinu jen velmi krátce, tak jej zmínil jako druh majetku, který by mohly národní státy využít jakožto rezervu.

Bitcoin v posledním roce těží primárně z toho, že se uchytil narativ o úložišti hodnoty. Bitcoin je tak čím dál více vnímán jakožto bezpečný přístav, kam si mohou malí investoři, instituce a nově i národní státy uložit hodnotu.

"Přechod na digitální měny je do jisté míry nevyhnutelný. Mám obavy z toho, že některé aspekty monetární politiky budou mít nežádoucí dopady." řekl Harper pro Cambridge House.

Samotný fakt, že Bitcoin a kryptoměny se stávají diskutovaným tématem na nejvyšších úrovních politiky svědčí o tom, že zájem o digitální měny je na vzestupu. Zdá se, že se blížíme době, kdy první státy začnou nakupovat BTC jakožto variantu pro ukládaní hodnoty.

Závěr k aktuální situaci na trhu kryptoměn

Situace na trhu je nadále extrémně riziková. Cena BTC se již dlouhou dobu nachází na nebezpečných úrovních – výraznější korekce ceny je velmi pravděpodobná. Investoři se nebojí riskovat, což je vidět i na vzestupu jednotlivých altcoinů. (Seznam kryptoměn s kurzy naleznete zde)

Nákupem altcoinů obvykle investoři zvyšují míru rizika a hledají potenciálně vyšší zisky, než které nabízí "starý známý" BTC. Indikátory napříč trhem nicméně svorně ukazují, že korekce je vysoce pravděpodobná.

Z dlouhodobého hlediska je trh ale v úžasně dobré kondici. Pokračují vstupy majetných investorů z řad jednotlivců i institucí a státy si začínají všímat potenciálu digitálních měn. Bitcoin se již nyní stává přijatelnou rezervní měnou a to i pro národní státy.

Noví investoři by nicméně měli být velmi opatrní, protože se mohou lehce spálit. Pokud chce nyní investor vstoupit do BTC či ostatních kryptoměn, tak by měl volit metodu DCA (Dolar Cost Average), kterou minimalizuje rizika větší ztráty.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$63 177
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 145
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$477,9
Aktualizováno 22.10.2021 09:14

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Petr

Dobrý den,
chtěl bych začít přikupovat bitcoin (případně altcoiny) metodou DCA jednou/dvakrát měsíčně po částkách cca 1000 Kč celkem za měsíc a po každém nákupu si bitcoiny převést na hardwarovou peněženku. Hledal jsem tedy vhodnou směnárnu/burzu, kde by byly přijatelné poplatky a kurzy. Avšak vždy jsem narazil na problém buďto vysokých poplatků za převod na pěněženku (vzhledem k poměrně malé částce nákupu) nebo vysoké minimální částky nákupu. Mohl bych tedy poprosit o radu, zdali existuje bezpečná směnárna/burza, kde by bylo pro můj konkrétní případ vhodné nakupovat? Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, bohužel poslední dobou tento problém opravdu je, a to pravděpodobně všude. Bitcoinová síť je poslední dobou velmi vytížená a s tím bohužel jdou ruku v ruce i poplatky, které jsou ale víceméně stejné pro převod 1000 Kč i 100 000 Kč. Osobně bych tedy, pokud chcete poplatky co nejvíce eliminovat, poradil nechávat menší částky na burze a vybírat je až najednou třeba jednou za 3 měsíce.

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo