Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v ČR dosahuje 6,6 %, ČNB počítá s růstem až na 10 %

Inflace v ČR dosahuje 6,6 %, ČNB počítá s růstem až na 10 %
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v tuzemsku nepřestává akcelerovat a za prosinec meziročně dosáhla nového rekordu – 6,6 %.

V průměru dosahovala za celý minulý rok 3,8 %. Česká národní banka má tedy pořád důvod pro jejich současnou měnovou politiku, která počítá s růstem sazeb až na téměř 5 %. Mně osobně ale překvapilo, že tuzemská centrální banka začíná mluvit o dvojciferné inflaci – něco takového jsem zaznamenal vůbec poprvé. Dvojciferná inflace je už tzv. pádivá a může vyústit v inflační spirálu.

Zdroj: cnb.cz
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Dostane se inflace až na 10 %?

Jak bylo tedy řečeno, za prosinec meziroční inflace vzrostla na 6,6 %. Čili pořád vidíme, že růst cen nepřestává akcelerovat. Z čehož nám vychází, že inflace dost možná poroste i nadále. Česká národní banka dle poslední inflační prognózy kalkulovala s tím, že vrchol bude zhruba kolem 7 %. Proto mne překvapily nové informace, které zazněly v rozhovoru s viceguvernérem Markem Morou.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

V daném rozhovoru totiž Marek Mora explicitně říká, že inflace se během prvního kvartálu letošního roku dostane až k 10 %.

Předtím nic takového nezaznělo. Navíc inflační prognóza ČNB s ničím takovým nepočítala. Viceguvernér avizuje, že rok 2022 bude rokem drahoty, neboť cenový růst bude pokračovat minimálně do jara. Růst cen by měl znatelně začít zpomalovat až během léta.

Což tak nějak odpovídá tomu, co jsem předpokládal – růst základních sazeb má docela dlouhé zpoždění. Respektive jistý čas trvá, než se dostaví viditelný efekt. Česká národní banka sice proklamovala, že to bude trvat asi rok, ale já si ještě ze svých studií vzpomínám, že důsledky vyplývající z nové měnové politiky by měly být viditelné už za půl roku. Což právě odpovídá přelomu jara/léta. Tuzemská centrální banka si akorát dala dostatečnou rezervu.

Úrokové sazby

Co se týče růstu úrokových sazeb, zde prozatím není žádná změna. Marek Mora akorát potvrdil, že během únorového zasedání dojde k dalšímu navýšení. A jak se dalo očekávat, i tentokrát se bude jednat o nadstandardní “hike”. Připustil, že zvýšení bude asi o 0,75 procentního bodu. Čili už to nebude až tolik razantní navýšení jako v prosinci.

Na březnovém jednání bankovní rady lze proto kalkulovat, že dojde k poslednímu navýšení o 0,5 procentního bodu na 5 %. Což už ČNB skrze média mnohokrát nastínila. Tady si ale dovolím jisté pochybnosti, které spočívají v možnosti růstu inflace až na 10 %. Pokud k něčemu takovému dojde, existuje jisté riziko, že se inflace i se sazbami na 5 % nezbavíme.

Čím vyšší inflace je, tím je těžší se ji zbavit – inflační spirála. Pokud se jakákoliv ekonomika dostane až příliš daleko od makroekonomické rovnováhy, tím těžší je dostat se zpátky do rovnovážného stavu. Tím chci říct, že existuje možnost tzv. stagflace. Což je snad nejhorší možný stav ekonomiky – vysoká nezaměstnanost, vysoká inflace, nízké HDP, vysoké sazby.

Závěrem

Musíme sledovat jednotlivá vyjádření členů bankovní rady, protože nám to může přinést velmi cenné informace. Hlavně na začátku února očekávám novou inflační prognózu, protože ta poslední je úplně mimo od toho, co nyní tvrdí viceguvernér ČNB.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.