Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak zareagovala Bank of England na vysokou inflaci? Co nás čeká na dalších zasedáních MPC?

Publikováno
Jak zareagovala Bank of England na vysokou inflaci? Co nás čeká na dalších zasedáních MPC?
Zdroj: Depositphotos.com

Monetary Policy Committee, výkonný výbor centrální banky Velké Británie, celkem neočekávaně hlasovalo 7:2 pro zvýšení bankovní sazby o 50 bazických bodů na 5 %. Dva členové dali přednost zachování bankovní sazby na 4,5 %. MPC tedy zvyšuje sazby v reakci na vysokou inflaci, která v květnu činila 8,7 %, což je výrazně nad 2% cílem.

Bank of England nadále očekává, že inflace později v tomto roce výrazně klesne, a to zejména v důsledku cen energií. Trh započítává sazby v UK nad 6,00 % koncem letošního roku.

Zdroj: ChathamFinancial.com
sonia forward krivka
Předpověď vývoje SONIA

Na grafu vidíme SONIA forward křivku, která momentálně započítává úrokové sazby v UK nad úroveň 6 % do konce letošního roku, což je více jak 100bazických bodů navýšení.

SONIA (Sterling Overnight Index Average) je důležitým měřítkem úrokových sazeb. SONIA je založena na skutečných transakcích a odráží průměr úrokových sazeb, které banky platí za půjčku šterlinků přes noc od jiných finančních institucí a dalších institucionálních investorů.

Fed se drží svých zbraní a udržuje svou jestřábí rétoriku navzdory zpomalení inflace

Minulý týden hned po úterním inflačním reportu, který byl lepší než očekávání, následovalo zasedání FOMC, kde byly sazby ponechány beze změny. Během konference guvernéra Fedu Jerome Powella bylo naznačeno, že bude probíhat další navýšení sazeb během následujících zasedání a že se snížení sazeb neplánuje dříve než na začátku příštího roku.

Momentálně Fed funds futures započítávají 77% šanci na navýšení sazeb při dalším zasedání. V rámci středečního zasedání také vyšel dot-plot, který ukázal, že většina účastníků preferuje jestřábí rétoriku a přiklání se k dalším dvěma navýšením do konce roku.

Bodový graf Fedu (dot-plot) je graf, který zaznamenává projekci klíčových krátkodobých úrokových sazeb centrální banky každým představitelem Fedu. Tečky odrážejí to, co si každý americký centrální bankéř myslí, že bude vhodným středem sazby Fedu na konci každého kalendářního roku tři roky v budoucnosti, pokud by se ekonomika vyvíjela tak jak očekávají. Při pololetním sněmovním proslovu ve středu a čtvrtek se Powell nadále držel jestřábí rétoriky a potvrdil tak svůj výhled z FOMC konference z minulého týdne.

Zdroj: CME Fed watch tool
Dot-plot naznačuje 50 bazických bodů navýšení do konce rou. Většina účastníků vidí snižování sazeb nejdříve rokem 2024.
Zdroj: CME Fed watch tool
Fed funds futures ukazují téměř 77% pravděpodobnost navýšení při dalším zasedání. První snížení sazeb je momentálně započítáno začátkem příštího roku.

Údaje o stavebních povoleních v USA odrážejí silný trh s bydlením

V úterý vyšly Stavební povolení v USA, které vyšly celkově lépe než tržní předpoklad. Reakce trhu na údaje o stavebních povoleních byla smíšená, protože investoři zvažovali pozitivní a negativní dopady čísel. Na jedné straně silná poptávka po novém bydlení naznačovala silné hospodářské oživení a vyšší důvěru spotřebitelů. Na druhé straně zpomalení počtu povolení pro jednu rodinu naznačovalo rostoucí náklady a omezení nabídky, které by mohly brzdit stavební sektor a zatěžovat růst. Číslo však nijak nezměnilo tržní očekávání sazeb.

Zdroj: Investing.com

Vzestup Evropských jestřábů: Co to znamená pro eurozónu?

ECB zvýšila sazby o 25 bazických bodů, jak se všeobecně očekávalo, ale na tiskové konferenci se řídila mnohem více jestřábím tónem, než se očekávalo. Prudká úprava prognóz jádrové inflace na letošní a příští rok a dokonce i posunutí v prognóze pro rok 2025 naznačuje, že ECB je méně přesvědčená, že sníží inflaci tak rychle jak se domnívala. ECB potvrdila, že od července 2023 ukončí reinvestice v rámci APP programu nákupu aktiv a že ponechá své základní úrokové sazby na dostatečně restriktivní úrovni, aby bylo dosaženo včasného návratu inflace ke střednědobému cíli ve výši 2 %.

Podle nejnovějších údajů forward křivka Euribor naznačuje, že trh očekává, že ECB navýší sazby o zhruba dalších 75 bazických bodů do konce letošního roku. Křivka Euribor ukazuje očekávaný vývoj 3měsíční sazby Euribor, referenční hodnoty pro krátkodobé úrokové sazby v eurozóně.

Zdroj: European Central Bank Eurosystem
Křivka Euribor neznačuje další navyšování sazeb během letošního roku. Vrchol sazeb je momentálně započítán na březen 2024.
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎