Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 dosáhl nejvyšší hodnoty za 23 měsíců. Dočkáme se nových rekordů?

Publikováno
Index S&P 500 dosáhl nejvyšší hodnoty za 23 měsíců. Dočkáme se nových rekordů?
Zdroj: etfstream.com

Po zprávě o inflaci se index S&P 500 vyšplhal k nejvyšším hodnotám za 23 měsíců. Zastavil se těsně pod svým maximem. I ostatní americké indexy rostou. 

Srovnávací index S&P 500 se během včerejšího dne vzrostl o 1,37 % a uzavřel na ceně 4 707 bodů. Zůstal tak jen 2,2 % pod svým historickým maximem 4 819 bodů dosaženým 4. ledna 2022. Posilovaly i další indexy – Dow Jones Industrial Average o 1,40 %, a index Nasdaq Composite o 1,37 %.

Hlavním motorem vzestupu byl růst velkých technologických akcií jako jsou Nvidia a Meta. Ten dokázal kompenzovat propad jiných favoritů, například pád akcií Oracle o 12,4 %.

Nejvíce sledovanou novinkou byla zpráva o inflaci, která se nakonec ustálila na očekávaných hodnotách okolo tří procent. Zpráva o inflaci byla důležitou informací pro odhad, zda Fed pohne s úrokovými sazbami, což se prozatím nestalo.

Hodnota indexu S&P 500 za poslední 2 roky

Nejistota okolo úrokových sazeb

Růst úrokových sazeb ze strany Fedu byl nástrojem boje s inflací. Na úrovni 5,25 % jsou však sazby podle americké centrální banky dostatečně vysoké, aby bránily navyšování inflace, ale zároveň ne tak vysoké, aby vyvolaly strmý propad do recese.

Většina obchodníků a investorů nyní doufá, že se sazby sníží do března příštího roku. To by umožnilo další stoupání cen akcií a zároveň by to umožnilo obecně ekonomice dýchat.

Většina investorů se drží naděje na to, že úrokové sazby brzy klesnou, ale jsou zde i tací, kteří na jejich snížení nesázejí. Spíše odhadují, že nedojde k jejich zvýšení, ale k udržení na současné, poměrně vysoké hladině. O co své odhady opírají? Sám předseda Fedu Jerome H. Powell nedávno řekl, že je příliš brzy na to uvažovat. kdy by mohlo dojít ke snížení sazeb.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎