Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

John McAfee – 7 věcí, které jste o něm nejspíše nevěděli

John McAfee – 7 věcí, které jste o něm nejspíše nevěděli

Uživatelé kryptoměn mohou Johna McAfee znát především jako jednoho z nejhlasitějších a rozhodně nejbláznivějších podporovatelů Bitcoinu. Ti ostatní ho mohou znát díky antivirovému programu, který vznikal pod jeho rukama.

Jeho příběh však sahá mnohem hlouběji a dělá z Johna McAfee jednu z nejkontroverznějších postav ve světě technologií. 

Proč je postava Johna McAfee tak kontroverzní?

Fotografie

Ve světě technologií najdeme mnoho úspěšných jmen, která zná celý svět, ale co je tak zajímavé na Johnovi McAfee? Pravdou je, že jeho postava je jednou z nejzajímavějších a nejkontroverznějších, které kdy svět technologií poznal.

Jeho příběh totiž není žádný americký sen ani klišé, jak se z chudáka stal úspěšný businessman. Naopak jeho život dosahuje až rozměrů Oscary ověnčeného thrilleru.

Jeho rušný život, během něhož pracoval jako podomní prodejce ale i vývojář antivirového programu a kryptoanalytik, doprovázely velké pády v podobě zneužívání návykových látek, nespočtu soudních sporů ale i několika zatčení.

Právě proto jsme se vám rozhodli jeho postavu alespoň trochu přiblížit a připravili jsme pro vás 7 zajímavých faktů o jeho životě, které vás přinejmenším překvapí.

1. McAfee měl problémové mládí ve spojení s alkoholismem

Johnův životní příběh se začal psát ve Velké Británii, kde se 18. října 1945 narodil. Většinu svého dětství však strávil v Roanoke ve Virginii, kam se přestěhoval se svými rodiči. Jak tomu ale už bývá většina lidí, která měla problémové mládí se potýkala s nelehkým osudem již od svého dětství.

Jinak tomu nebylo ani u Johna McAfee, jehož život poznamenal především špatný vztah s jeho otcem alkoholikem. To nejtěžší období však přišlo až když bylo Johnovi 15 let, kdy jeho otec spáchal sebevraždu. Když tedy o několik let později nastoupil na vysokou školu začal se potýkat se stejnými démony jako jeho otec a započala jeho dlouhá etapa nezřízeného pití.

2. Jeho obchodní kariéra začala podomním prodejem časopisů

Pestrá obchodní kariéra Johna McAfee začala poměrně neobvyklým povoláním, a to podomním prodejem časopisů. Poté se mu už však povedlo získat práci ve firmě na kódování systémů děrných štítků.

Zde se poprvé seznámil se základy výpočetní techniky, což v budoucnu mělo velký vliv na jeho kariéru ale i celý život.

Především díky získaným znalostem se mu povedlo dostat místo ve společnosti Missouri Pacific Railroad, ve které pracoval na realizaci nového počítačového systému pro tvorbu vlakových jízdních řádů. V 70. letech se ale přestěhoval do Silicon Valley, kde vystřídal několik pracovních míst v různých technologických společnostech.

Zrod jednoho z nejpopulárnějších antivirů na světě Logo antiviru McAfee

Zlomovým okamžikem byl však pro Johna rok 1986, kdy svět zasáhl útok prvního velkého počítačového viru a on začal přemýšlet nad založením vlastní antivirové společnosti.

To se mu také povedlo a brzy na to většina největších společností světa začala využívat jeho bezpečnostní software. V té době však ještě široká veřejnost nic o počítačových virech nevěděla a poptávka po jeho produktu tedy nebyla nějak vysoká.

Vše se změnilo v roce 1992 kdy přišel na scénu další počítačový virus s názvem Michelangelo, který infikoval více než 5 milionů počítačů po celém světě. Po útoku takovýchto rozměrů se o jeho antivirový program začalo zajímat čím dál tím více lidí a stal se z něj tak zároveň i nejpopulárnější antivirus na světě.

McAfee však u antiviru moc dlouho nezůstal a v roce 1994 se rozhodl rezignovat na post ve vedení své vlastní společnosti a odejít do důchodu. Chtěl tak ukončit svoji kariéru a ztratit se z očí veřejnosti, přičemž poté dlouhá léta přednášel na obchodní škole, kde radil začínajícím firmám a zapojoval se do menších projektů.

3. Dlouhou dobu se potýkal se závislostí na alkoholu a drogách

Jak již bylo zmíněno, McAfee začal alkoholu holdovat už na vysoké škole, což ho doprovázelo po celou jeho obchodní kariéru. U alkoholu však nezůstal a začal experimentovat s tvrdšími drogami, a to také během pracovní doby.

Není tak divu, že tento jeho životní styl neměl dlouhého trvání bez jakýchkoliv následků. Jednoho dne si tedy obstaral drogu zvanou DMT, která je obecně považována za nejsilnější halucinogenní drogu na světě a prakticky ji není možné jen tak sehnat někde na ulici. McAfeemu se to však povedlo a s dávkováním to značně přehnal.

Vše tak došlo až do fáze, kdy vyběhl na ulici s poměrně rozvinutými halucinacemi a paranoiou. Většina lidí by po tomto incidentu skončila s užíváním drog, ale to by to nesměl být McAfee. V jejich užívání tak pokračoval do roku 1983, kdy ho až jeho negativní psychický stav donutil vyhledat odbornou pomoc.

4. Po hospodářském kolapsu v roce 2008 přišel o veškeré své jmění

Největší ránou pro Johna McAfee byl však rok 2008, který přinesl celosvětovou finanční krizi. Nikdo v té době nečekal, že by ho nastalá situace mohla jakkoli ovlivnit. Po svém odchodu ze společnosti totiž souhlasil s prodejem akcií, na kterých si vydělal 100 milionů dolarů. Opak byl však pravdou a McAfee přišel o 96 % všech svých finančních prostředků.

Poznámka

Pro zajímavost: V té době byl právě kvůli finanční krizi vytvořen i Bitcoin, což může vysvětlit budoucí kroky McAfeeho.

5. Přestěhoval se do Belize, kde čelil obvinění z vraždy svého souseda

Jednou z nejkontroverznějších etap Johna McAfee je bezpochyby jeho pobyt v Belize, kam se přestěhoval kvůli jeho rozhodnutí začít investovat do antibiotik, které podle něj měly být v té době “zlatý důl”. V roce 2000 tedy vše prodal a začal zde spolupracovat se společností Quorumex.

Brzy na to ale začal trpět přeludy a paranoií a byl přesvědčen, že ho někdo sleduje. Právě proto se na nějakou dobu uzavřel před společností a skrýval se.

Běžný den Johna McAfeeho v Belize. (zdroj: Wired)
Běžný den Johna McAfeeho v Belize. (zdroj: Wired)

V roce 2012 však z Belize uprchl, poté co se o něj začaly zajímat úřady ve spojení s případem vraždy jeho souseda Gregora Faulla. Na chvíli se tak uchýlil k úkrytu v Guatemale, kde ho ovšem místní policie zanedlouho objevila a zatkla za nelegální vstup do země. Nějakou dobu tak strávil ve vězení a byl pak deportován do USA.

6. Po návratu do USA založil vlastní politickou stranu a kandidoval na prezidenta

Jeho eskapády a deportace zpět do USA McAfeemu přinesla hodně pozornosti, čehož se samozřejmě rozhodl využít ve svůj prospěch. Právě proto v září 2015 přišel se založením své vlastní politické strany s názvem The Cyber Party.

To mu však nestačilo a rozhodl se kandidovat i na prezidenta USA. Nejprve kandidoval za svoji vlastní stranu, ale poté se pokusil vstoupit do Libertariánské strany. V ní se mu však nepodařilo získat nominaci a v počtu hlasů ho předstihl tehdejší guvernér Nového Mexika Gary Johnson.

7. Po opuštění MGT se začal zajímat o kryptoměny

Po ukončení svých snah o politickou kariéru se ihned zapletl s podivnou technologickou společností MGT Technologies, která se prezentovala jako investor do her a kybernetické bezpečnosti ale i jako investor do výroby léků. Velmi brzo na to však se společností ukončil jakoukoli spolupráci a svoji pozornost začal věnovat kryptoměnám.

Jako u většiny investorů se brzy jeho zájem stočil k Bitcoinu, přičemž v souvislosti s ním učinil několik opravdu sebevědomých tvrzení. Tím nejodvážnějším a zároveň nejznámějším je tvrzení, že Bitcoin v roce 2020 dosáhne 1 milionu dolarů. Ve svém twitterovém příspěvku tak doslova napsal:

“Když jsem předpověděl hodnotu Bitcoinu na 500 000 $ do konce roku 2020, používal jsem model, který předpověděl hodnotu 5 000 $ do konce roku 2017. BTC vzrostl mnohem rychleji než můj modelový předpoklad. Teď tedy předpovídám, že Bitcoin bude mít koncem roku hodnotu 1 milionu $. Pokud ne, sním vlastního…”

Graf BTC
Změna za 24h
-1,6 %
Aktuální cena
$95 663

I když prozatím neexistuje žádný způsob, jak potvrdit, zda se jeho predikce vyplní nebo ne, mnozí ho považují za talentovaného génia. Jiní ho považují za blázna.

V současné době však nastalá situace jeho predikci moc nenahrává a McAfee by měl začít přemýšlet nad tím, jestli splní svůj slib nebo raději od tohoto tvrzení upustí. John McAfee je bezpochyby zajímavou osobností, bohužel je to taky trochu blázen.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.