Akciové trhy prodloužily svůj odraz vzhůru už o 4. týden. Růst byl způsoben hlavně pozitivními zprávami o postupném stahování karanténních opatření a účinnosti antivirotika remdesivir.
Desítky milionů nově nezaměstnaných v Evropě i Americe však budí obavy, jak dlouho ještě tento optimismus na straně investorů bude trvat?
Kde indexy shortovat?
Aktuálně se nacházíme ve 2. fázi medvědího trhu. Trh smazal své ztráty o zhruba přesných 50 %. Jak bylo řečeno v minulé analýze, současné grafy indexů představují zajímavou příležitost k prodeji.
SP 500 proti mým očekáváním opravdu překonal mnou minule zvýrazněnou rezistenci 2830 a dotkl se i klouzavého průměru s periodou 100.
Dow Jones jako obvykle zaostává za S&P i NASDAQ. Dow zatím neprorazil v minulé analýze zmíněnou rezistenci 25400, přestože se k ní už blíží. Rovněž tato cenová linie se vyplatí sledovat pro možné otevření krátké pozice.
Proč indexy prodat?
Jakmile se trh propadne o více než 20 % ze svých maxim (1. fáze), vstupujeme do tzv. medvědího trhu. Druhá fáze se vyznačuje vzepětím býků nakupujících akcie v domnění jejich nynější levné ceny vzhledem k nedávným vrcholům.
Není jednoznačné, jak dlouho 2. fáze trvá, nicméně pro obchodníky představuje příležitost, jak otevřít krátké pozice, a vydělávat tak po směru klesajícího trendu. Třetí fáze trvá minimálně několik měsíců. Místo rapidních pádů se zde jedná o pomalé postupné poklesy cen.
V současnosti se nacházíme ještě na začátku ekonomické recese a navzdory intervencím centrálních bank lze předpokládat, že aspoň v době hospodářského zpomalení a vysoké nezaměstnosti hodnoty volatilních cenných papírů jako akcie půjdou dolů.
Kladné hlasy z politiky a negativní ekonomická data
Pandemie koronaviru už celosvětově připravila o život 166 tisíc lidí. Počet nakažených dále stoupá, ale snižujícím se tempem.
Akcie poslední týdny rostly i kvůli zprávám o neutuchající snaze Fedu pumpovat do ekonomiky další a další peníze, naposledy 2,3 bilionu USD. Byť Jeremy Powell, předseda americké centrální banky, řekl, že množství a frekvence kvantitativního uvolňování se bude postupně snižovat.
Obdobně se o akciové trhy stará i americká administrativa Donalda Trumpa, z jejichž řad vycházejí hlasy volající po otevření ekonomiky od začátku května. Americký president poslední čtvrtek poslal guvernérům jednotlivých států doporučení, jak postupně rušit záchranná nařízení.
Malochodní tržby ve Spojených státech ochably v březnu o 8,7 %, což je největší pád od doby, vláda publikuje tyto data, tedy od roku 1992.
Americký úřad práce ohlásil další týdenní nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 5,25 milionu. Za poslední měsíc se počet nezaměstnaných Američanů podle těchto údajů vyšplhal na 22 milionů.
Trvalo tak pouhý měsíc, aby americká ekonomika ztratila množství nově vytvořených pracovních pozic za celých uplynulých 11 let.

Akcie farmaceutické společnosti Gilead ve čtvrtek a pátek povyskočily o více než 8 %, jakmile její testování remdesiviru zaznamenalo pozitivní účinky proti COVID-19. Remdesivir už v minulosti vykazoval slibné výsledky při aplikované léčbě jiných koronavirů – SARS a MERS.
V případě, že vidíte šanci, jak na dnešních volatilních trzích vydělat, otevřete si účet u jednoho z prověřených brokerů níže.
XTB
★ 93 %
- Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
- Dobrá zákaznická podpora v češtině
- Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.