Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
S příchodem nových AI čipů boří Nvidia finanční rekordy. Dokáže udržet své tempo růstu, nebo přijdou problémy? Analytici varují před výzvami.
Nvidia zaujala investory a analytiky svou trajektorií růstu. Navzdory nedávným výkyvům cen akcií zůstává společnost středem zájmu technologického sektoru.
I s tržní kapitalizací okolo 3,5 bilionu dolarů funguje Nvidia jako agilní start-up a neustále dosahuje finančních milníků.
Ve svém posledním zveřejněném finančním prohlášení společnost oznámila 94% nárůst tržeb za třetí čtvrtletí, které dosáhly 35,1 miliardy dolarů, čímž překonaly očekávání analytiků ve výši 33,2 miliardy dolarů.
Za těmito solidními výsledky stála především divize datových center, která se specializuje na pokročilé grafické procesory pro umělou inteligenci.
Hrubá marže Nvidie činí přibližně 75 %, což ukazuje její cenovou sílu a schopnost účinně zmírňovat konkurenční tlaky.
Ústředním bodem růstu společnosti je uvedení špičkových produktů, jako jsou čipy pro umělou inteligenci založené na technologii Blackwell.
Tyto inovace slibují výrazné zvýšení výkonu oproti předchozím generacím GPU a umožňují Nvidii využít rostoucí poptávku po hardwaru pro umělou inteligenci.
Objevilo se však znatelné zpomalení tempa růstu, což naznačuje budoucí výzvy.
Za poslední tři čtvrtletí vzrostly tržby společnosti o 122 %, 262 % a 265 %. Tento trend naznačuje, že společnost může v následujících letech čelit náročnějším srovnáním.
Odvětví umělé inteligence, ačkoli je plné potenciálu, zůstává spekulativní.
Analytici předpokládají, že tržby spojené s AI by se mohly do roku 2027 vyšplhat na 990 miliard dolarů, což je výrazný skok oproti loňským 185 miliardám dolarů.
Podniky také přecházejí od experimentálních fází AI k rozsáhlé integraci, což může zatížit dodavatelské řetězce.
Paralely s dotcom bublinou z počátku roku 2000 varují před příliš optimistickými očekáváními.
Zatímco internet transformoval globální průmyslová odvětví, jeho přijetí se rozvíjelo pomaleji, než se předpokládalo. Umělá inteligence by mohla mít podobnou trajektorii.
The Economist upozorňuje na rozpor mezi nadšením investorů a praktickou realizací.
Pouze 5 % amerických podniků v současné době začleňuje umělou inteligenci do svých nabídek.
Ziskovost zůstává pro mnoho začínajících firem zabývajících se umělou inteligencí nedosažitelná, přičemž společnost OpenAI předpokládá v letošním roce ztrátu ve výši 5 miliard dolarů.
V ideálním případě by společnost mohla inovovat a vyvíjet čipy se zvýšeným výkonem a sníženou spotřebou energie.
Tento pokrok by mohl snížit náklady spojené s tréninkem a nasazením modelů AI.
Konkurence mezi velkými jazykovými modely však může způsobit, že softwarová stránka zůstane nerentabilní.
Při pohledu do budoucna se růst a marže Nvidie mohou postupně snižovat s tím, jak se očekávání trhu změní.
Přesto se zdá, že ocenění akcií společnosti s těmito problémy počítá. Akcie společnosti jsou s budoucím poměrem P/E 37 oceněny přiměřeně, což naznačuje omezený potenciál poklesu.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.