Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec éry technických pracovníků? Proč by vaše pracovní místo mohlo být v ohrožení?

Prudký nárůst nezaměstnanosti mezi technickými pracovníky a nástup umělé inteligence znamená, že mnoho dříve jistých pracovních míst je nyní na hraně „vyhynutí“. Jak se na tuto změnu připravit?

Konec éry technických pracovníků? Proč by vaše pracovní místo mohlo být v ohrožení?
Zdroj: Midjourney.com

Říká se, že dobrého není nikdy dost. Manažeři na IT odděleních by s tím však nesouhlasili. Technologický průmysl přetéká talenty, což se stalo problémem pro hromady nezaměstnaných technologických pracovníků.

Prudký nárůst počtu zaměstnanců způsobený nízkými úrokovými sazbami byl zvrácen zvýšením sazeb, což přimělo společnosti v Silicon Valley, aby přehodnotily počet svých zaměstnanců.

Konec slunečných dnů pro pracovníky v IT?

Tento útlum v technologickém průmyslu vedl k nejvyššímu počtu propouštění od dob dotcom bubliny. Na rozdíl od roku 2001 by tentokrát čekání na nové pracovní příležitosti nemuselo stačit.

Naděje, že se část z téměř 500 tisíc zrušených pracovních míst od roku 2022 nakonec vrátí, může být planá.

  • Jakmile si zaměstnanci najdou cestu na trh práce, budou podle generálního ředitele společnosti Janco Associates, Victora Janulaitise, čelit nesouladu mezi svými dovednostmi a očekávanými platy.
  • Podle společnosti Dice se průměrné platy v technologických oborech v roce 2023 snížily – a údaje společnosti Carta zjistily, že technologické startupy nabízejí novým zaměstnancům o 37 % méně vlastního kapitálu.

Roboti mohou inženýrům suše říci: “Teď jsme pány my”

K problémům se přidává i rostoucí hrozba umělé inteligence, která by mohla bezprostředně ohrozit základní pracovní místa v oblasti technologií a zpracování dat.

Janulaitis očekává, že se v roce 2024 zmenší počet pracovních míst v americkém IT o 20 až 30 tisíc. Ani kdysi velmi žádaní softwaroví inženýři nejsou imunní a společnosti budují potenciální náhrady za nejlépe vydělávající pracovníky v tomto odvětví.

  • Například společnost Cognition AI, která v roce 2023 získala 21 milionů dolarů od fondu Founders Fund Petera Thiela, minulý týden debutovala s produktem Devin, označovaným jako “první softwarový inženýr s umělou inteligencí”.
  • Společnost tvrdí, že Devin dokáže sám převzít a dokončit celý softwarový projekt a během několika minut vytvořit webové stránky, mobilní aplikace a hry.

Více muziky za méně peněz

Takové nástroje umělé inteligence sice mohou zefektivnit vývoj aplikací a webových stránek, ale zároveň představují riziko vytlačení vývojářů na již tak konkurenčním trhu práce.

Společnost Indeed oznámila, že platy softwarových vývojářů v únoru 2024 poprvé od roku 2019, kdy zaznamenává tyto meziměsíční údaje, klesly – a počet pracovních nabídek v oblasti kódování se oproti březnu 2022 snížil o celých 67 %.

Pokud budou mít softwaroví vývojáři problémy s hledáním práce, může se stát, že se probudí i mnoho dalších oborů. Číhá za rohem strukturální problém s nezaměstnaností, který uvrhne americkou ekonomiku do recese?

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
4

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.