Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je už inflace v Česku za svým vrcholem? Energie stále zvyšují ceny v průmyslu, výrobcům v říjnu dále stoupají ceny

Je už inflace v Česku za svým vrcholem? Energie stále zvyšují ceny v průmyslu, výrobcům v říjnu dále stoupají ceny
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na energie, které stále zvyšují ceny v průmyslu. Tímto dochází k přeceňování a zároveň k navyšování cen u výrobců. Spotřebitelé tudíž nakupují za stále vyšší a vyšší ceny. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě zveřejnil aktuální data indexu cen výrobců za říjen 2022. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace z této zprávy.

Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. ČSÚ již dříve uvedl, že ty v říjnu stouply meziročně o 15,1 %. Oproti září byl růst nižší. Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny o 1,4 %. Podotkl, že na výši inflace mělo vliv zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny.

O 25 % vyšší výrobní ceny v průmyslu a zemědělství 

ČSÚ uvádí, že přibližně o 25 % vyšší než loni byly v říjnu výrobní ceny v průmyslu a zemědělství. O 12 % pak stouply ve stavebnictví a o 6 % ve službách. Meziroční růst byl mírnější než v září, avšak meziměsíčně ceny ve většině odvětví i tak rovněž mírně rostly. Výjimkou je zemědělství, kde byly ceny výrobců oproti předchozímu měsíci o 3 % nižší.

Vývoj cen výrobců byl v říjnu obdobný jako v předchozím měsíci. Jejich meziroční růst zpomalil, meziměsíčně byly ceny nižší v zemědělství, ale ve stavebnictví, průmyslu a službách se zvýšily. Meziměsíční růst cen byl ale již jen mírný, v řádu desetin % (v průmyslu o 0,6 %, ve stavebnictví o 0,3 %, ve službách o 0,1 %). Oproti loňskému říjnu, kdy ovšem již ceny významně stoupaly a hovořilo se o nejprudším růstu od roku 1992, se ceny v průmyslu zvýšily o 24,1 %, v zemědělství o 27,1 %, ve stavebnictví o 12 % a ve službách o 6,3 %.

Nejvíce zdražila jatečná prasata, vejce, obiloviny, elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch

Statistici uvádějí, že v zemědělství nejvíce zdražila jatečná prasata, o 42,1 % zdražila vejce a o 49,3 % zdražily obiloviny vůči předchozímu roku. V průmyslu nejvíce zdražily elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, a to o 56,8 %. Celkově stouply ceny energií o 49,3 %. Bez energií se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily o 15,7 %.

V potravinářství, kde bylo celkově asi o 25 % dráž, vzrostly o 57 % ceny mlýnských a škrobárenských výrobků. Co se týká sektoru služeb nejvíce stouply ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě, za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti zaměstnání, a to zhruba o 15 %. 

Závěr

Růst cen energií je nejvýznamnější faktor způsobující inflaci ve Spojených státech amerických, Evropské unii a také v Česku. Zjednodušeně se dá říci, že až skončí tento dramatický růst cen zejména plynu, teprve pak je možné mluvit o stabilizaci inflace, o kterou centrální banky usilují v průměru na hodnotě 2 %.

Bez energií se ceny průmyslových výrobců meziročně zvýšily o 15,7 % vůči 49,3 % v případě zahrnutí energií.

V posledních měsících můžeme pozorovat průměrný setrvalý pokles cen elektřiny a plynu. Tudíž lze říci, že se blýská na lepší časy. Ovšem bude trvat určité období než se klesající tržní ceny elektřiny a plynu propíší do skutečných cen.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.