Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak na francouzské akcie v době krize. Kde investovat? | Kam tečou peníze

Výsledky voleb do francouzského parlamentu v podstatě nic nevyřešily. Čeká nás období vleklých krizí. Tyto krize se budou odrážet i na akciovém trhu. Pro nás investory je to velmi dobrá příležitost. Které jsou výhodné akcie k nákupu na pařížských trzích?

Milí čtenáři, další díl našeho podcastu s Kam tečou peníze je tu.

Slíbil jsem Vám, že si uděláme celý jeden podcast zaměřený na konkrétní francouzské akcie. V minulém díle jsme sáhodlouze mluvili o různých typech krizí. Pro investory je velmi zajímavá příležitost spekulace na politickou krizi. Politika dokáže jakýkoliv index pořádně otřást.

Ve Francii se můžeme připravit na sérii vleklých krizí, protože ani nedávné parlamentní volby nedaly naději na silnou vládu. Otázkou zůstává, zda se vůbec podaří sestavit vládu a jak dlouho bude daná vláda vládnout.

Velkou výhodou pro prezidenta Macrona je skutečnost, že nová vláda se nemusí ucházet o důvěru v parlamentu. Na druhou stranu opozice může kdykoliv vyvolat hlasování o nedůvěře. Jinak řečeno, politickou stabilitu v následujících měsících ve Francii nečekejte.

Vývoj francouzského indexu CAC 40

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Politická nestabilita by nebyla ve Francii ničím novým. Problém je však v tom, že Francie má kolosální deficit veřejných financí. Právě francouzské státní dluhopisy mohou kdykoliv odstartovat kaskádu ekonomických a politických problémů.

Stačí pouze, když některá ze známých ratingových agentur se znovu rozhodne snížit úvěrovou známku francouzského dluhu. Neštěstí je na stole. Francouzská burza bude obecně padat. A právě v této panice je dobré neztratit hlavu a zaměřit se na dobré a kvalitní akcie.

Podcast Kam tečou peníze si můžete přehrát také na všech oblíbených streamovacích platformách.

Původ krize nemusí být je politický

Nemusí jít nutně o politickou krizi. Od začátku srpna zažíváme globální výprodeje na akciových trzích. Problémy v Japonsku nebo možnost recese v USA nebude mít dopad na všechny evropské firmy.

Efekt všeobecné paniky, která tlačí ceny všech akcií dolů, je dnes umocněn rozšířeností pasivního investování. Pasivní investování se stalo hitem posledních let.

Není nic snazšího než nakupovat pravidelně indexová ETF. To je dobrá strategie, ale má jeden háček, a to je dlouhodobý medvědí trend. Sice můžete namítat, že medvědí trhy vládnou Wall Street kratší dobu než býčí, což je pravda, ale nic to nemění na tom, že v případě klesajícího trendu je lepší se zaměřit na jednotlivé akcie než kupovat celé indexy.

Otázkou je tedy, jaké akcie kupovat?

Portfolio deseti akcií podle Charlesa Gava

Nekupujte akcie, kde stát vládne. Investor Charles Gave se prakticky celý život snaží vysvětlit, že kapitalismus je správný. Jedná se samozřejmě o kapitalismus, který není v zajetí velkých korporací, které spolupracují se státem.

Kapitalismus znamená svobodný trh s co nejmenšími zásahy státu, ať už restriktivními nebo subvenčními. To je důvod, proč Charles Gave dbá na to, aby v jeho výběru akcií nebyly žádné firmy, které mají stát za vlastníka nebo podnikají v sektorech, které jsou závislé na rozhodnutí státu.

Sektory, které jsou závislé na rozhodnutí státu, jsou především banky, pojišťovny, které spravují penzijní fondy, telekomunikace, trh s elektřinou. Těmto sektorům se má investor, který věří v kapitalismus, vyhnout.

Druhou podmínkou výběru akcií v tomto portfoliu je skutečnost, že tyto firmy jsou na svém segmentu dominantní a nemají většinu svých aktivit ve Francii nebo v Evropě.

Tyto firmy jsou zvyklé na přísnou konkurenci v mezinárodním prostředí. Většinou se jedná o velké firmy s obrovskou tradicí, která často sahá i před druhou světovou válku. Firmy, které přežily velké otřesy 20. století, mají velkou šanci, že využijí svých zkušeností, jak se ve světě prosadit.

Poznámka

Pro ty, kdo nebudou mít čas nebo nebudou chtít poslouchat náš podcast, uvádím aspoň jmenný seznam deseti akcií portfolia Charlese Gava.

Jedná se o tyto akcie: l’Oréal, LVMH, Pernod-Ricard, Sodexo, CapGemini, Total, Schneider Electric, Danone, Air Liquide a Accor.

Tyto a další francouzské akcie můžete nakupovat mj. u velice známého a oblíbeného brokera XTB.

Samozřejmě nejlépe bude, když si celý náš podcast poslechnete až do konce, protože každou firmu ještě představím. Přeji všem krásný poslech naší epizody.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.