Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komodity jako investiční příležitost? Víme, které budou v roce 2024 růst!

Jak vydělat v roce 2024 peníze na obchodování komodit? Přečtěte si o tom, které komodity budou velmi pravděpodobně růst.

Komodity jako investiční příležitost? Víme, které budou v roce 2024 růst!
Zdroj: Depositphotos.com

Po roce výrazných výprodejů v několika sektorech představuje komoditní trh v roce 2024 příležitost k potenciálním ziskům. U některých surovin došlo v uplynulém roce výraznému snížení cen, což vytvořilo investiční příležitosti.

Pojďme se ve stručnosti podívat na komodity, které v roce 2023 zaznamenaly nejprudší pokles, a na jejich vyhlídky na oživení v novém roce.

Drahé a průmyslové kovy

Začneme-li drahými kovy, nemá smysl zmiňovat zlato a stříbro, nicméně výrazný pokles cen zaznamenaly kovy platinové skupiny. Cena platiny se snížila o téměř 7 % z 1 073,70 USD na 998,70 USD a palladium v roce 2023 čelilo ještě prudšímu poklesu o více než 30 % z 1 789,30 USD pod úroveň 1 200 USD za unci.

Historické trendy přitom naznačují, že komodity, které v jednom období zaostávají, se v následujícím období často odrazí ode dna, což naznačuje potenciální příležitosti pro investory v roce 2024.

Vývoj ceny palladia za poslední rok

V oblasti základních kovů sice některé kovy zaznamenaly mírné zisky nebo stagnaci jako například hliník. Olovo a zinek však zaznamenaly pokles okolo 10 % a nikl dokonce o více než 40 %. Tyto průmyslové komodity přitom mají zásadní význam pro infrastrukturu a sektor zelené energie.

Hospodářské zdraví Číny, jakožto předního spotřebitele základních kovů, pak má na trh významný vliv, což naznačuje, že oživení čínské ekonomiky by mohlo znamenat značné zisky pro základní kovy, které v předchozím roce utrpěly ztráty.

Vývoj ceny zinku a niklu za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Zinek / 1 tuna zinku
Načítání
Načítání
Načítání
Nikl / 1 tuna niklu
Načítání
Načítání
Načítání

Energetický sektor

Energetický sektor se rovněž potýkal s problémy, přičemž futures na ropu WTI a Brent byly jediné, které od konce roku 2022 udržely ztráty pod 10 %.

Výrazné ztráty zaznamenané napříč všemi druhy topného oleje, rafinérských produktů, zemního plynu, etanolu a rotterdamského uhlí však naznačují potenciál silného oživení v roce 2024, přičemž klíčovou roli pravděpodobně sehraje geopolitická dynamika a energetická politika USA.

Vývoj ceny ropy WTI a Brent za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání

Jaký je výhled “měkkých” komodit?

Pokud se zaměříme na obiloviny, futures na oves se ukázaly jako nejvýkonnější, zatímco ostatní obiloviny zaznamenaly dvouciferné procentní ztráty, což se přičítá obavám o dodávky vyvolaným konfliktem na Ukrajině.

Světová populace přesahující osm miliard obyvatel však podtrhuje potřebu dostatečných dodávek potravin, což staví obiloviny při současných cenách do pozice cenné investice, přičemž jejich budoucí trajektorii pravděpodobně ovlivní počasí a geopolitické události.

Z dalších komodit rostly futures na cukr a cena kakaa dosáhla pozoruhodných maxim (růst o přibližně 60 %), vybočovala bavlna, která po dosažení jedenáctiletého maxima v roce 2022 zaznamenala v roce 2023 mírnou ztrátu.

Vývoj ceny kakaa za poslední rok

Slovo závěrem

Každá komodita se řídí svou jedinečnou dynamikou nabídky a poptávky, která bude diktovat cenové pohyby. Kromě toho by vyhlídka na nižší úrokové sazby mohla oslabit americký dolar, světovou rezervní měnu a hlavní měřítko pro tvorbu cen komodit, což by mohlo v příštím roce vést k vyšším cenám komodit.

Při orientaci ve složitém prostředí komoditního trhu by investoři a obchodníci měli zůstat ostražití a brát v úvahu nesčetné množství faktorů, které mohou ovlivnit vývoj cen. Rok 2024 by však mohl být obdobím oživení pro komodity, které v roce 2023 čelily protivětru, a nabízet tak potenciál pro ty, kteří chtějí z těchto tržních podmínek těžit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.