Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak obchodovat s indikátory Bulls Power a Bears Power

Publikováno
Jak obchodovat s indikátory Bulls Power a Bears Power
Zdroj: Depositphotos.com

Tento článek je věnován použití dvou indikátorů – Bulls Power a Bears Power – na finančních trzích. Tyto indikátory jsou určeny k měření síly trendů.

Jak fungují Bulls Power a Bears Power

Tyto indikátory vytvořil slavný obchodník a autor knihy “Elder Triple Screen” Alexander Elder. Pomáhají odhadnout aktuální rovnováhu sil nakupujících a prodávajících a zachytit okamžik, kdy medvědi/býci začínají slábnout. Kombinace těchto indikátorů je také známá jako Elder Ray.

Bulls Power ukazuje sílu býků na trhu. Porovnává cenová maxima s exponenciálním klouzavým průměrem. Pokud je histogram Bulls Power nad nulou a roste, znamená to, že kupující drží cenu nad EMA a býci jsou nyní silnější než medvědi. A naopak, pokud histogram klesá, klesá pod nulu, naznačuje to převahu medvědů.

Bears Power zase ukazuje sílu medvědů na trhu. Porovnává cenová minima s EMA. Pokud je histogram Bears Power pod nulou a klesá, znamená to, že prodejci drží cenu pod EMA a medvědi jsou nyní silnější než býci. Pokud však histogram začne růst a stoupne nad nulu, znamená to, že býci ovládají trh.

Bulls Power a Bears Power jsou v podstatě nepravidelné oscilátory. Zobrazují se v samostatných oknech pod cenovým grafem. Vypadají jako sloupcové histogramy se středovou linií na nule. Aby Elder určil směr aktivního trendu, doporučuje přidat do grafu EMA (13) vykreslenou na základě Close cen.

Indikátory Bulls Power a Bears Power
Indikátory Bulls Power a Bears Power

Instalace a nastavení indikátorů

Indikátory Bulls Power a Bears Power jsou součástí mnoha populárních obchodních terminálů. Chcete -li nainstalovat indikátor do grafu vašeho finančního nástroje v MetaTrader 4 nebo MetaTrader 5, přejděte do hlavní nabídky: Vložit/Ukazatele/Oscilátory/Bulls Power a Bears Power.

Vzorečky indikátorů vypadají následovně:

 • Bulls Power: HIGH – EMA (13)
 • Bears Power = LOW – EMA (13)

Kde:

 • HIGH je nejvyšší cena svíčky;
 • LOW je nejnižší cena svíčky;
 • EMA (13) je hodnota exponenciálního klouzavého průměru s periodou 13.

Při instalaci indikátorů zadejte v okně nastavení následující parametry:

 • Období: autor doporučuje 13;
 • Použít na: zde vyberte potřebný typ ceny. Ve výchozím nastavení se používá Close;
 • Styl: vyberte šířku a barvu sloupců histogramu.

Bulls Power a Bears Power se běžně používají s nastavením autora. Vždy však můžete experimentovat a backtestovat vaše vlastní nastavení.

Nastavení indikátoru Bears Power
Nastavení indikátoru Bears Power

Obchodování s Bulls Power a Bears Power

Původní metoda A. Eldera předpokládá použití signálů ze tří indikátorů: Bulls Power, Bears Power a EMA (13). Ten poslední ukazuje směr trendu, zatímco zbývající dva indikátory se používají pro hledání vstupních bodů.

Buy (nákupní) Signál

Signál ke koupi vyžaduje dvě hlavní podmínky:

 1. EMA (13) směřuje vzhůru. Uptrend již začal nebo právě začíná;
 2. Bears Power je záporná, ale roste – sloupce dosahují k 0 a výše.

Další dvě podmínky, které nejsou povinné, ale zvyšují pravděpodobnost úspěšného obchodu:

 1. Poslední vrchol histogramu Bulls Power je nad předchozím.
 2. Bears Power vytvořil býčí divergenci: v cenovém grafu je nové minimum nižší než předchozí, zatímco v histogramu je nové minimum nad předchozím.

Poté, co se vytvoří signál, umístí trader čekající nákupní objednávku (nebo vstoupí do trhu objednávkou typu market) o něco výše, než je High posledních dvou svíček.

Stop Loss se umístí za lokální minimum na cenovém grafu a zisk se vybírá, když je dosaženo silné úrovně rezistence nebo se objeví nějaký důkaz obratu směrem dolů.

Bears Power: Nákupní signál 
Bears Power: Nákupní signál

Sell (prodejní) signál

Signál k prodeji vyžaduje dvě hlavní podmínky:

 1. EMA (13) směřuje dolů; downtrend již začal nebo právě začíná;
 2. Bulls Power je pozitivní, ale klesá – sloupce dosahují k 0 a níže.

Další dvě podmínky, které nejsou povinné, ale zvyšují pravděpodobnost úspěšného obchodu:

 1. Poslední dno histogramu Bears Power je pod předchozím.
 2. Bulls Power vytvořil medvědí divergenci: v cenovém grafu je nové maximum vyšší než předchozí, zatímco v histogramu je nové maximum pod předchozím.

Poté, co se objeví signál, trader umístí čekající prodejní objednávku (nebo vstoupí do trhu objednávkou typu market) o něco nižší než Low posledních dvou svíček.

Stop Loss se umisťuje za lokální maximum v cenovém grafu a zisk se vybírá, když je dosaženo silné úrovně supportu nebo se objeví nějaký důkaz obratu směrem nahoru.

Bulls Power: Prodejní signál
Bulls Power: Prodejní signál

Indikátory Bulls Power a Bears Power -Závěr

Bulls Power a Bears Power pomáhají obchodníkovi odhadnout aktuální rovnováhu sil kupujících a prodávajících na trhu a poskytnout další obchodní příležitosti. Někteří obchodníci, kteří se snaží zvýšit účinnost svého obchodování, používají Bulls Power a Bears Power společně s dalšími indikátory a nástroji technické analýzy.

Každý, kdo si chce zkontrolovat ziskovost signálů a zlepšit své obchodní dovednosti, by si to měl vyzkoušet v rámci obchodování na demo účtu. Více se o přístupu A. Eldera můžete dozvědět v jeho knize “Trading for a Living”.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎