Ačkoli nikdo nevlastní křišťálovou kouli, aby mohl předvídat budoucnost, historická data mohou nabídnout určitý náhled na to, co bychom mohli očekávat.
Býčí trhy se s těmi medvědími střídají relativně pravidelně a údaje o nich máme k dispozici už za bezmála 100 let. Co nám tedy napovídají?
Býčí trhy: Historická perspektiva
Je důležité si uvědomit, že historická výkonnost nezaručuje budoucí výnosy. Zkoumání minulých trendů však může poskytnout přibližný odhad, jak dlouho býčí trhy obvykle trvají.
Býčí trh indexu S&P 500 v období od roku 1929 trval průměrně 1 011 dní, tedy necelé tři roky.
Existují však i pozoruhodné výjimky, jako například býčí trh v letech 1987 až 2000, který trval impozantních 4 494 dní, a pak jedenáctiletý bull market v letech 2009 až 2020, který trval 3 999 dní.
Naopak ve 30. letech 20. století bylo pět býčích trhů, z nichž každý trval méně než 100 dní.
Medián délky býčího trhu se pohybuje kolem 522 dní, tedy zhruba rok a půl.
Na současném býčím trhu, kdy si index S&P 500 připsal od minima z roku 2022 okolo 50 %, jsme přibližně 19 měsíců. Statistika tak může vyvolávat určité obavy. Nemusí však nutně znamenat, že se blíží pokles.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od října 2022
Nedávné trendy a srovnání s bear markety
Podíváme-li se na posledních 10 býčích trhů indexu S&P 500 od roku 1970, polovina z nich trvala alespoň 1 000 dní. Všechny kromě dvou přesáhly medián 522 dní. Tento trend naznačuje, že býčí trhy se obecně prodlužují.
Na rozdíl od býčích trhů bývají medvědí trhy mnohem kratší. Podle údajů společnosti Bespoke trvá průměrný medvědí trh pouhých 286 dní, přičemž medián trvání je 240 dní.
Tento kratší časový rámec je do jisté míry uklidňující, protože naznačuje, že období poklesu jsou obecně kratší než období růstu.
Jak se připravit na příští medvědí trh
I když nelze s jistotou předpovědět, kdy nastane příští medvědí trh, je rozumné, aby investoři podnikli kroky k přípravě. Nejlepší strategií pro přečkání poklesu je investovat do akcií fundamentálně silných společností a držet je dlouhodobě.
Kvalitní akcie se z poklesů trhu s větší pravděpodobností rychle zotaví, takže jejich držení do doby, než se trh vzpamatuje, vám může pomoci vyjít relativně bez úhony.
I když ceny akcií klesnou, nebudete mít ztrátu, pokud je v době poklesu neprodáte.
Nyní je také vhodná doba pro přehodnocení vašeho portfolia. Ujistěte se, že každá akcie, kterou vlastníte, si své místo zaslouží. Pokud máte nějaké investice v ne úplně hvězdných akciích, zvažte jejich prodej, dokud jsou ceny ještě vysoké.
Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.