Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři utíkají z čínského trhu a prodávají akcie za 25 miliard dolarů. Obnoví se důvěra v tento trh?

Investoři utíkají z čínského trhu a prodávají akcie za 25 miliard dolarů. Obnoví se důvěra v tento trh?
Zdroj: depositphotos.com

Čínský akciový trh v poslední době zaznamenal prudký pokles v důsledku stahování zahraničních investorů. Tento ústup je důsledkem obav z krize likvidity v sektoru nemovitostí a neuspokojivých údajů o růstu.

Index CSI 300, který je měřítkem pro hlavní akcie v Šanghaji a Šen-čenu, zaznamenal letos v dolarovém vyjádření 11% pokles. Tento pokles je v ostrém kontrastu s 8 až 10% růstem akciových trhů v Japonsku, Jižní Koreji a Indii.

Podle Goldman Sachs trhy jako Indie a Jižní Korea přilákaly 12,3 miliardy USD, resp. 6,4 miliardy USD čistého přílivu kapitálu. Pozoruhodné je, že jihokorejský trh čeká první rok čistého přílivu zahraničních investic od roku 2019.

Značným problémem zůstává čínský sektor nemovitostí, a to i přes ujištění vlády o pomoci soukromým developerům.

Bruce Pang ze společnosti JLL poukazuje na to, že údaje o cenách nemovitostí naznačují potřebu většího politického zásahu k nastartování oživení.

Navzdory dřívějším slibům čínské vlády ohledně ekonomické podpory, které zpočátku vyhnaly příliv zahraničních investorů na vysokou úroveň 235 miliard jüanů, se od té doby tento příliv snížil o 77 % na 54,7 miliardy jüanů.

Globální investoři jinými slovy prodali čínské akcie v hodnotě přesahující 25 miliard dolarů. Ztratili snad důvěru v čínský akciový trh?

Vývoj indexu CSI 300 od začátku roku

Potenciál pro rok 2024

I přes současné překážky vidí akcioví stratégové z Wall Street v čínském akciovém trhu potenciál pro rok 2024. Analytici Goldman Sachs předpovídají 17% nárůst indexu CSI 300, který bude podpořen vyššími zisky a oceněním. Tým Morgan Stanley je zdrženlivější a očekává v příštím roce nárůst o 7,5 %. Varují však před rizikem přesunu investic z Číny bez aktivní politické podpory růstu.

Investiční profesionálové projevují smíšené pocity, přičemž mnozí z nich čekají na silnější známky dlouhodobého růstu, než začnou v Číně znovu investovat. Jeden z vedoucích pracovníků obchodního oddělení v Hongkongu zdůraznil potřebu “slušných čísel dlouhodobého růstu”, která by přilákala manažery velkých fondů. Bez nich zůstávají investoři při angažování svých prostředků opatrní .

Rozdíl mezi výkonností čínského trhu a ostatních asijských ekonomik podtrhuje význam důvěry investorů a politické podpory.

Vzhledem k tomu, že Čína čelí vnitřním problémům a globální investiční komunita ji pozorně sleduje, je budoucnost jejího akciového trhu v pohybu.

Příštích několik měsíců bude mít zásadní význam pro to, aby se Čína zotavila z propadu a obnovila důvěru zahraničních investorů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.