Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v Turecku přesáhla 80 %, reálná inflace je ovšem mnohem vyšší – Lidé vyměňují měnu za zboží a nemovitosti

Inflace v Turecku přesáhla 80 %, reálná inflace je ovšem mnohem vyšší – Lidé vyměňují měnu za zboží a nemovitosti
Zdroj: depositphotos.com

Zpravodajská agentura Reuters uveřejnila ve svém článku informace o aktuální inflaci v Turecku. Jedná se o násobně vyšší inflaci než v ostatních státech včetně Evropy. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a nejzajímavější informace o aktuální inflaci v Turecku.

Reálná inflace v Turecku je 180 %, uvádí ekonomové

Míra inflace v Turecku v srpnu meziročně podle oficiálních dat vystoupila na 80,2 %, dosáhla tak nejvyšší míry od září 1998. K růstu vedle cen energií přispělo zejména zdražování dopravy, vybavení domácností a potravin. Před rokem se inflace pohybovala těsně pod 20 %, zrychlovat začala na podzim.

Dle nezávislých ekonomů, kteří jsou sdruženi v organizace ENAG, reálná inflace ve skutečnosti dosáhla celých 180 %. Příčiny jsou podobné těm, které vedou ke zdražování i v Česku – Dopady války na Ukrajině či pandemie covidu-19. K růstu inflace nad to ale přispívá i dlouhodobá politika prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který má vliv na centrální banku a i při vysoké inflaci trvá na nízkých úrokových sazbách. Základní sazba v Turecku se tak stále snižuje, nyní činí 13 %.

Poznámka

Dle Erdogana nízké úrokové sazby, dostupné půjčky, jsou něco, co by mělo pomoci nastartovat tureckou ekonomiku, co by mělo pomoci exportérům a vývozu má pomoci i levná lira. V Turecku je instituce centrální banka podřízena rozhodnutím prezidenta.

Tato uvolněná měnová politika přináší také pozitivum a to ,že v meziročním srovnání rostlo turecké HDP o více než 7 %. Což je hodně ve srovnání s ostatními státy G20 (20 největších ekonomik světa).

Ceny za bydlení a veřejné služby v srpnu meziročně vzrostly o 71,8 %, ceny za dopravu pak o 116,9 %. Výrazně se zvyšují i ceny energií, meziročně o 121,7 %. Za jídlo a pití lidé v Turecku museli zaplatit meziročně o 90,3 % více, za nábytek a vybavení domácnosti o 92 % více než před rokem. Ceny v hotelech a restauracích vzrostly o 90 %.

Od roku 2004 do roku 2016 mělo Turecko relativně stabilní inflaci, která se pohybovala v jednociferných hodnotách. Politika, která preferovala hospodářský růst a levné úvěry na úkor hodnoty liry a cenové stability, se ale zemi vymstila. Roztočila totiž inflační spirálu, která kulminuje právě v těchto měsících.

Závěr – Lidé vyměňují měnu za zboží a nemovitosti

Turecké domácnosti se snaží měnu, která v jejich očích ztrácí hodnotu, proměnit na cokoliv, co v jejich očích hodnotu má. Ať už je to elektronika, automobily, nemovitosti nebo zahraniční měna. V Turecku je také i krize důvěry. Jak ze strany místních, tak ze strany zahraničních investorů, která posiluje ztrátu hodnoty turecké liry. 

Nemovitosti jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou investici i jakýsi štít proti inflaci. Ne každý ale má tolik volných prostředků, aby si nějakou mohl koupit. I přesto existuje možnost, jak se svézt na růstu jejich cen a uchovat díky nim hodnotu svých peněz. Nemovitostní fondy nebo úvěry, které jsou zajištěny nemovitostmi, představují zajímavé řešení pro ty, kteří nedisponují velkým kapitálem nebo je odrazuje administrativa spojená s vlastnictvím nemovitosti.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.