Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

IPO Pepco: Známý řetězec obchodů vstoupil na varšavskou burzu! Hodnota společnosti vzrostla na 23 miliard zlotých

Publikováno
IPO Pepco: Známý řetězec obchodů vstoupil na varšavskou burzu! Hodnota společnosti vzrostla na 23 miliard zlotých
Zdroj: depositphotos.com

Po dlouhém odkládání se společnost Pepco provozující stejnojmenný řetězec obchodů rozhodla vstoupit na burzu. Konkrétně tak učinila 26. května, kdy se její akcie začaly obchodovat za cenu 40 zlotých na akcii. V návaznosti na to se zvýšilo i samotné ohodnocení společnosti, které se pohybuje okolo 23 miliard zlotých.

Pepco dosáhlo ocenění okolo 23 miliard zlotých

Společnost Pepco provozující řetězec obchodů nabízející především levné dětské oblečení a bytové dekorace se rozhodla vstoupit na burzu. K tomu mělo podle plánu dojít již mnohem dříve, ale pandemie koronaviru a nepředvídatelný vývoj trhu donutil Pepco raději sečkat.

V první den obchodování 26. května nabídla své akcie za cenu 40 zlotých (přibližně 228 Kč) za kus, přičemž do konce dne cena vzrostla přibližně o 8 % na 43,3 zlotých (přibližně 246 Kč). V návaznosti na to značně vzrostlo i její ocenění, které se pohybuje okolo 23 miliard zlotých (více než 131 miliard korun). Od té doby nastal spíše stranový pohyb ceny akcie v rozmezí cca 43-45 zlotých.

Poznámka

TIP: Ne každé IPO skončí růstem akcií – jaké největší nástrahy v sobě IPO ukrývá?

Pepco si pro úpis akcií vybralo varšavskou burzu

Ke svému vstupu si společnost vybrala varšavskou burzu (WSE) namísto té londýnské, a to především kvůli tomu, že Polsko pro ni představuje největší trh. Společnosti však hrály do karet i nízké poplatky a mnohem jednoduší podmínky, které burza nabízí.

Varšavská burza uvítala příchod Pepco s otevřenou náručí, a to především kvůli tomu, že je IPO Pepco prozatím největším primárním úpisem akcií ve střední a východní Evropě v tomto roce. Podle analytiků se navíc jedná o velmi pozitivní krok, který může značně pomoci nejen samotné burze, ale i polské ekonomice.

Podíl mateřské společnosti Steinhoff se snížil na 78,9 %

Vlastníkem společnosti je jihoafrická společnost Steinhoff, která v ní aktuálně drží 78,9% podíl, přičemž se podle svých slov nechystá uvolnit žádné další akcie. Historie Pepco se začala psát již v roce 2014, kdy vznikla odštěpením od společnosti Pepcor.

V současnosti působí pod názvy PEPCO, Poundland či Dealz nejen v Polsku, ale i dalších zemích střední Evropy, Británii, Irsku a ve Španělsku. Celkem podle svých slov provozuje více než 3 200 obchodů, které měsíčně navštíví přibližně 50 milionů zákazníků. Společnost má v plánu v následujících letech počet svých obchodů přinejmenším ztrojnásobit.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.