Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » IPO Pepco: Známý řetězec obchodů vstoupil na varšavskou burzu! Hodnota společnosti vzrostla na 23 miliard zlotých

IPO Pepco: Známý řetězec obchodů vstoupil na varšavskou burzu! Hodnota společnosti vzrostla na 23 miliard zlotých

IPO Pepco: Známý řetězec obchodů vstoupil na varšavskou burzu! Hodnota společnosti vzrostla na 23 miliard zlotých
Zdroj: depositphotos.com

Po dlouhém odkládání se společnost Pepco provozující stejnojmenný řetězec obchodů rozhodla vstoupit na burzu. Konkrétně tak učinila 26. května, kdy se její akcie začaly obchodovat za cenu 40 zlotých na akcii. V návaznosti na to se zvýšilo i samotné ohodnocení společnosti, které se pohybuje okolo 23 miliard zlotých.

Pepco dosáhlo ocenění okolo 23 miliard zlotých

Společnost Pepco provozující řetězec obchodů nabízející především levné dětské oblečení a bytové dekorace se rozhodla vstoupit na burzu. K tomu mělo podle plánu dojít již mnohem dříve, ale pandemie koronaviru a nepředvídatelný vývoj trhu donutil Pepco raději sečkat.

V první den obchodování 26. května nabídla své akcie za cenu 40 zlotých (přibližně 228 Kč) za kus, přičemž do konce dne cena vzrostla přibližně o 8 % na 43,3 zlotých (přibližně 246 Kč). V návaznosti na to značně vzrostlo i její ocenění, které se pohybuje okolo 23 miliard zlotých (více než 131 miliard korun). Od té doby nastal spíše stranový pohyb ceny akcie v rozmezí cca 43-45 zlotých.

Pepco si pro úpis akcií vybralo varšavskou burzu

Ke svému vstupu si společnost vybrala varšavskou burzu (WSE) namísto té londýnské, a to především kvůli tomu, že Polsko pro ni představuje největší trh. Společnosti však hrály do karet i nízké poplatky a mnohem jednoduší podmínky, které burza nabízí.

Varšavská burza uvítala příchod Pepco s otevřenou náručí, a to především kvůli tomu, že je IPO Pepco prozatím největším primárním úpisem akcií ve střední a východní Evropě v tomto roce. Podle analytiků se navíc jedná o velmi pozitivní krok, který může značně pomoci nejen samotné burze, ale i polské ekonomice.

Podíl mateřské společnosti Steinhoff se snížil na 78,9 %

Vlastníkem společnosti je jihoafrická společnost Steinhoff, která v ní aktuálně drží 78,9% podíl, přičemž se podle svých slov nechystá uvolnit žádné další akcie. Historie Pepco se začala psát již v roce 2014, kdy vznikla odštěpením od společnosti Pepcor.

V současnosti působí pod názvy PEPCO, Poundland či Dealz nejen v Polsku, ale i dalších zemích střední Evropy, Británii, Irsku a ve Španělsku. Celkem podle svých slov provozuje více než 3 200 obchodů, které měsíčně navštíví přibližně 50 milionů zákazníků. Společnost má v plánu v následujících letech počet svých obchodů přinejmenším ztrojnásobit.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo